The Royal Scottish Pipe Band Association
45 Washington Street, Glasgow, G3 8AZ | Telephone +44(0)141 221 5414 | Fax +44(0)141 221 1561

 

 

 

 

Next Event

2019 Subscriptions
Payments Due

30th November 2018


Make Payment Now
2019 Information

2019 information will begin to appear over the next few months.

Playing Requirements

All Grading Changes

Prescribed Tunes

Pay Annual Fees Online


 

Contest Draw - International Juvenile Solo Tenor Drumming on Saturday 20th October



JUVENILE SECTION 1 - MARCH
1 14:00 Mollie Jeffrey - North Lanarkshire Schools
2 14:07 Sarah Happs - George Heriots School
3 14:14 Sophie Lewis - Burntisland and District
4 14:21 Hannah Dunton - Preston Lodge High School
5 14:28 Jemma Kirkland - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
6 14:35 Jessica Montoya - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
7 14:42 Gemma Dandie - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
8 14:49 Abbey Smith - Preston Lodge High School
9 14:56 Laura McWilliam - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
10 15:03 Josh Cunningham - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia

Adjudicators: Gary Smyth, Sharleen Muir, Trevor Buckley

JUVENILE SECTION 2 - MARCH
1 14:00 Jenna Muir - North Lanarkshire Schools
2 14:07 Indyana Bridgman - Scots School Albury – Australia
3 14:14 Georgia Paul - George Heriots School

Adjudicators: Stephen McQuillan and Niall West

JUVENILE SECTION 3 - MSR
1 15:30 Adam Montgomery - Quinn Memorial
2 15:37 Oisin McCartney - Colmcille
3 15.44 Catherine Farquhar - George Watson’s College
4 15:51 Roma Millar - Preston Lodge High School
5 15:58 Lynsey Merrilees - North Lanarkshire Schools
6 16:05 Zara Pate - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
7 16:12 Emily Davidson - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia

Adjudicators: Gary Smyth, Sharleen Muir and Trevor Buckley

JUVENILE SECTION 4 - MSR
1 14:45 Hollie Cruikshank - Deeside Caledonia
2 14:52 Rose Winchester - George Watson’s College
3 14:59 Donelsa McNeil - Denny and Dunipace Gleneagles
4 15:06 Aimee Reid - Scottish Fire and Rescue Service
5 15:13 Aofie Bissett - St Laurence O’Toole -Eire
6 15:20 Fiona McCall - Dollar Academy
7 15:27 Cara Tomnay - George Watson’s College
8 15:34 Zoe Abraham - Ravara
9 15:41 Hayley Nisbet - Williamwood
10 15:48 Hannah MacIntyre - North Lanarkshire Schools
11 15:55 Hannah Donaldson - Preston Lodge High School
12 16:02 Melissa Parry - George Watson’s College
13 16:09 Eilidh Ferries - Buchan Peterson
14 16:16 Jamie Blair - Ravara
15 16:23 Fleur Stevenson - George Heriots School
16 16:30 Mia Goodge - Stirling and District Schools

Adjudicators: Stephen McQuillan and Niall West

JUVENILE SECTION 5 - MSR
1 16:30 Cameron Sinclair - Vale of Atholl
2 16:37 Jamie Easton - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
3 16:44 Fraser Pate - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
4 16:51 Megan MacLeod - Shotts and Dykehead Caledonia
5 16:58 Holly Harrison - Inveraray and District
6 17:05 Abby Johnston - Shotts and Dykehead Caledonia
7 17:12 Shannon Davies - Glasgow Police
8 17:19 Sophie McLay - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
9 17:26 Morgan Lynch - Scottish Fire and Rescue Service

Adjudicators: Gary Smyth, Sharleen Muir and Trevor Buckley

 

<< Calendar

 

Latest News

World Solo Drumming Championship 2019 - International Qualifying Event

World Solo Drumming 2019 - Pre Qualification Contest Dates

2019 Playing Requirements

National Recognition for the World Pipe Band Championships

Example Drum Scores for Prescribed Tune List


View All News

Latest Band
Summaries
World Solo Drumming

International Solo Tenor Drumming

Pitlochry

Innerleithen

Peebles

Cowal

World Championships


View All Band Summaries

Latest Drum Major
Summaries
Innerleithen

Peebles

Cowal

World Championships

Perth


View All DM Summaries

Upcoming Contest Draws

2018 Season now complete

 

© The Royal Scottish Pipe Band Association 2003-2018.
Permission must be sought prior to reproduction of any information on this site.