Results

« Back to 2023 Band Contests

Perth 2023

Sunday 13th August

Grade 1 Overall

Band MSR Total MSR Place MED Total MED Place Final Total Final Position
Police Scotland Fife 4 1 9 2EP 13 1
Manawatu Scottish - New Zealand 9 2 7 1 16 2
Canterbury Caledonian Society - New Zealand 12 3 9 3 21 3
St Thomas Alumni - U.S.A. 15 4 15 4 30 4

Grade 1 MED

Piping Adjudicator 1: Ross Walker
Piping Adjudicator 2: Donald Mackay
Drumming Adjudicator: Alex Dudgeon
Ensemble Adjudicator: Jim Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Manawatu Scottish - New Zealand 1 2 2 2 1 7 1
Police Scotland Fife 1 3 3 1 2 9 2EP
Canterbury Caledonian Society - New Zealand 1 1 1 4 3 9 3
St Thomas Alumni - U.S.A. 1 4 4 3 4 15 4

Grade 1 MSR

Piping Adjudicator 1: John Connor
Piping Adjudicator 2: Jennifer Hutcheon
Drumming Adjudicator: Bill Black
Ensemble Adjudicator: Gordon Lawrie

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Police Scotland Fife 1 1 1 1 1 4 1
Manawatu Scottish - New Zealand 1 3 2 2 2 9 2
Canterbury Caledonian Society - New Zealand 1 2 3 4 3 12 3
St Thomas Alumni - U.S.A. 1 4 4 3 14 15 4

Grade 2

Piping Adjudicator 1: John Connor
Piping Adjudicator 2: Jennifer Hutcheon
Drumming Adjudicator: Bill Black
Ensemble Adjudicator: Gordon Lawrie

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watson\'s College - Juvenile Juv 1 2 2 1 6 1EP
Vale of Atholl 3A 2 1 1 2 6 2
Haileybury - Australia 3B 3 3 6 5 17 3
Mackenzie Caledonian 3A 6 6 3 3 18 4EP
Methil and District 3B 5 4 5 4 18 5
The College of Piping (Summerside) - Canada 3A 4 5 4 6 19 6

Grade 3

Piping Adjudicator 1: John Connor
Piping Adjudicator 2: Jennifer Hutcheon
Drumming Adjudicator: Bill Black
Ensemble Adjudicator: Gordon Lawrie

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Robert Malcolm Memorial - Canada 3A 1 1 1 1 4 1
Vale of Atholl 3A 2 2 2 2 8 2
The College of Piping (Summerside) - Canada 3A 4 3 4 3 14 3
Methil and District 3B 3 4 5 4 16 4
Mackenzie Caledonian 3A 6 6 3 6 21 5
Haileybury - Australia 3B 5 5 9 5 24 6
Kinross and District 4A 8 7 7 7 29 7
Penicuik and District 4A 7 8 6 9 30 8
R.A.F. Central Scotland Pipes and Drums 4A 9 9 8 8 34 9

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: Ross Walker
Piping Adjudicator 2: Donald Mackay
Drumming Adjudicator: Alex Dudgeon
Ensemble Adjudicator: Jim Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Sri Dasmesh - Malaysia 4A 2 3 1 1 7 1
Cape Breton Island Pipe Band - Canada 4A 1 1 3 3 8 2
Kinross and District 4A 4 4 4 2 14 3
Perth and District 4A 5 5 2 6 18 4EP
Vale of Atholl 4A 3 2 6 7 18 5
R.A.F. Central Scotland Pipes and Drums 4A 6 6 5 5 22 6
Penicuik and District 4A 7 7 7 4 25 7

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: Ross Walker
Piping Adjudicator 2: Donald Mackay
Drumming Adjudicator: Alex Dudgeon
Ensemble Adjudicator: Jim Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Govan Community 4B 1 2 1 1 5 1
Royal Army of Oman - Oman 4B 2 1 3 2 8 2
Royal Air Force of Oman 4B 4 4 2 4 14 3
St Andrews - Canada 4B 5 3 4 6 18 4
Sons of Holyland and District - Israel 4B 6 6 5 3 20 5
The Scots College Old Boys - Australia 4B 3 5 7 7 22 6
The College of Piping (Summerside) - Canada 4B 7 7 6 5 25 7
City of St. Andrews 4B 8 8 8 8 32 8

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: Ross Walker
Piping Adjudicator 2: Donald Mackay
Drumming Adjudicator: Alex Dudgeon
Ensemble Adjudicator: Jim Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watson\'s College - Juvenile Juv 1 1 2 1 5 1
St Andrews College - New Zealand Juv 2 2 1 2 7 2

Grade Nov A

Piping Adjudicator 1: John Connor
Piping Adjudicator 2: Jennifer Hutcheon
Drumming Adjudicator: Bill Black
Ensemble Adjudicator: Gordon Lawrie

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Glendora High School - U.S.A. Nov A 1 1 1 1 4 1

Grade Nov B

Piping Adjudicator 1: John Connor
Piping Adjudicator 2: Jennifer Hutcheon
Drumming Adjudicator: Bill Black
Ensemble Adjudicator: Gordon Lawrie

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St Thomas Episcopal School Nov B 1 1 2 1 5 1
St John\'s College - Zimbabwe Nov B 2 2 1 2 7 2

Scroll to Top