The Royal Scottish Pipe Band Association
45 Washington Street, Glasgow, G3 8AZ | Telephone +44(0)141 221 5414 | Fax +44(0)141 221 1561

 

 

 

Social Media
Responsibility
Read Guidlines

Next Event

Scottish Championships

25th July 2020

Venue - Dumnbarton

2020 Adjudicators


2020 Information
Playing Requirements

Championship Adjudicators

Calendar

All Grading Changes

Online Entries & Fees

Contest Information & Bus Forms

Prescribed Tunes

August Summer School

 

Contest Draw - LandB Indoor Solos and Full Band Indoor on Saturday 28th March



Event 1 - Chanter 10 years & under - will play 2 part march
Starts 09:00 - Bottom Library

1 Catherine Spears - Burntisland & District
2 Loughlin Hall - George Watson's College
3 Owen Livingstone - Burntisland & District
4 Olivia Storrie - Peoples Ford Boghall & Bathgate
5 Euan Fyfe - George Watson's College
6 Ryan Grant - Peoples Ford Boghall & Bathgate
7 Evie Busher - Burntisland & District
8 Charlie Duncan - Peoples Ford Boghall & Bathgate
9 Murray Lowe - George Watson's College
10 Alex Carlin - Peoples Ford Boghall & Bathgate
11 Joseph Gow - George Watson's College

Event 2 - Chanter 11 years & over - will play 4 parts march
Starts 09:40 - Bottom Library

1 Maisie McCafferty - West Lothian Schools
2 Iain Huffer - George Watson's College
3 Lewis Allison - People Ford Boghall and Bathgate
4 Blair Mckenzie - George Watson's College
5 Luke Reid - People Ford Boghall and Bathgate
6 Corey Mackenzie - Burntisland & District

Event 3 Heat 1 - Novice Solo Piping 14 years & under - will play 4 parts march
Confined to Lothian & Borders Branch Bands
Starts 09:00 - Room G251

1 Lewis Kinnell - Peoples Ford Boghall & Bathgate
2 Arran Siaven - West Lothian Schools
3 Michael McDermott - Dunbar RBL
4 Charlie Salter - Pryde of East Lothian
5 Eilidh McArthur - Burntisland & District
6 Callum Thomson - George Watson's College
7 Jade Moller - Burntisland & District
8 Max Letchford - Preston Lodge High School
9 Harry Lee - Pryde of East Lothian
10 Leo Brown - West Lothian Schools
11 Anthony Keith - Peoples Ford Boghall & Bathgate
12 Lewis King - George Watson's College
13 Lorenzo Aollegrini - Pryde of East Lothian
14 John Dunbar - Preston Lodge High School
15 Caitlin Hay - Burntisland & District
16 Jessica Black - West Lothian Schools
17 Ruairi McLeod - Peoples Ford Boghall & Bathgate
18 Brandon McGovern - Burntisland & District
19 Gregor Cohen - George Watson's College
20 Owen McCreadie - Peoples Ford Boghall & Bathgate
21 Jordan Fraser - Penicuik & District

Event 3 Heat 2 - Novice Solo Piping 14 years & under - will play 4 parts march
Confined to Lothian & Borders Branch Bands.
Starts 09:00 - Room G257

22 Henry Kesterton - George Heriot's School
23 Heather Balfour - Burntisland & District
24 Callum McCafferty - West Lothian Schools
25 Henry Macrae - George Watson's College
26 Nyree Howes - Burntisland & District
27 Luke Smith - Peoples Ford Boghall & Bathgate
28 Aaron Potter - West Lothian Schools
29 Lewis Saunders - Peoples Ford Boghall & Bathgate
30 Charlie Mack - Preston Lodge High School
31 Christopher Donald - West Lothian Schools
32 Adam Coutts - Burntisland & District
33 Jamie Crawford - Preston Lodge High School
34 Brooklyn Morris - Burntisland & District
35 Archie Brown - Peoples Ford Boghall & Bathgate
36 Peter Lally - Pryde of East Lothian
37 Ruben Hamilton-McBain - Burntisland & District
38 Gregor Wood - Peoples Ford Boghall & Bathgate
39 Euan Livingstone - Burntisland & District
40 Leah Munro - Peoples Ford Boghall & Bathgate
41 Archie Thomson - Preston Lodge High School
42 Callum Miller - Penicuik & District

Event 4 - Junior Solo Piping 14 Years & under - will play 4 parts march, 2 parts strathspey and 2 parts reel. Competitors can only play in Event 3 or 4 and not both.
Starts 10:45 - G257

1 Jamie Goodbrand - George Watson's College
2 Douglas Baird - Peoples Ford Boghall & Bathgate
3 Poppy Spears - Burntisland & District
4 Liam Munro - Peoples Ford Boghall & Bathgate
5 Lyle Maciver - George Watson's College
6 Ryan McCreadie - Peoples Ford Boghall & Bathgate
7 Aimee Busher - Burntisland & District
8 Tom Ferguson - Preston Lodge High School
9 Ally Mulligan - George Watson's College
10 James Meikle - Peoples Ford Boghall & Bathgate
11 Finlay Peden - West Lothian Schools
12 Finlay Cohen - George Watson's College
13 Ewan Allen - Peoples Ford Boghall & Bathgate
14 Mackenzie Fraser - Penicuik & District

Event 5 - Juvenile Solo Piping 15 years - 18 years - will play 4 parts march
4 parts strathspey & 4 parts reel
Starts 09:00 - Room F132

1 Maxim Grieve - George Watson's College
2 Ross McWilliam - Peoples Ford Boghall & Bathgate
3 Richard Kneen - George Watson's College
4 Euan Thomson - Peoples Ford Boghall & Bathgate
5 Freya Morris - Preston Lodge High School
6 Donald Morris - Peoples Ford Boghall & Bathgate
7 Cormack Russell - Royal High Pipe Band
8 Christie McNab - Peoples Ford Boghall & Bathgate
9 Hamish Aitken - George Watson's College
10 Euan Crawford - West Lothian Schools
11 Douglas Robert Pinkterton - Uddingston Straththclyde
12 Finlay MacDonald - Peoples Ford Boghall & Bathgate
13 Andrew Knowles - George Watson's College
14 Connor Forbes - West Lothian Schools
15 Jack Beck - Peoples Ford Boghall & Bathgate
16 Daniel Hall - Preston Lodge High School
17 Nicholas Knowles - West Lothian Schools
18 Fergus McClintock - Preston Lodge High School
19 Kirsty McEwan - Peoples Ford Boghall & Bathgate
20 Adam Davanna - Preston Lodge High School
21 Toby Sturgeon - Peoples Ford Boghall & Bathgate
22 Callum Goodall - Preston Lodge High School
23 James Kilday - Peoples Ford Boghall & Bathgate
24 Joshua Ferguson - George Watson's College

Event 6 - Over 18 Solo Piping - will play 4 part march, 4 part strathspey, 4 part reel
Starts 11:00 - Room G26

1 Callum Davidson - Peoples Ford Boghall & Bathgate
2 Ciaren Ross - Preston Lodge High School
3 Jonathon Simpson - Peoples Ford Boghall & Bathgate
4 Andrew Hutton - Peoples Ford Boghall & Bathgate
5 Angus Macphee - Peoples Ford Boghall & Bathgate
6 Brodie Watson-Massey - George Heriot's
7 Callum Watson - Peoples Ford Boghall & Bathgate
8 Emma Buchan - Peoples Ford Boghall & Bathgate

Event 7 - Stick & Pad 10 years & under - will play 2 part march
Starts 09:00 - Top Library

1 Joey Eelbeck - George Watson's College
2 Elliot Munro - George Watson's College
3 Angus MacKenzie - George Watson's College

Event 8 - Stick and Pad 11 years and over - will play 4 parts march
Starts 09:15 - Top Library

1 Connor Fraser - West Lothian Schools
2 Elidh Montoya - Peoples Ford Boghall & Bathgate
3 Corin Dalzell - West Lothian Schools
4 Matthew Delaney - George Watson's College
5 Piper Law - West Lothian Schools
6 Isabella Donachie - George Watson's College
7 Alexander Thomkson - Pryde of East Lothian
8 Ewan Allen - Peoples Ford Boghall & Bathgate
9 Filip Grochulski - Pryde of East Lothian
10 James Fletcher - West Lothian Schools
11 Brandon McGovern - Burntisland & District
12 Carla Jansen - West Lothian Schools
13 Calum Cameron - Tweedvale
14 Samantha Hughes - West Lothian Schools
15 Ben Teague - George Watson's College
16 Aaron Wadey - West Lothian Schools

Event 9 - Novice Solo Drumming 14 years & under - will play 4 part march
Confined to Lothian & Borders Branch bands
Starts 09:00 - Room G26

1 Oliver Stones - George Watson's College
2 Finlay Allan - Stockbridge
3 Leo Hogg - Burntisland & District
4 Josh Loukes - George Watson's College
5 Nathan Marshall - Peoples Ford Boghall & Bathgate
6 Mark Fyffe - George Watson's College
7 Niamh Duncan - Burntisland & District
8 Jakub Kozlowski - Pryde of East Lothian
9 Aaron Christie - Peoples Ford Boghall & Bathgate
10 Megan Lewis - Burntisland & District
11 Robbie Casey - Peoples Ford Boghall & Bathgate
12 Scott Morrison - Stockbridge
13 Matthew Pryde - George Watson's College
14 Callum Gibbs - Camelon & District
15 Alessandro Stoneham - George Watson's College
16 Struan Cook - Peoples Ford Boghall & Bathgate
17 Archie Lynch - George Watson's College

Event 10 - Junior Solo Drumming 14 years & under - will play 4 parts march
2 parts strathspey and 2 parts reel
Starts 10:15 - Room G26

1 John Archie Pinkerton - Uddingston Strathclyde
2 Rhys Anderson - Burntisland & District
3 Blair Tait - George Watson's College
4 Alex Nevard - George Watson's College
5 Sam Devlin - Preston Lodge High School

Event 11
Juvenile Solo Drumming 15 years to 18 years will play a minimum of 4 parts march, 4 parts strathspey and 4 parts reel

1 Alex Copeman - George Watson's College
2 Kerr Murray - Peoples Ford Boghall & Bathgate
3 Guy Kellas - George Watson's College
4 Erica Wyse - Burntisland & District
5 Jonathan Cormack - George Watson's College
6 Ellie Rae - City of Edinburgh
7 Jack McGill - George Watson's College
8 Craig Waddell - Peoples Ford Boghall & Bathgate
9 Finn Tomnay - George Watson's College
10 Euan Morrison - Stockbridge
11 Kerr MCQuillan - Peoples Ford Boghall & Bathgate
12 Nathan Hodgson - George Watson's College
13 Anna Dickson - West Lothian Schools
14 Jack Murdoch - George Watson's College
15 Lauren Rimmer - Peoples Ford Boghall & Bathgate
16 Caitlin Paxton - Uddingston Strathclyde
17 Daniel Thomson - George Watson's College

World Solo Drumming
WSD Qualifier - MSR Drawn on Line
Starts 11:30 - Lecture Theatre

1 Rachel Thom - Glasgow Police Pipe Band
2 Simon Grant - City of Edinburgh
3 Mark Hastings - Glasgow Skye Association
4 Glenn Creighton - Peoples Ford Boghall & Bathgate
5 Jacob Jorgenson - Scottish Power
6 Jamie Clark - Police Fife Scotland
7 Stewart Thriepland - Lower Clyde Pipes and Drums
8 Fraser Hood - Police Fife Scotland
9 Callum Burns - Peoples Ford Boghall & Bathgate

Event 13 - Tenor Drumming 14 years & under - will play 4 parts march
Starts 09:00 - Staff Room

1 Roan Busher - Burntisland & District
2 Megan Barnes - George Watson's College
3 Kaylyn Macnab - Preston Lodge High School
4 Katy Stephen - George Watson's College
5 Roma Millar - Preston Lodge High School
6 Grace Thomson - George Watson's College
7 Catriona Duncan - Stockbridge
8 Kate Osborne - George Watson's College
9 Abbey Smith - Preston Lodge High School
10 Gemma Dandie - Peoples Ford Boghall & Bathgate
11 Kali Currie - Royal Burgh of Annan
12 Kayla Morrison - Preston Lodge High School
13 Lily Thureau Pedretti - Pryde of East Lothian
14 Callum Smith - Preston Lodge High School
15 Ewan Rieley - Burntisland & District
16 Tony Wynn - Preston Lodge High School
17 Lucy Moller - Burntisland & District

Event 14 - Tenor Drumming 15 to 18 years - will play 4 parts march
4 parts strathspey & 4 parts reel
Starts 10:45 - Staff Room

1 Jessica Montoya - Peoples Ford Boghall & Bathgate
2 Emily Shade - George Watson's College
3 Amy Brown - Peoples Ford Boghall & Bathgate
4 Rose Winchester - George Watson's College
5 Josh Cunningham - Peoples Ford Boghall & Bathgate
6 Aimee Reid - Police Scotland Fife
7 Emily Davidson - Peoples Ford Boghall & Bathgate
8 Donelsa McNeil - Denny & Dunipace
9 Hannah Donaldson - Preston Lodge High School

Event 15 - Over 18 Tenor Drumming
Will play 4 parts March, 4 parts Strathspey & 4 parts Reel. Must have a Piper and Snare Drummer
Starts 12:00 - Staff Room

1 Morven Walker - Peoples Ford Boghall & Bathgate
2 Rebecca Brown - Peoples Ford Boghall & Bathgate

Novice Juvenile B
Starts 14.00 - Lecture Theatre

1 George Watson's College
2 West Lothian Schools
3 Tynecastle
4 Peoples Ford Boghall & Bathgate
5 Burntisland & District
6 Pryde of East Lothian
7 Preston Lodge High School

Novice Juvenile A
Starts 15:00 - Lecture Theatre

1 Royal High
2 George Watson's College

Grade 4A
Starts 13:30 - Lecture Theatre

1 Camelon & District A
2 Stockbridge A
3 Camelon & District B
4 Stockbridge B

Juvenile
Starts 15:30 - Lecture Theatre

1 Preston Lodge High School
2 George Watson's College
3 Peoples Ford Boghall & Bathgate
4 West Lothian Schools

Grade 3
Starts 14:00 - Lecture Theatre

1 Stockbridge A
2 Stockbridge B

Grade 2
Starts 16:10 - Lecture Theatre

1 Preston Lodge High School
2 George Watson's College
3 Stockbridge

 

<< Calendar

 

Latest News

North Berwick, Annan and Rothesay - CANCELLATIONS

RSPBA COVID-19 Update

North of Scotland Branch - 2020 Banchory POSTPONED Aberdeen CANCELLED

Northern Ireland Branch - Contest CANCELLATIONS

Precis of 14th March 2020 Board of Directors Meeting


View All News

Latest Band
Summaries
World Solo Drumming

International Solo Tenor Drumming

Pitlochry

Innerleithen

Peebles

Chatsworth

Cowal


View All Band Summaries

Latest Drum Major
Summaries
Innerleithen

Peebles

Cowal

World Championships

North Berwick


View All DM Summaries

Upcoming Contest Draws

 

© The Royal Scottish Pipe Band Association 2003-2020.
Permission must be sought prior to reproduction of any information on this site.