The Royal Scottish Pipe Band Association
45 Washington Street, Glasgow, G3 8AZ | Telephone +44(0)141 221 5414 | Fax +44(0)141 221 1561

 

 

 

Social Media
Responsibility
Read Guidlines

Next Event

World Solo Drumming
Juvenile Solo Tenor

24th October 2020

Venue - Glasgow Caledonian University

2020 Adjudicators


2020 Information
Calendar

All Grading Changes

Prescribed Tunes

 

Contest Draw - ADG Solos and Full Band Indoor on Saturday 21st March



Please note times are approximate


Chanter 9am
1. Frances Riley - Tweedvale
2. Rebecca Brown - Galloway Pipes & Drums
3. Sean Nicol Hopkins - Peebles Ex- Servicemen's

Goose
1. Paul Smith - Irvine & District
2. Andrew Black - Peebles Ex-Servicemen's

Solo Piping Juvenile 1
1. Lois Haddow - Upper Nithsdale Youth
2. Matthew Thomson - Peebles Ex-Servicemen's
3. Jordan Fraser - Penicuik & District
4. Caelyn Wood - Troon Blackrock

Solo Piping Juvenile 2
1. Lewis Rorrison - Kilbarchan Pipe Band
2. Katie Roy - Irvine & District
3. Robbie McCutcheon - Royal Burgh of Annan
4. Kyle Wallis - Irvine & District
5. Calum Miller - Penicuik & District
6. Mackenzie Fraser - Penicuik & District
7. Lewis Ferrier - Kilbarchan Pipe Band
8. Mackenzie Smith - Troon Blackrock
9. Gregor Grierson - Dumfries Pipe Band
10. Callum Collier - Peebles Ex-Servicemen's
11. Beth McMaster - Ayr Pipe Band Society
12. Keira Cunningham - Upper Nithsdale Youth
13. Emily Anderson - Kilbarchan Pipe Band
14. Curran Stainthope - Dumfries Pipe Band
15. Ewan Allen - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
16. Andrew Pattison - 1st Troon BB's
17. Warren Graham - Kilmarnock Pipe Band

Solo Piping Juvenile 3
1. Amber Dickie - Kilbarchan Pipe Band
2. Tia Galloway - Ayr Pipe Band Society
3. Mark Roberts - 1st Troon BB's

Solo Piping Juvenile Open
1. Jack McGowan - Dumfries Pipe Band
2. Robert Hervey - 1st Troon BB's
3. Calum Loyd - Penicuik & District

Solo Piping Adult
1. David Sloan - Buccleuch & Queensberry Caledonia
2. Melissa Jeffrey - Kilbarchan Pipe Band
3. Nicola Stewart - Peebles Ex-Servicemen's
4. Scott Garden - Ayr Pipe Band Society
5. Eden Dickie - Kilbarchan Pipe Band
6. Mitchell Walker - Troon Blackrock
7. Brian Mulhearn - Troon Blackrock

Solo Piping Seniors
1. James Jameson - Ayr Pipe Band Society
2. Iain Cox - Troon Blackrock
3. Alastair McKay - Royal Burgh of Annan

Stick & Pad Open (Juvenile only) 9:30am
1. Mathew McIlvanney - 1st Troon BB's
2. Connor Sloan - 1st Troon BB's
3. Ewan Allen - Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia
4. Dean Wallis - Irvine & District
5. Callum Cameron - Tweedvale.

Solo Drumming Juvenile 1
1. Adam Bell - Ayr Pipe Band Society
2. Ben Frater - Troon Blackrock

Solo Drumming Juvenile 2
1. Daniel Lindsay - 1st Troon BB's
2. Danielle Ternent - Troon Blackrock
3. Aiden Morton - Troon Blackrock
4. Lucie Smith - Troon Blackrock
5. Caitlin Cox - Troon Blackrock
6. Callan McCrae - Ramage City of Newcastle
7. James Thomson - Peebles Ex- Servicemen's

Solo Drumming Adult
1. Nathaniel Graham - Dumfries Pipe Band
2. David Sheridan - Royal Burgh of Annan
3. Craig Rendle - Tweedvale
4. Stewart Thriepland - Lower Clyde Pipes & Drums
5. Craig Ferguson - Ayr Pipe Band Society
6. Mark Mcrobert - Royal Burgh of Annan
7. Alan Appleby - Johnstone Pipe Band
8. Paul Devlin - Ayr Pipe Band Society
9. Robert Andrew - Ayr Pipe Band Society

Solo Tenor Drumming Juvenile 10:30am
1. Hayley Nisbet - Royal Burgh of Annan
2. Fionn Buchanan - Ayr Pipe Band Society
3. Kyryn Houston - Dumfries Pipe Band
4. Fynley Burnett - Upper Nithsdale Youth
5. Cerys Milligan - Upper Nithsdale Youth
6. Alan McCulloch - 1st Troon BB's
7. Jill Watson - Royal Burgh of Annan
8. Sam Graham - 1st Troon BB's
9. Kali Currie - Royal Burgh of Annan

Solo Tenor Drumming Adult
1. Kirsty McCron - Royal Burgh of Annan
2. Heather Allan - Kilmarnock Pipe Band
3. Carron Andrew - Ayr Pipe Band Society

Full Band Competition 2pm

Grade 4 March
1. Troon Blackrock
2. Kilbarchan Pipe Band
3. Kilmarnock Schools Pipe Band
4. Govan Schools and Community Pipe Band
5. Peebles Ex-Servicemen's
6. 1st Troon BB's
7. Dumfries Pipe Band

Grade 4 MSR
1. Kilbarchan Pipe Band
2. Penicuik & District
3. Lower Clyde Pipes & Drums
4. Kirkcudbright & District
5. Dumfries Pipe Band

Grade 3
1. Ayr Pipe Band Society
2. Penicuik & District
3. Troon Blackrock
4. Tweedvale
5. 1st Troon BB's
6. Kirkcudbright & District
7. Kilbarchan Pipe Band

Grade 2
1. Tweedvale
2. Ayr Pipe Band Society

 

<< Calendar

 

Latest News

Precis of 25th July 2020 Board of Directors Meeting

Grade 1 Pipe Majors and Leading Drummers

RSPBA Music Board - Updates

2021 Playing Requirements

Precis Report of the 89th Annual General Meeting of the RSPBA


View All News

Latest Band
Summaries
World Solo Drumming

International Solo Tenor Drumming

Pitlochry

Innerleithen

Peebles

Chatsworth

Cowal


View All Band Summaries

Latest Drum Major
Summaries
Innerleithen

Peebles

Cowal

World Championships

North Berwick


View All DM Summaries

Upcoming Contest Draws

 

© The Royal Scottish Pipe Band Association 2003-2020.
Permission must be sought prior to reproduction of any information on this site.