« Back to 2004 Band Contests

Dunbar 2004

Saturday 8th May

Grade 1

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Strathclyde Police 2 0 1 0 5 1
Vale of Atholl 1 0 5 0 7 2
Dysart and Dundonald 3 0 4 0 10 3 PP
Boghall and Bathgate Caledonia 4 0 2 0 10 4
Lothian and Borders Police 6 0 3 0 15 5
Grampian Police 5 0 6 0 16 6
Pheonix Honda Glasgow Skye 7 0 7 0 21 7

Grade 2

Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Kennedy
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
52nd Lowland Regiment 1 0 2 0 4 1
Torphichen and Bathgate 2 0 3 0 7 2 PP
Drambuie Kirkliston 3 0 1 0 7 3
Lomond and Clyde 3 5 0 4 0 14 4
Tayside Police 4 0 7 0 15 5
Bucksburn and District Juv 6 0 6 0 18 6
Denny and Dunipace 8 0 5 0 21 7
Tyne and Wear 3 7 0 8 0 22 8

Grade 3

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Lomond and Clyde 1 0 5 0 7 1 PP
Coalburn I.O.R 2 0 3 0 7 2
Bo'ness RBLS 4 0 1 0 9 3
Inverkeithing and District 3 0 4 0 10 4
Tyne and Wear 5 0 2 0 12 5
Uddingston Strathclyde 4 6 0 7 0 19 6
Arbroath RBLS 7 0 6 0 20 7
Duns 4 8 0 11 0 27 8 PP
Methil and District 4 9 0 9 0 27 9
Morpeth and District 4 10 0 10 0 30 10 PP
Penicuik and District 4 11 0 8 0 30 11

Grade 4

Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Kennedy
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Morpeth and District 2 0 3 0 7 1
Tweedvale 3 0 4 0 10 2
Duns 1 0 13 0 15 3
71st Engineer Regiment 4 0 9 0 17 4 PP
Lanark and District 6 0 5 0 17 5
Wallacestone and District 8 0 2 0 18 6
Newtongrange 7 0 6 0 20 7
Dunbar RBLS 5 0 16 0 26 8
RAF Leuchars 10 0 7 0 27 9 PP
Linlithgow and District 13 0 1 0 27 10
Burntisland and District 9 0 12 0 30 11
Uddingston Strathclyde 11 0 11 0 33 12
City of Brechin 12 0 10 0 34 13
Penicuik and District 17 0 8 0 42 14
Denny and Dunipace 15 0 14 0 44 15
Perth and District 14 0 18 0 46 16
Methil and District 16 0 15 0 47 17
North Berwick 18 0 17 0 53 18
West Linton and District 19 0 19 0 57 19

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Kennedy
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Bucksburn and District 1 0 2 0 4 1
Stewarts Melville College 2 0 3 0 7 2
George Watsons College 4 0 1 0 9 3
Boghall and Bathgate Caledonia 3 0 4 0 10 4
Loretto School 5 0 5 0 15 5

Grade Nov

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watsons College 1 0 1 0 3 1
Paisley 2 0 4 0 8 2 PP
Boghall and Bathgate Caledonia 3 0 2 0 8 3
Loretto School 4 0 5 0 13 4 PP
Craigmount High School 5 0 3 0 13 5
Stewarts Melville College 7 0 6 0 20 6
Inverkeithing High School 6 0 10 0 22 7
Bo'ness RBLS 8 0 9 0 25 8
Methil and District 9 0 8 0 26 9
George Watsons College Junior 10 0 7 0 27 10

Scroll to Top