« Back to 2004 Band Contests

North Berwick 2004

Saturday 7th August

Grade 1 Overall

Band MSR Total MSR Place MED Total MED Place Final Total Final Position
Boghall and Bathgate Caledonia 5 1 5 1
Lothian and Borders Police 7 1 EP 7 2
Western Australia Police 7 2 7 2 14 3
Drambuie Kirkliston 16 4 16 4
Royal Scots Dragoon Guards 22 6 22 5
City of Washington 11 3 15 3 26 6
Torphichen and Bathgate 15 4 19 5 34 7

Grade 1 MED

Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Boghall and Bathgate Caledonia 2 1 1 1 5 1
Western Australia Police 1 2 2 2 7 2
City of Washington 4 4 3 4 15 3
Drambuie Kirkliston 2 5 3 5 3 16 4
Torphichen and Bathgate 2 3 6 4 6 19 5
Royal Scots Dragoon Guards 2 6 5 6 5 22 6

Grade 1 MSR

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: A Ronaldons
Drumming Adjudicator: J Drysdale
Ensemble Adjudicator: A Aitken

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Lothian and Borders Police 2 2 2 1 7 1 EP
Western Australia Police 1 1 3 2 7 2
City of Washington 3 3 1 4 11 3
Torphichen and Bathgate 2 4 4 4 3 15 4

Grade 2

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: A Ronaldons
Drumming Adjudicator: J Drysdale
Ensemble Adjudicator: A Aitken

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Drambuie Kirkliston 1 1 1 1 4 1
Royal Scots Dragoon Guards 2 2 2 3 9 2
Torphichen and Bathgate 3 3 5 2 13 3
Lanarkshire 4 4 4 4 16 4
City of Invercargill Caledonian 6 5 3 7 21 5
George Watsons College Juv 5 6 6 6 23 6
Bo'ness RBLS 3 7 7 7 5 26 7

Grade 3

Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Coalburn I.O.R 1 1 2 1 5 1
Bo'ness RBLS 2 2 1 2 7 2
North Berwick 4 3 3 3 3 12 3

Grade 4

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: A Ronaldons
Drumming Adjudicator: J Drysdale
Ensemble Adjudicator: A Aitken

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Linlithgow and District 1 3 5 1 10 1
Tweedvale 5 5 4 2 16 2 EP
Misty Isle 8 1 1 6 16 3
Wallacestone and District 4 8 2 3 17 4
Morpeth and District 3 4 9 4 20 5
Duns 2 2 13 7 24 6
Lanark and District 6 9 3 8 26 7
Omaha Pipes and Drums 7 6 11 5 29 8
Penicuik and District 10 11 7 9 37 9
Benoni 13 7 6 12 38 10
Windsor Police 12 10 8 10 40 11
Prestonpans RBLS 9 13 10 11 43 12
Fraser Pipe Band 11 12 12 13 48 13
North Berwick 14 14 14 14 56 14

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: I McLellan
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watsons College 1 1 1 1 4 1
Boghall and Bathgate Caledonia 2 2 3 2 9 2
George Watsons College Nov 3 3 2 3 11 3

Grade Nov

Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Milngavie 1 1 2 1 5 1
George Watsons College 2 2 1 2 7 2
Boghall and Bathgate Caledonia 3 3 4 3 13 3
Craigmount High School 6 4 5 4 19 4 EP
Bo'ness RBLS Nov 4 6 3 6 19 5
George Watsons College Junior 5 5 6 5 21 6

Scroll to Top