« Back to 2005 Band Contests

Cookstown 2005

Saturday 11th June

Grade 1

Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: M O'Neil
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St. Laurence O'Toole 1 0 1 0 3 1
Ballinderry Bridge 2 0 3 0 7 2
Ballycoan 3 0 2 0 8 3

Grade 2

Piping Adjudicator 1: H Stevenson
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Ravara 2 0 1 0 5 1
Eden 1 0 4 0 6 2
Cullybackey 3 0 3 0 9 3
Finvoy 4 0 2 0 10 4
Upper Crossgare 5 0 6 0 16 5
Killeen 6 0 5 0 17 6
Howard Memorial 7 0 7 0 21 7

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: M O'Neil
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Seven Towers 1 0 2 0 4 1
Marlacoo 3 0 1 0 7 2
Tamlaght O'Crilly 2 0 4 0 8 3
Banbridge 5 0 3 0 13 4
Altnaveigh Memorial 4 0 6 0 14 5
Woodgrange 6 0 5 0 17 6

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: H Stevenson
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Annsborough 1 0 2 0 4 1
Battlehill 2 0 1 0 5 2
Cottown 3 0 4 0 10 3
Killen 4 0 5 0 13 4 PP
Ballydonaghy 5 0 3 0 13 5
Hollymount 6 0 7 0 19 6
Augharonan 7 0 6 0 20 7

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: M O'Neil
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Castlerock 1 0 1 0 3 1
Aughintober 2 0 2 0 6 2
Gransha 3 0 3 0 9 3
Syerla and District 4 0 4 0 12 4
Queen Elizabeth 5 0 5 0 15 5
Letterkenny and District 6 0 6 0 18 6
McNeillstown 8 0 9 0 25 7
Bro Matt Boyd Memorial 7 0 13 0 27 8
Armaghbreague 9 0 10 0 28 9
Sgt Walker Memorial 11 0 7 0 29 10
Cullenfad 10 0 11 0 31 11
St. Lawrence Howth 12 0 8 0 32 12
Thiepval Memorial 13 0 12 0 38 13

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: H Stevenson
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Raffrey 2 0 1 0 5 1
Drumlough 1 0 6 0 8 2
Thomas Davis Memorial 6 0 2 0 14 3
Cleland Memorial 3 0 9 0 15 4 PP
Cullybackey 5 0 5 0 15 5
Monkstown Mossley 4 0 8 0 16 6
Antrim 7 0 3 0 17 7
Moneygore 9 0 4 0 22 8
Banbridge Junior 8 0 7 0 23 9
Bellaghy 10 0 10 0 30 10

Scroll to Top