« Back to 2005 Band Contests

Cowal Championships 2005

Saturday 27th August

Grade 1

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: J Wilson
Drumming Adjudicator: J Kennedy
Ensemble Adjudicator: R Shepherd

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
The House of Edgar - Shotts and Dykehead 1 1 2 1 5 1
Field Marshal Montgomery 2 2 3 2 9 2
Boghall and Bathgate Caledonia 3 3 4 3 13 3
Strathclyde Police 4 4 1 5 14 4
Scottish Power 7 5 8 4 24 5
The Clan Gregor Society 6 8 5 7 26 6 EP
St. Laurence O'Toole 5 7 6 8 26 7
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl 8 6 7 6 27 8
Glasgow Pipes and Drums 13 10 10 9 42 9
Ballycoan 9 9 14 11 43 10 EP
Dysart and Dundonald 10 12 9 12 43 11
Ballinderry Bridge 11 11 11 13 46 12
David Urquhart Travel Pipes and Drums 12 14 12 10 48 13
Lothian and Borders Police 14 13 13 14 54 14

Grade 2

Piping Adjudicator 1: H Stevenson
Piping Adjudicator 2: A Wright
Drumming Adjudicator: G Craig
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Drambuie Kirkliston 2 1 6 1 10 1
52nd Lowland Regiment 1 4 7 2 14 2
Bucksburn and District 6 3 3 3 15 3
Torphichen and Bathgate 5 6 5 4 20 4
Buchan 3 2 11 5 21 5
Tayside Police 7 14 2 7 30 6
Dumfries and Galloway Const. 4 11 13 6 34 7
Lochgelly High School 9 9 9 8 35 8
West Midlands Police 14 5 8 11 38 9
Cullybackey 10 15 1 16 42 10
Royal Burgh of Stirling 11 8 10 14 43 11
Grampian Police 8 16 12 9 45 12
Lomond and Clyde 16 13 4 13 46 13
Dumbarton and District 13 10 15 12 50 14
Lanarkshire 15 7 17 15 54 15
Polkemmet 12 17 18 10 57 16
Inverclyde and District 17 12 16 17 62 17
Howard Memorial 18 18 14 18 68 18

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: D Cardwell
Piping Adjudicator 2: N Russell
Drumming Adjudicator: C Mordaunt
Ensemble Adjudicator: A Ronaldson

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Seven Towers 1 1 1 1 4 1
Strathclyde Fire Brigade 3 2 3 2 10 2
Coalburn I.O.R 4 4 5 3 16 3
City of Glasgow 8 7 2 4 21 4
Denny and Dunipace 7 6 4 5 22 5 EP
MacKenzie Caledonia 2 3 10 7 22 6
Inverkeithing and District 9 10 6 6 31 7
City of Edinburgh 10 8 7 8 33 8 EP
Deeside Caledonia 6 5 11 11 33 9
Tyne and Wear 5 11 9 10 35 10
Oban 11 9 8 9 37 11

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: D Cardwell
Piping Adjudicator 2: N Russell
Drumming Adjudicator: C Mordaunt
Ensemble Adjudicator: A Ronaldson

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Bo'ness RBLS 1 1 5 1 8 1
Dunoon Argyll 3 2 1 4 10 2
Linlithgow and District 4 3 2 2 11 3
Annsborough 2 4 3 5 14 4
Williamwood 6 5 6 3 20 5
Ayr Pipe Band Society 5 7 11 6 29 6
Culter and District 10 6 7 7 30 7 EP
Royal Burgh of Annan 9 9 4 8 30 8
Turriff and District 7 8 8 10 33 9
Inverness 8 10 9 9 36 10
Arbroath RBLS 11 11 10 11 43 11
Greater Manchester County Fire Service 12 12 12 12 48 12

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: I Wood
Piping Adjudicator 2: L Ingram
Drumming Adjudicator: J Baxter
Ensemble Adjudicator: A Aitken

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Castlerock 5 2 1 1 9 1 EP
Wallacestone and District 1 1 5 2 9 2
Cumnock and District 2 5 3 4 14 3
Lanark and District 7 3 4 3 17 4
Kilsyth Thistle 11 6 2 6 25 5
Milngavie 4 9 6 9 28 6
City of Brechin 3 4 14 8 29 7
Rothesay and District 6 7 10 7 30 8
Morpeth and District 9 8 16 5 38 9
Penicuik and District 8 14 7 13 42 10
Letterkenny and District 12 12 9 11 44 11
Kinross and District 14 11 11 12 48 12
Wolverhampton 10 13 12 14 49 13
Oldmeldrum RBL 15 10 15 10 50 14
Johnstone 13 15 8 16 52 15
Perth and District 16 16 13 15 60 16

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: R Worrall
Piping Adjudicator 2: H McNulty
Drumming Adjudicator: A Steele
Ensemble Adjudicator: T Dear

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cleland Memorial 3 1 1 1 6 1
University of Strathclyde 2 3 6 2 13 2
Pitlochry and Blair Atholl 1 2 18 3 24 3
Belgian Blend 4 5 15 5 29 4
Fraserburgh RBL 15 7 3 7 32 5
Prestonpans RBLS 13 6 5 11 35 6
Welsh Piping Society 19 13 2 6 40 7 EP
Kirkcaldy and District 5 12 9 14 40 8
Clydebank 21 4 14 4 43 9 EP
Nottinghamshire Police 6 8 19 10 43 10
Uddingston Strathclyde 20 11 4 9 44 11
Troon Blackrock 8 9 21 8 46 12
Stockbridge 7 22 8 21 58 13
Williamwood 9 15 23 13 60 14
Greater Manchester County Fire Service 11 17 22 12 62 15 EP
Galashiels Ex-Service 14 21 11 16 62 16 EP
Burntisland and District 16 14 12 20 62 17
Bellaghy 18 18 13 15 64 18 EP
Ellon and District RBL 17 20 10 17 64 19
Islay 10 10 28 25 73 20
Lanarkshire 24 16 16 18 74 21 EP
Newtongrange 25 19 7 23 74 22
East Kilbride 12 24 25 24 85 23
Campbeltown 28 23 20 19 90 24
Vale of Clyde 27 26 24 22 99 25
Linwood Caledonia 22 27 27 26 102 26 EP
Denny and Dunipace 23 25 26 28 102 27
Bo'ness RBLS 29 29 17 30 105 28
Methil and District 26 28 29 27 110 29
Muirkirk and District 30 30 30 29 119 30

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: H Stevenson
Piping Adjudicator 2: A Wright
Drumming Adjudicator: G Craig
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Robert Malcolm Memorial 1 1 2 1 5 1
George Watsons College 3 3 1 2 9 2
Kintyre Schools 2 2 8 3 15 3
Dunoon Grammar School 4 6 3 4 17 4
Lochgelly High School 6 4 4 5 19 5
Milngavie 5 5 5 6 21 6
Boghall and Bathgate Caledonia 8 8 6 7 29 7 EP
Bucksburn and District RLG International 7 7 7 8 29 8
Inverclyde Juveniles 9 9 9 9 36 9

Grade Nov

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: J Wilson
Drumming Adjudicator: J Kennedy
Ensemble Adjudicator: R Shepherd

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watsons College 1 3 1 1 6 1
Kintyre Schools 3 1 2 8 14 2
Boghall and Bathgate Caledonia 5 2 5 4 16 3
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl 4 4 3 6 17 4
Methil and District 2 5 11 2 20 5
1st Troon Boys Brigade 6 6 4 9 25 6
Craigmount High School 9 7 6 10 32 7
Dumbarton and District 12 11 9 3 35 8
Dunoon Grammar School 13 8 10 7 38 9
MacKenzie Caledonia 8 9 17 5 39 10 EP
Paisley 10 10 7 12 39 11
Lochgelly High School 7 15 8 11 41 12
Inveraray and District 11 12 13 14 50 13
47th Culter Boys Brigade 14 13 12 13 52 14
Stirling and District Schools 17 14 15 15 61 15
Knightswood CA 15 17 14 17 63 16
Inverkeithing High School 16 16 16 16 64 17

Scroll to Top