« Back to 2005 Band Contests

Gourock 2005

Sunday 8th May

Grade 1

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: A Aitken
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Dysart and Dundonald 1 0 1 0 3 1
Torphichen and Bathgate 2 0 2 0 6 2
Dumfries and Galloway Const. 3 0 3 0 9 3
Lanarkshire 4 0 4 0 12 4

Grade 2

Piping Adjudicator 1: R Mathieson
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: M O'Neil
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Torphichen and Bathgate 3 0 1 0 7 1
Lanarkshire 2 0 4 0 8 2
Dumfries and Galloway Const. 4 0 3 0 11 3
Kintyre Schools Juv 1 0 10 0 12 4
Inverclyde and District 5 0 5 0 15 5
Lomond and Clyde 8 0 2 0 18 6
Williamwood 6 0 8 0 20 7 PP
Denny and Dunipace 7 0 6 0 20 8 PP
Dunoon Grammar School Juv 9 0 9 0 27 9 PP
Ayr Pipe Band Society 10 0 7 0 27 10

Grade 3

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: A Aitken
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
City of Glasgow 2 0 1 0 5 1
Strathclyde Fire Brigade 1 0 5 0 7 2
Denny and Dunipace 3 0 3 0 9 3
Williamwood 4 0 8 0 16 4 PP
Ayr Pipe Band Society 7 0 2 0 16 5
University of Strathclyde 4 6 0 7 0 19 6
Kilmarnock 5 0 10 0 20 7 PP
Oban 8 0 4 0 20 8
Dunoon Argyll 9 0 6 0 24 9
Johnstone 4 10 0 9 0 29 10
Clydebank 4 11 0 11 0 33 11

Grade 4

Piping Adjudicator 1: R Mathieson
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: M O'Neil
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Lanarkshire 2 0 5 0 9 1
Milngavie 4 0 2 0 10 2
Vale of Clyde 1 0 13 0 15 3 PP
Williamwood 3 0 9 0 15 4 PP
Kilsyth Thistle 6 0 3 0 15 5
Rothesay and District 5 0 6 0 16 6
Cumnock and District 7 0 4 0 18 7
Lanark and District 10 0 1 0 21 8
University of Strathclyde 9 0 7 0 25 9
East Kilbride 8 0 15 0 31 10
Johnstone 11 0 10 0 32 11 PP
Uddingston Strathclyde 12 0 8 0 32 12
Denny and Dunipace 13 0 14 0 40 13
1st Largs Boys Brigade 15 0 12 0 42 14
Clydebank 17 0 11 0 45 15
St. Francis 14 0 18 0 46 16
Linwood Caledonia 16 0 16 0 48 17
Renfrew North Youth 18 0 17 0 53 18

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: R Mathieson
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: M O'Neil
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Kintyre Schools 1 0 2 0 4 1
Dunoon Grammar School 2 0 1 0 5 2
Inverclyde Juveniles 3 0 3 0 9 3
Milngavie 4 0 4 0 12 4

Grade Nov

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: A Aitken
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Methil and District 2 0 2 0 6 1
Kintyre Schools 1 0 5 0 7 2
Paisley 3 0 3 0 9 3
1st Troon Boys Brigade 5 0 1 0 11 4
Dunoon Grammar School 4 0 6 0 14 5
Dumbarton and District 6 0 4 0 16 6
Knightswood CA 7 0 7 0 21 7

Scroll to Top