« Back to 2006 Band Contests

Cookstown 2006

Saturday 10th June

Grade 1

Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: I Wood
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: J Noble

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St. Laurence O'Toole 1 1 1 1 4 1
Ballinderry Bridge 3 2 3 2 10 2 EP
Ballycoan 2 3 2 3 10 3
Bleary and District 4 4 4 4 16 4

Grade 2

Piping Adjudicator 1: T Dear
Piping Adjudicator 2: D Cardwell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Killeen 1 3 3 1 8 1 EP
Ravara 2 2 2 2 8 2 EP
Cullybackey 3 1 1 3 8 3
Seven Towers 4 4 4 4 16 4

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: T Dear
Piping Adjudicator 2: D Cardwell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Battlehill 1 1 2 1 5 1
Annsborough 2 2 3 2 9 2
Banbridge 4 3 1 3 11 3
Tamlaght O'Crilly 3 4 4 4 15 4
North Belfast 5 5 5 5 20 5

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: I Wood
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: J Noble

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Gortaclare 1 1 1 1 4 1
Aughintober 2 2 2 2 8 2
Cottown 5 3 3 3 14 3
Cullen 3 4 7 4 18 4
Killen 4 5 6 5 20 5
Hollymount 6 6 4 6 22 6
Ballydonaghy 7 7 5 7 26 7

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: I Wood
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: J Noble

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Raffrey 1 3 2 1 7 1
St. Laurence Howth 2 5 1 3 11 2
Drumlough 4 1 7 4 16 3
Dromara 3 4 4 7 18 4
Cullybackey 6 2 9 2 19 5
Matt Boyd Memorial 5 6 10 5 26 6
Gransha 9 8 5 8 30 7
McNeillstown 7 11 3 10 31 8
Cullenfad 10 7 8 9 34 9
Manorcunningham 11 9 11 6 37 10
Syerla 13 10 6 12 41 11
Colmcille 8 13 13 13 47 12 EP
Cleland Memorial 12 12 12 11 47 13

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: T Dear
Piping Adjudicator 2: D Cardwell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Killadeas 1 1 2 1 5 1
Antrim 2 3 3 3 11 2
Rasharkin 3 4 6 2 15 3
Irvine Memorial 7 2 1 8 18 4
William Kerr Memorial 6 5 4 6 21 5
Moneygore 4 7 8 4 23 6 EP
Kilrea 5 6 7 5 23 7
Bellaghy 8 8 5 7 28 8 EP

Scroll to Top