« Back to 2006 Band Contests

Portrush 2006

Saturday 19th August

Grade 1

Piping Adjudicator 1: W Pollock
Piping Adjudicator 2: N Russell
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: D Cardwell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Field Marshal Montgomery 1 1 1 1 4 1
Bleary and District 2 2 2 3 9 2
Ballycoan 3 3 3 2 11 3

Grade 2

Piping Adjudicator 1: J Wark
Piping Adjudicator 2: K Eller
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cullybackey 2 4 1 1 8 1
Seven Towers 1 3 3 2 9 2 EP
Ravara 3 1 2 3 9 3
Killeen 4 2 4 4 14 4
Upper Crossgare 5 6 5 5 21 5
Marlacoo 6 5 6 6 23 6

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: W Pollock
Piping Adjudicator 2: N Russell
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: D Cardwell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Battlehill 1 1 1 1 4 1
Banbridge 2 2 2 2 8 2
Tamlaght O'Crilly 4 4 3 3 14 3 EP
North Belfast 3 3 4 4 14 4

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: J Wark
Piping Adjudicator 2: K Eller
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cottown 1 1 3 1 6 1
Aughintober 2 2 2 2 8 2
Gortaclare 4 3 1 3 11 3
Killen 3 5 4 4 16 4
Ballydonaghy 5 4 5 5 19 5

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: W Pollock
Piping Adjudicator 2: N Russell
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: D Cardwell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Drumlough 1 1 1 1 4 1
Dromora 5 2 4 2 13 2
Raffrey 2 7 6 5 20 3 EP
Manorcunningham 3 3 8 6 20 4
Cullenfad 4 4 10 3 21 5
Matt Boyd Memorial 7 5 7 4 23 6
McNeillstown 6 9 2 8 25 7
Gransha 9 6 5 7 27 8
Thiepval Memorial 11 8 11 9 39 9
Colmcille 10 13 9 10 42 10
Cullybackey 8 10 14 11 43 11
Syerla 13 14 3 14 44 12
Cleland Memorial 12 12 13 12 49 13
Letterkenny and District 14 11 12 13 50 14

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: J Wark
Piping Adjudicator 2: K Eller
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Derryclavin 1 1 2 1 5 1
Killadeas 2 2 3 4 11 2
Rasharkin 4 4 1 3 12 3
Moneygore 5 3 6 2 16 4
Saintfield 6 5 4 6 21 5
Bready Ulster Scots 3 7 7 7 24 6
William Kerr Memorial 8 8 5 5 26 7
Antrim 7 6 9 8 30 8
Bellaghy 9 9 10 9 37 9
Reaghan 10 10 12 10 42 10
Kilrea 13 11 8 11 43 11
Campbell College 12 13 11 12 48 12
Moybrone 11 12 13 13 49 13

Scroll to Top