Scottish Championships 2006
Saturday 20th May
Grade 1
Piping Adjudicator 1: G Shepherd
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: A Aitken
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Field Marshal Montgomery | 2 | 1 | 2 | 1 | 6 | 1 EP | |
The House of Edgar Shotts and Dykehead | 1 | 2 | 1 | 2 | 6 | 2 | |
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl | 6 | 3 | 6 | 3 | 18 | 3 | |
Strathclyde Police | 7 | 4 | 3 | 5 | 19 | 4 EP | |
Scottish Power | 3 | 5 | 5 | 6 | 19 | 5 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 5 | 8 | 4 | 4 | 21 | 6 | |
The Clan Gregor Society | 4 | 6 | 7 | 7 | 24 | 7 | |
Dysart and Dundonald | 9 | 7 | 11 | 8 | 35 | 8 | |
Ballinderry Bridge | 10 | 9 | 8 | 9 | 36 | 9 | |
Ballycoan | 12 | 10 | 10 | 10 | 42 | 10 | |
Lothian and Borders Police | 11 | 12 | 9 | 11 | 43 | 11 | |
Bleary and District | 8 | 11 | 12 | 12 | 43 | 12 |
Grade 2
Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: L Ingram
Drumming Adjudicator: G Craig
Ensemble Adjudicator: R Shepherd
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tayside Police | 2 | 1 | 3 | 3 | 9 | 1 | |
Torphichen and Bathgate | 1 | 3 | 6 | 1 | 11 | 2 | |
Polkemmet | 4 | 4 | 11 | 2 | 21 | 3 | |
Killeen | 3 | 2 | 13 | 4 | 22 | 4 | |
Buchan | 8 | 7 | 4 | 7 | 26 | 5 | |
Ravara | 7 | 9 | 2 | 9 | 27 | 6 | |
Lomond and Clyde | 11 | 5 | 1 | 11 | 28 | 7 | |
52nd Lowland Regiment | 6 | 6 | 9 | 8 | 29 | 8 | |
Lochgelly High School | 9 | 13 | 7 | 5 | 34 | 9 | |
Dumfries and Galloway Const. | 5 | 11 | 8 | 12 | 36 | 10 | |
Pheonix Honda Glasgow Skye | 13 | 8 | 15 | 6 | 42 | 11 | |
Cullybackey | 12 | 15 | 5 | 13 | 45 | 12 | |
University of Luton | 10 | 12 | 16 | 10 | 48 | 13 | |
Bucksburn and District | 15 | 10 | 10 | 15 | 50 | 14 | |
North Lanarkshire Pipe Band Society | 16 | 16 | 12 | 16 | 60 | 15 | |
Dumbarton and District | 14 | 17 | 17 | 14 | 62 | 16 | |
Strathclyde Fire and Rescue | 17 | 14 | 18 | 17 | 66 | 17 | |
Inverclyde and District | 18 | 18 | 14 | 18 | 68 | 18 |
Grade 3A
Piping Adjudicator 1: J Hutcheon
Piping Adjudicator 2: I Roddick
Drumming Adjudicator: J Drysdale
Ensemble Adjudicator: D Cardwell
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Battlehill | 3 | 1 | 4 | 1 | 9 | 1 | |
Coalburn I.O.R | 1 | 2 | 10 | 2 | 15 | 2 | |
Banbridge | 5 | 7 | 7 | 3 | 22 | 3 | |
Annsborough | 2 | 12 | 5 | 4 | 23 | 4 | |
MacKenzie Caledonia | 7 | 6 | 9 | 6 | 28 | 5 | |
Tyne and Wear Fire and Rescue | 10 | 3 | 11 | 5 | 29 | 6 | |
Denny and Dunipace | 6 | 11 | 6 | 10 | 33 | 7 | |
Pride of Murray | 11 | 9 | 8 | 7 | 35 | 8 | |
Linlithgow and District | 13 | 8 | 1 | 14 | 36 | 9 | |
City of Edinburgh | 8 | 5 | 13 | 11 | 37 | 10 | |
Tamlaght O'Crilly | 14 | 14 | 2 | 8 | 38 | 11 | |
Dornoch | 4 | 10 | 15 | 12 | 41 | 12 | |
Deeside Caledonia | 9 | 4 | 16 | 13 | 42 | 13 | |
Inverkeithing and District | 12 | 13 | 12 | 9 | 46 | 14 | |
Bo'ness RBLS | 16 | 15 | 3 | 15 | 49 | 15 | |
Oban | 15 | 16 | 14 | 16 | 61 | 16 |
Grade 3B
Piping Adjudicator 1: A Sloane
Piping Adjudicator 2: T Dear
Drumming Adjudicator: A Steele
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Dunoon Argyll | 6 | 2 | 1 | 1 | 10 | 1 | |
Williamwood | 5 | 4 | 5 | 3 | 17 | 2 | |
Royal Burgh of Annan | 2 | 1 | 4 | 11 | 18 | 3 | |
The Clan Pipers - Frankfurt and District | 4 | 5 | 7 | 5 | 21 | 4 | |
Gortaclare | 9 | 9 | 2 | 2 | 22 | 5 | |
Beeston and District | 3 | 7 | 6 | 8 | 24 | 6 | |
Pitlochry and Blair Atholl | 8 | 3 | 9 | 6 | 26 | 7 EP | |
Cumnock and District | 1 | 6 | 12 | 7 | 26 | 8 | |
Wallacestone and District | 10 | 13 | 3 | 4 | 30 | 9 | |
Beauly Firth and The Glens | 7 | 8 | 10 | 9 | 34 | 10 | |
Greater Manchester County Fire Service | 11 | 12 | 8 | 10 | 41 | 11 | |
GSPC Milngavie | 12 | 10 | 11 | 13 | 46 | 12 | |
Turriff and District | 13 | 11 | 14 | 12 | 50 | 13 | |
Rothesay and District | 14 | 14 | 13 | 14 | 55 | 14 |
Grade 4A
Piping Adjudicator 1: A Sloane
Piping Adjudicator 2: T Dear
Drumming Adjudicator: A Steele
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
McNeillstown | 2 | 3 | 1 | 3 | 9 | 1 | |
Drumlough | 1 | 1 | 6 | 4 | 12 | 2 | |
Kilsyth Thistle | 4 | 10 | 2 | 1 | 17 | 3 | |
Raffrey | 5 | 4 | 7 | 2 | 18 | 4 | |
University of Strathclyde | 3 | 2 | 8 | 6 | 19 | 5 | |
Lanark and District | 10 | 6 | 3 | 5 | 24 | 6 | |
Kirkcudbright Maclellan | 8 | 7 | 4 | 8 | 27 | 7 | |
Letterkenny and District | 9 | 12 | 5 | 9 | 35 | 8 | |
RAF Leuchars | 7 | 5 | 12 | 12 | 36 | 9 | |
Penicuik and District | 12 | 9 | 9 | 7 | 37 | 10 | |
City of Brechin | 6 | 11 | 10 | 11 | 38 | 11 | |
Morpeth and District | 11 | 8 | 11 | 10 | 40 | 12 |
Grade 4A Qual 1
Piping Adjudicator 1: A Ronaldson
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Penicuik and District | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 1 = | |
University of Strathclyde | 3 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 = | |
Raffrey | 1 | 0 | 4 | 0 | 5 | 3 | |
Morpeth and District | 4 | 0 | 5 | 0 | 9 | 4 | |
Lanark and District | 7 | 0 | 3 | 0 | 10 | 5 | |
RAF Leuchars | 6 | 0 | 7 | 0 | 13 | 6 AP | |
Welsh Piping Society | 5 | 0 | 8 | 0 | 13 | 7 | |
Johnstone | 10 | 0 | 6 | 0 | 16 | 8 | |
Oldmeldrum RBL | 9 | 0 | 9 | 0 | 18 | 9 = | |
Arbroath RBLS | 8 | 0 | 10 | 0 | 18 | 9 = |
Grade 4A Qual 2
Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Noble
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
McNeillstown | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | |
Drumlough | 1 | 0 | 4 | 0 | 5 | 2 | |
Kilsyth Thistle | 3 | 0 | 6 | 0 | 9 | 3 | |
Kirkcudbright Maclellan | 8 | 0 | 2 | 0 | 10 | 4 = | |
Letterkenny and District | 5 | 0 | 5 | 0 | 10 | 4 = | |
City of Brechin | 7 | 0 | 3 | 0 | 10 | 4 = | |
Tweedvale | 4 | 0 | 7 | 0 | 11 | 7 | |
Dromara | 6 | 0 | 8 | 0 | 14 | 8 |
Grade 4B
Piping Adjudicator 1: A Sloane
Piping Adjudicator 2: T Dear
Drumming Adjudicator: A Steele
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Concord | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
Kirkcaldy and District | 3 | 6 | 4 | 2 | 15 | 2 EP | |
Grampian Corby | 2 | 7 | 3 | 3 | 15 | 3 | |
Fraserburgh RBL | 5 | 3 | 2 | 7 | 17 | 4 | |
Clydebank | 4 | 2 | 9 | 4 | 19 | 5 | |
Burntisland and District | 7 | 10 | 6 | 5 | 28 | 6 | |
Badenoch and Strathspey | 6 | 5 | 12 | 8 | 31 | 7 | |
Troon Blackrock | 9 | 4 | 10 | 10 | 33 | 8 | |
Stockbridge | 8 | 11 | 8 | 9 | 36 | 9 | |
Vale of Clyde | 11 | 9 | 11 | 6 | 37 | 10 | |
Uddingston Strathclyde | 12 | 8 | 7 | 11 | 38 | 11 | |
Prestonpans RBLS | 10 | 12 | 5 | 12 | 39 | 12 |
Grade 4B Qual 1
Piping Adjudicator 1: I Roddick
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Drysdale
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Vale of Clyde | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | 1 | |
Grampian Corby | 5 | 0 | 2 | 0 | 7 | 2 = | |
Fraserburgh RBL | 6 | 0 | 1 | 0 | 7 | 2 = | |
Troon Blackrock | 4 | 0 | 4 | 0 | 8 | 4 | |
Clydebank | 1 | 0 | 9 | 0 | 10 | 5 | |
Badenoch and Strathspey | 2 | 0 | 10 | 0 | 12 | 6 | |
Newtongrange | 8 | 0 | 6 | 0 | 14 | 7 = | |
Nottinghamshire Police | 9 | 0 | 5 | 0 | 14 | 7 = | |
Williamwood | 7 | 0 | 8 | 0 | 15 | 9 | |
Methil and District | 10 | 0 | 7 | 0 | 17 | 10 | |
St. Francis | 11 | 0 | 11 | 0 | 22 | 11 |
Grade 4B Qual 2
Piping Adjudicator 1: L Ingram
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: G Craig
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Concord | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | |
Kirkcaldy and District | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 2 | |
Uddingston Strathclyde | 3 | 0 | 4 | 0 | 7 | 3 = | |
Stockbridge | 4 | 0 | 3 | 0 | 7 | 3 = | |
Burntisland and District | 5 | 0 | 6 | 0 | 11 | 5 | |
Prestonpans RBLS | 6 | 0 | 7 | 0 | 13 | 6 | |
Denny and Dunipace | 9 | 0 | 5 | 0 | 14 | 7 | |
Bo'ness RBLS | 7 | 0 | 10 | 0 | 17 | 8 = | |
Greater Manchester County Fire Service | 8 | 0 | 9 | 0 | 17 | 8 = | |
Rubislaw | 10 | 0 | 8 | 0 | 18 | 10 |
Grade Juv
Piping Adjudicator 1: G Shepherd
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: A Aitken
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
George Watsons College | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 2 | 2 | 2 | 2 | 8 | 2 | |
Kintyre Schools | 3 | 3 | 4 | 3 | 13 | 3 | |
Dunoon Grammar School | 4 | 4 | 3 | 4 | 15 | 4 | |
Inverclyde Juveniles | 5 | 5 | 5 | 5 | 20 | 5 |
Grade Nov
Piping Adjudicator 1: J Hutcheon
Piping Adjudicator 2: I Roddick
Drumming Adjudicator: J Drysdale
Ensemble Adjudicator: D Cardwell
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Methil and District | 1 | 2 | 2 | 1 | 6 | 1 | |
Kintyre Schools | 2 | 8 | 5 | 3 | 18 | 2 EP | |
North Lanarkshire Schools | 4 | 4 | 6 | 4 | 18 | 3 | |
Johnstone | 5 | 1 | 12 | 2 | 20 | 4 | |
Inverary and District | 3 | 5 | 10 | 6 | 24 | 5 EP | |
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl | 6 | 3 | 8 | 7 | 24 | 6 | |
Dumbarton and District | 8 | 6 | 9 | 5 | 28 | 7 EP | |
George Watsons College | 10 | 9 | 1 | 8 | 28 | 8 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 7 | 12 | 3 | 9 | 31 | 9 | |
Mackenzie Caledonia | 9 | 7 | 11 | 10 | 37 | 10 | |
Lochgelly High School | 12 | 10 | 4 | 12 | 38 | 11 | |
1st Troon Boys Brigade | 11 | 11 | 7 | 11 | 40 | 12 |
Grade Nov Qual 1
Piping Adjudicator 1: H Stevenson
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: A Aitken
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
George Watsons College | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | |
Kintyre Schools | 3 | 0 | 1 | 0 | 4 | 2 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 2 | 0 | 3 | 0 | 5 | 3 | |
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl | 4 | 0 | 4 | 0 | 8 | 4 | |
1st Troon Boys Brigade | 5 | 0 | 6 | 0 | 11 | 5 = | |
North Lanarkshire Schools | 6 | 0 | 5 | 0 | 11 | 5 = | |
Stirling and District Schools | 7 | 0 | 8 | 0 | 15 | 7 = | |
Paisley | 8 | 0 | 7 | 0 | 15 | 7 = | |
Seafield and District | 9 | 0 | 9 | 0 | 18 | 9 |
Grade Nov Qual 2
Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Noble
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Johnstone | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 1 | |
Methil and District | 5 | 0 | 1 | 0 | 6 | 2 | |
Lochgelly High School | 3 | 0 | 4 | 0 | 7 | 3 = | |
Dumbarton and District | 4 | 0 | 3 | 0 | 7 | 3 = | |
Inverary and District | 1 | 0 | 6 | 0 | 7 | 3 = | |
Mackenzie Caledonia | 6 | 0 | 5 | 0 | 11 | 6 | |
Dunoon Grammar School | 7 | 0 | 8 | 0 | 15 | 7 = | |
Ross and Cromarty Pipes and Drums | 8 | 0 | 7 | 0 | 15 | 7 = |