« Back to 2007 Band Contests

Ballymena 2007

Saturday 2nd June

Grade 1

Piping Adjudicator 1: T Dear
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: A Aitken

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cullybackey 2 1 2 3 1 7 1
Seven Towers 2 2 1 4 2 9 2
Ravara 2 3 3 1 3 10 3
Killeen 2 4 4 2 4 14 4

Grade 2

Piping Adjudicator 1: H Stevenson
Piping Adjudicator 2: I Simpson
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cullybackey 1 2 2 1 6 1
Seven Towers 2 1 3 2 8 2
Killeen 4 4 1 3 12 3
Ravara 3 3 4 4 14 4
Upper Crossgare 5 5 5 5 20 5

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: H Stevenson
Piping Adjudicator 2: I Simpson
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Annsborough 1 1 5 1 8 1
Cottown 2 2 3 3 10 2
Gortaclare 3 4 2 2 11 3
Finvoy 4 3 1 4 12 4
Black Raven 5 5 4 5 19 5
Altnaveigh Memorial 6 6 6 6 24 6

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: T Dear
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: A Aitken

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Drumlough 1 2 2 1 6 1 EP
Killen 2 1 1 2 6 2
Raffrey 3 3 3 3 12 3
Ballydonaghy 4 4 4 4 16 4
McNeilstown 5 5 5 5 20 5

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: T Dear
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: A Aitken

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Killadeas 2 1 1 3 7 1
Dromora 1 3 2 2 8 2
Cullenfad 5 2 6 5 18 3
Gransha 4 9 3 4 20 4
Cullybackey 3 11 10 1 25 5 EP
Manor Cunningham 6 4 9 6 25 6
Syerla and District 8 6 4 11 29 7
Letterkenny and District 10 8 5 7 30 8
Matt Boyd Memorial 11 7 7 8 33 9 EP
Thiepval Memorial 7 5 11 10 33 10
Rasharkin 9 10 8 9 36 11

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: H Stevenson
Piping Adjudicator 2: I Simpson
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Dr Wright Memorial 1 1 2 1 5 1
Moneygore 2 7 1 2 12 2
Cleland Memorial 3 4 4 5 16 3
Antrim 5 2 7 3 17 4
Kilrea 4 5 8 4 21 5 EP
Lisnamulligan 8 3 3 7 21 6
Upper Crossgare 6 6 5 6 23 7
Bellaghy 7 8 6 8 29 8

Scroll to Top