« Back to 2007 Band Contests

Lisburn 2007

Saturday 4th August

Grade 1 Overall

Band MSR Total MSR Place MED Total MED Place Final Total Final Position
St. Laurence O'Toole 4 1 4 1 8 1
Ballycoan 8 2 8 2 16 2

Grade 1 MED

Piping Adjudicator 1: M MacKenzie
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St. Laurence O'Toole 1 1 1 1 4 1
Ballycoan 2 2 2 2 8 2

Grade 1 MSR

Piping Adjudicator 1: S Young
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St. Laurence O'Toole 1 1 1 1 4 1
Ballycoan 2 2 2 2 8 2

Grade 2

Piping Adjudicator 1: M MacKenzie
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cullybackey 1 1 1 1 4 1
Seven Towers 4 3 2 2 11 2 EP
Ravara 3 2 3 3 11 3
Killeen 2 4 4 4 14 4
Hamilton Police 5 5 5 5 20 5
Upper Crossgare 6 6 6 6 24 6

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: M MacKenzie
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Annsborough 2 3 1 2 8 1
Aughintober 1 2 4 6 13 2
Arklow 3 4 7 1 15 3
Finvoy 4 6 2 4 16 4
Howard Memorial 5 1 5 7 18 5
Cottown 6 5 6 3 20 6
Gortaclare 7 8 3 5 23 7
Altnaveigh Memorial 8 7 8 8 31 8

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: S Young
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Killen 1 1 1 2 5 1
Drumlough 2 2 3 1 8 2
Raffrey 4 4 4 3 15 3 EP
Augharonan 3 6 2 4 15 4
College of Piping 5 5 5 5 20 5
McNeilstown 6 3 7 6 22 6
Ballydonaghy 7 7 8 7 29 7
Quinn Memorial 8 8 6 8 30 8

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: M MacKenzie
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: W Dunlop
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cullenfad 5 2 5 2 14 1
Killadeas 1 1 12 1 15 2
Gransha 3 3 3 8 17 3
St. Lawrence Howth 11 8 2 4 25 4 EP
Derryclavin 7 5 8 5 25 5 EP
Dromora 2 11 6 6 25 6 EP
Colmcille 8 6 4 7 25 7
Matt Boyd Memorial 9 4 10 3 26 8
Rasharkin 10 10 1 9 30 9
Hollymount Woodgrange and District 4 12 9 11 36 10 EP
Marble City 6 7 11 12 36 11
Syerla and District 12 9 7 10 38 12

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: S Young
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Dr Wright Memorial 4 1 4 1 10 1 EP
William Kerr Memorial 1 2 2 5 10 2
Upper Crossgare 3 3 1 6 13 3
Moneygore 7 4 7 3 21 4
Bready Ulster Scots 8 7 3 4 22 5
Cleland Memorial 10 6 5 2 23 6
Antrim 2 5 8 9 24 7
Lisnamulligan 9 8 6 7 30 8
Bellaghy 5 10 10 8 33 9
Kilrea 6 9 9 10 34 10
Moybrone 11 11 11 11 44 11

Scroll to Top