« Back to 2008 Band Contests

Larne 2008

Saturday 7th June

Grade 1

Piping Adjudicator 1: L Ingrim
Piping Adjudicator 2: J Moles
Drumming Adjudicator: M O'Neill
Ensemble Adjudicator: P Snaddon

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cullybackey 1 3 3 1 8 1 EP
Lothian and Borders Police 2 2 2 2 8 2 EP
Ballycoan 3 1 1 3 8 3
Killeen 2 5 4 5 4 18 4
Seven Towers 2 4 5 4 5 18 5

Grade 2

Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Ravara 1 1 2 1 5 1
Killeen 4 4 1 2 11 2 EP
Seven Towers 2 3 3 3 11 3
Arklow 3 2 4 4 13 4

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: T Dear

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Aughintober 1 1 2 1 5 1
Cottown 2 4 3 4 13 2
Killen 6 5 1 2 14 3
Drumlough 3 2 6 5 16 4
Howard Memorial 5 6 4 3 18 5
Upper Crossgare 4 3 8 6 21 6
Banbridge 8 7 5 7 27 7
Augharan 7 8 7 8 30 8

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: L Ingrim
Piping Adjudicator 2: J Moles
Drumming Adjudicator: M O'Neill
Ensemble Adjudicator: P Snaddon

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Raffrey 1 1 2 1 5 1
Cullenfad 2 3 1 2 8 2
McNeillstown 3 2 3 3 11 3
Ballydonaghy 4 4 4 4 16 4

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: L Ingrim
Piping Adjudicator 2: J Moles
Drumming Adjudicator: M O'Neill
Ensemble Adjudicator: P Snaddon

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Manor Cunningham 2 2 2 1 7 1
Bready Ulster Scots 5 3 1 2 11 2
Quinn Memorial 1 1 7 4 13 3
Matt Boyd Memorial 7 7 4 5 23 4
Tamlaght O'Crilly 3 10 8 3 24 5 EP
Moneygore 6 5 6 7 24 6
Letterkenny and District 4 8 9 6 27 7
Syerla and District 10 6 3 11 30 8
Major Sinclair Memorial 11 4 5 13 33 9
Cullybackey 8 13 10 8 39 10
Dromora 9 9 12 12 42 11
Dr. Wright Memorial 13 12 11 9 45 12
Rasharkin 12 11 13 10 46 13

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Thiepval Memorial 1 4 3 1 9 1
Cleland Memorial 6 2 1 2 11 2
Ballyboley 2 5 2 3 12 3
Upper Crossgare 3 1 5 4 13 4
Bellaghy 4 3 6 6 19 5
Crosskelt 5 6 7 5 23 6
Kilrea 7 7 4 7 25 7

Scroll to Top