« Back to 2009 Band Contests

Bangor 2009

Saturday 1st August

Grade 1

Piping Adjudicator 1: M MacKenzie
Piping Adjudicator 2: T Sloane
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: A Ronaldson

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cullybackey 2 1 2 1 6 1
Ballycoan 1 3 1 2 7 2
Seven Towers 2 4 2 4 3 13 3
Ravara 2 3 4 3 4 14 4

Grade 2

Piping Adjudicator 1: M MacKenzie
Piping Adjudicator 2: T Sloane
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: A Ronaldson

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Seven Towers 1 1 3 1 6 1
Ravara 2 2 1 2 7 2
Annsborough 4 4 2 3 13 3
Killeen 3 3 4 4 14 4

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: W Garret
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: D Cardwell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Aughintober 1 1 3 1 6 1
Killen 3 4 1 3 11 2
Cottown 2 3 5 2 12 3
Howard Memorial 5 5 2 4 16 4
McNeillstown 4 2 7 6 19 5
Raffrey 6 6 4 7 23 6
Drumlough 7 7 6 5 25 7

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: M MacKenzie
Piping Adjudicator 2: T Sloane
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: A Ronaldson

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Castlerock 1 1 1 1 4 1
Ballydonaghy 2 2 2 2 8 2
Colmcille 3 3 3 3 12 3

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: M MacKenzie
Piping Adjudicator 2: T Sloane
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: A Ronaldson

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Quinn Memorial 1 1 1 2 5 1
Matt Boyd Memorial 2 2 9 1 14 2
Letterkenny and District 7 4 7 3 21 3 EP
Bready Ulster Scots 5 7 2 7 21 4
Moneygore 3 5 5 10 23 5
Geoghechan Memorial 6 3 6 9 24 6
Cullybackey 8 6 8 4 26 7 EP
Gransha 9 8 3 6 26 8
Tamlaght O'Crilly 4 9 10 5 28 9
Cleland Memorial 11 11 4 8 34 10
Dr. Wright Memorial 10 10 11 11 42 11

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: W Garret
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: D Cardwell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Thiepval Memorial 1 1 2 1 5 1
Ballybriest 3 5 5 4 17 2
Closkelt 6 6 3 5 20 3 EP
Tullylagan 4 9 1 6 20 4 EP
Ballyboley 2 2 7 9 20 5
Lisnamulligan 9 8 4 2 23 6
Gorey 8 3 12 3 26 7
William Kerr Memorial 10 7 6 7 30 8 EP
Tullintrain 5 4 10 11 30 9
Moybrone 7 12 8 12 39 10
Bellaghy 12 10 11 8 41 11 EP
Upper Crossgare 11 11 9 10 41 12
McNeillstown Academy 13 13 13 13 52 13

Scroll to Top