British Championships 2009
Saturday 27th June
Grade 1
Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: C Edgar
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: J Baxter
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Field Marshal Montgomery | 1 | 1 | 1 | 3 | 6 | 1 | |
The House of Edgar Shotts and Dykehead | 2 | 4 | 2 | 2 | 10 | 2 | |
St. Laurence O'Toole | 3 | 2 | 5 | 1 | 11 | 3 | |
Strathclyde Police | 5 | 3 | 7 | 6 | 21 | 4 | |
Scottish Power | 4 | 6 | 8 | 4 | 22 | 5 EP | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 6 | 5 | 6 | 5 | 22 | 6 | |
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl | 8 | 7 | 4 | 7 | 26 | 7 | |
Ballycoan | 9 | 9 | 3 | 8 | 29 | 8 | |
Cullybackey | 7 | 8 | 9 | 11 | 35 | 9 | |
Torphichen and Bathgate | 10 | 11 | 10 | 9 | 40 | 10 | |
Lothian and Borders Police | 11 | 10 | 11 | 10 | 42 | 11 |
Grade 2
Piping Adjudicator 1: P Snaddon
Piping Adjudicator 2: J Moles
Drumming Adjudicator: J Noble
Ensemble Adjudicator: M MacKenzie
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Inveraray and District | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
Ravara | 4 | 3 | 3 | 3 | 13 | 2 | |
Phoenix Honda Glasgow Skye | 2 | 2 | 7 | 4 | 15 | 3 | |
Dumfries and Galloway Const. | 6 | 7 | 2 | 2 | 17 | 4 | |
Seven Towers | 5 | 4 | 4 | 6 | 19 | 5 | |
Lomond and Clyde | 9 | 5 | 6 | 7 | 27 | 6 | |
Buchan | 7 | 9 | 8 | 5 | 29 | 7 | |
Killeen | 10 | 6 | 5 | 14 | 35 | 8 | |
University of Bedfordshire | 3 | 10 | 11 | 16 | 40 | 9 | |
Annsborough | 11 | 11 | 9 | 10 | 41 | 10 | |
Strathclyde Fire and Rescue | 8 | 14 | 12 | 11 | 45 | 11 | |
Dumbarton and District | 12 | 8 | 15 | 12 | 47 | 12 | |
Mackenzie Caledonia | 15 | 13 | 10 | 13 | 51 | 13 | |
Bucksburn and District | 13 | 12 | 13 | 15 | 53 | 14 | |
Johnstone | 14 | 17 | 14 | 9 | 54 | 15 | |
Clydebank | 16 | 15 | 16 | 8 | 55 | 16 | |
Arklow | 17 | 16 | 18 | 18 | 69 | 17 | |
Denny and Dunipace Gleneagles | 18 | 18 | 17 | 17 | 70 | 18 |
Grade 3A
Piping Adjudicator 1: D Ingram
Piping Adjudicator 2: T Sloan
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: D Cardwell
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Williamwood | 2 | 1 | 8 | 2 | 13 | 1 | |
Killen | 7 | 2 | 2 | 3 | 14 | 2 EP | |
Aughintober | 1 | 3 | 1 | 9 | 14 | 3 | |
Howard Memorial | 5 | 6 | 3 | 1 | 15 | 4 | |
St. Finbarrs | 3 | 4 | 4 | 5 | 16 | 5 | |
Raffrey | 6 | 8 | 5 | 8 | 27 | 6 | |
Cullen | 4 | 11 | 14 | 4 | 33 | 7 | |
Linlithgow and District | 12 | 16 | 6 | 7 | 41 | 8 EP | |
McNeillstown | 11 | 10 | 10 | 10 | 41 | 9 | |
Cottown | 8 | 7 | 17 | 11 | 43 | 10 | |
Police Service of Northern Ireland | 19 | 12 | 7 | 12 | 50 | 11 EP | |
Antwerp and District | 10 | 14 | 12 | 14 | 50 | 12 | |
Deeside Caledonia | 14 | 5 | 20 | 13 | 52 | 13 | |
Drumlough | 9 | 17 | 11 | 16 | 53 | 14 | |
Upper Crossgare | 15 | 9 | 13 | 20 | 57 | 15 | |
Lanark and District | 22 | 15 | 18 | 6 | 61 | 16 | |
Augharan | 16 | 19 | 9 | 18 | 62 | 17 | |
City of Brechin Mercury Signs and Designs | 13 | 13 | 22 | 15 | 63 | 18 | |
Augharonan | 17 | 23 | 15 | 21 | 76 | 19 | |
Fintan Lalor | 20 | 18 | 24 | 17 | 79 | 20 | |
Greater Manchester Fire and Rescue Service | 23 | 24 | 16 | 19 | 82 | 21 EP | |
City of Edinburgh | 18 | 21 | 21 | 22 | 82 | 22 | |
Gortaclare | 21 | 20 | 19 | 23 | 83 | 23 | |
GSPC Milngavie | 24 | 22 | 23 | 24 | 93 | 24 |
Grade 3B
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: A Aitken
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Castlerock | 1 | 2 | 1 | 2 | 6 | 1 | |
Banbridge | 2 | 3 | 3 | 5 | 13 | 2 | |
Black Bottle Isle of Islay | 4 | 1 | 11 | 1 | 17 | 3 | |
Troon Blackrock | 3 | 4 | 9 | 3 | 19 | 4 | |
Manor Cunningham | 5 | 5 | 4 | 7 | 21 | 5 | |
Turriff and District | 8 | 8 | 2 | 8 | 26 | 6 | |
Badenoch and Strathspey | 7 | 10 | 8 | 4 | 29 | 7 | |
Colmcille | 9 | 6 | 5 | 10 | 30 | 8 | |
Ayr Pipe Band Society | 6 | 7 | 10 | 9 | 32 | 9 | |
Kirkcaldy and District | 10 | 11 | 7 | 6 | 34 | 10 | |
Ballydonaghy | 11 | 9 | 6 | 11 | 37 | 11 |
Grade 4A
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: A Steele
Ensemble Adjudicator: A Aitken
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Matt Boyd Memorial | 1 | 1 | 2 | 1 | 5 | 1 | |
Letterkenny and District | 2 | 4 | 1 | 6 | 13 | 2 | |
Stockbridge | 3 | 3 | 4 | 4 | 14 | 3 | |
Major Sinclair Memorial | 8 | 2 | 6 | 3 | 19 | 4 | |
Gransha | 4 | 6 | 8 | 2 | 20 | 5 | |
Quinn Memorial | 6 | 5 | 3 | 7 | 21 | 6 | |
Tamlaght O'Crilly | 7 | 7 | 5 | 11 | 30 | 7 | |
Moneygore | 11 | 8 | 7 | 5 | 31 | 8 | |
University of Bedfordshire | 5 | 9 | 10 | 9 | 33 | 9 | |
Stamperland | 9 | 10 | 9 | 12 | 40 | 10 | |
Buchan | 10 | 12 | 11 | 8 | 41 | 11 | |
Culter and District | 12 | 11 | 12 | 10 | 45 | 12 |
Grade 4A Qual 1
Piping Adjudicator 1: C Edgar
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Gransha | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | |
Moneygore | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | 2 | |
Tamlaght O'Crilly | 3 | 0 | 5 | 0 | 8 | 3 | |
Buchan | 7 | 0 | 2 | 0 | 9 | 4 | |
Major Sinclair Memorial | 6 | 0 | 4 | 0 | 10 | 5 | |
Culter and District | 4 | 0 | 7 | 0 | 11 | 6 | |
Bready Ulster Scots | 5 | 0 | 10 | 0 | 15 | 7 | |
Dunoon Argyll | 10 | 0 | 6 | 0 | 16 | 8 | |
Dr. Wright Memorial | 9 | 0 | 9 | 0 | 18 | 9 | |
Welsh Piping Society | 8 | 0 | 11 | 0 | 19 | 10 EQ | |
Burntisland and District | 11 | 0 | 8 | 0 | 19 | 10 EQ |
Grade 4A Qual 2
Piping Adjudicator 1: C Mordaunt
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Noble
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Quinn Memorial | 3 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | |
University of Bedfordshire | 4 | 0 | 2 | 0 | 6 | 2 EQ | |
Matt Boyd Memorial | 2 | 0 | 4 | 0 | 6 | 2 EQ | |
Letterkenny and District | 1 | 0 | 5 | 0 | 6 | 2 EQ | |
Stockbridge | 5 | 0 | 3 | 0 | 8 | 5 | |
Stamperland | 7 | 0 | 6 | 0 | 13 | 6 | |
Cleland Memorial | 6 | 0 | 8 | 0 | 14 | 7 | |
Derryclavin | 8 | 0 | 7 | 0 | 15 | 8 | |
Cullybackey | 9 | 0 | 9 | 0 | 18 | 9 |
Grade 4B
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: A Steele
Ensemble Adjudicator: A Aitken
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Thiepval Memorial | 1 | 1 | 2 | 1 | 5 | 1 | |
Lisnamulligan | 3 | 6 | 4 | 2 | 15 | 2 | |
William Kerr Memorial | 4 | 9 | 3 | 3 | 19 | 3 EP | |
Ballyboley | 2 | 2 | 8 | 7 | 19 | 4 | |
Tullylagan | 6 | 3 | 1 | 10 | 20 | 5 | |
Fraserburgh RBL | 5 | 5 | 7 | 6 | 23 | 6 | |
Fivemiletown | 8 | 7 | 5 | 4 | 24 | 7 | |
Upper Crossgare | 9 | 8 | 6 | 8 | 31 | 8 | |
Achill Mayo | 7 | 4 | 12 | 12 | 35 | 9 | |
Denny and Dunipace | 11 | 12 | 11 | 5 | 39 | 10 | |
Ballybriest | 10 | 10 | 9 | 11 | 40 | 11 | |
Tullintrain | 12 | 11 | 10 | 9 | 42 | 12 |
Grade 4B Qual 1
Piping Adjudicator 1: P Snaddon
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Noble
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Fivemiletown | 2 | 0 | 3 | 0 | 5 | 1 EQ | |
Ballybriest | 4 | 0 | 1 | 0 | 5 | 1 EQ | |
Ballyboley | 3 | 0 | 2 | 0 | 5 | 1 EQ | |
Achill Mayo | 1 | 0 | 5 | 0 | 6 | 4 | |
Tullintrain | 5 | 0 | 4 | 0 | 9 | 5 | |
Denny and Dunipace | 6 | 0 | 7 | 0 | 13 | 6th A | |
Bellaghy | 7 | 0 | 6 | 0 | 13 | 7 | |
Clontibret | 8 | 0 | 8 | 0 | 16 | 8 |
Grade 4B Qual 2
Piping Adjudicator 1: T Sloan
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Thiepval Memorial | 4 | 0 | 1 | 0 | 5 | 1 | |
Tullylagan | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | 2 EQ | |
William Kerr Memorial | 1 | 0 | 5 | 0 | 6 | 2 EQ | |
Upper Crossgare | 2 | 0 | 4 | 0 | 6 | 2 EQ | |
Lisnamulligan | 5 | 0 | 2 | 0 | 7 | 5 | |
Fraserburgh RBL | 6 | 0 | 6 | 0 | 12 | 6 | |
Camelon and District | 7 | 0 | 7 | 0 | 14 | 7 |
Grade Juv
Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: C Edgar
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: J Baxter
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Boghall and Bathgate Caledonia | 1 | 2 | 2 | 1 | 6 | 1 EP | |
George Watsons College | 2 | 1 | 1 | 2 | 6 | 2 | |
Kintyre Schools | 3 | 3 | 3 | 4 | 13 | 3 | |
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl | 4 | 4 | 4 | 3 | 15 | 4 |
Grade Nov
Piping Adjudicator 1: L Ingram
Piping Adjudicator 2: T Sloan
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: D Cardwell
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
George Watsons College | 1 | 2 | 1 | 1 | 5 | 1 | |
North Lanarkshire Schools | 2 | 1 | 2 | 4 | 9 | 2 | |
Johnstone | 3 | 5 | 4 | 3 | 15 | 3 | |
Kintyre Schools | 4 | 6 | 6 | 2 | 18 | 4 | |
Dumbarton and District | 7 | 4 | 5 | 5 | 21 | 5 | |
Mackenzie Caledonia | 5 | 3 | 7 | 9 | 24 | 6 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 9 | 7 | 3 | 6 | 25 | 7 | |
GSPC Milngavie | 6 | 9 | 8 | 7 | 30 | 8 | |
Stirling and District Schools | 8 | 8 | 9 | 8 | 33 | 9 |
Grade Nov Qual 1
Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Baxter
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Johnstone | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 1 EQ | |
George Watsons College | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | 1 EQ | |
Dumbarton and District | 3 | 0 | 4 | 0 | 7 | 3 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 9 | 0 | 1 | 0 | 10 | 4 EQ | |
North Lanarkshire Schools | 5 | 0 | 5 | 0 | 10 | 4 EQ | |
Kintyre Schools | 4 | 0 | 6 | 0 | 10 | 4 EQ | |
Mackenzie Caledonia | 6 | 0 | 7 | 0 | 13 | 7 | |
GSPC Milngavie | 8 | 0 | 8 | 0 | 16 | 8 EQ | |
Stirling and District Schools | 7 | 0 | 9 | 0 | 16 | 8 EQ |