Cowal Championships 2009
Saturday 29th August
Grade 1
Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: L Ingram
Drumming Adjudicator: J McInnes
Ensemble Adjudicator: T Dear
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Field Marshal Montgomery | 2 | 1 | 3 | 1 | 7 | 1 | |
St. Laurence O'Toole | 1 | 2 | 2 | 4 | 9 | 2 | |
The House of Edgar Shotts and Dykehead | 5 | 4 | 1 | 2 | 12 | 3 | |
Strathclyde Police | 3 | 3 | 4 | 3 | 13 | 4 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 4 | 5 | 5 | 5 | 19 | 5 | |
Scottish Power | 6 | 6 | 6 | 7 | 25 | 6 | |
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl | 8 | 7 | 8 | 8 | 31 | 7 | |
Ballycoan | 9 | 8 | 7 | 11 | 35 | 8 | |
Lothian and Borders Police | 11 | 10 | 10 | 6 | 37 | 9 EP | |
Fife Constabulary | 7 | 12 | 9 | 9 | 37 | 10 | |
Cullybackey | 10 | 9 | 11 | 12 | 42 | 11 | |
Bagad Cap Caval | 12 | 11 | 12 | 10 | 45 | 12 | |
Tayside Police | 13 | 13 | 13 | 13 | 52 | 13 |
Grade 2
Piping Adjudicator 1: J Wilson
Piping Adjudicator 2: D Clark
Drumming Adjudicator: G Craig
Ensemble Adjudicator: A Aitken
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Inveraray and District | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
Dumfries and Galloway Const. | 2 | 3 | 2 | 2 | 9 | 2 | |
Grampian Police | 3 | 2 | 5 | 3 | 13 | 3 | |
Phoenix Honda Glasgow Skye | 4 | 4 | 4 | 8 | 20 | 4 | |
Lomond and clyde | 6 | 6 | 3 | 6 | 21 | 5 | |
Mauchline and District Caledonia | 5 | 5 | 7 | 7 | 24 | 6 | |
Strathclyde Fire and Rescue | 7 | 9 | 10 | 4 | 30 | 7 | |
Buchan | 8 | 7 | 8 | 9 | 32 | 8 | |
Mackenzie Caledonia | 12 | 11 | 11 | 5 | 39 | 9 | |
The Pipes and Drums of Central Scotland Police | 9 | 8 | 12 | 13 | 42 | 10 | |
Dumbarton and District | 11 | 13 | 6 | 14 | 44 | 11 | |
Johnstone | 13 | 10 | 14 | 10 | 47 | 12 | |
Clydebank | 17 | 16 | 9 | 12 | 54 | 13 EP | |
Bucksburn and District | 10 | 12 | 15 | 17 | 54 | 14 | |
Lochgelly High School | 14 | 14 | 16 | 15 | 59 | 15 EP | |
Denny and Dunipace Gleneagles | 15 | 15 | 13 | 16 | 59 | 16 | |
Scots Guards | 16 | 17 | 17 | 11 | 61 | 17 |
Grade 3A
Piping Adjudicator 1: A Grant
Piping Adjudicator 2: C Edgar
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: R Shepherd
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Williamwood | 1 | 1 | 8 | 1 | 11 | 1 EP | |
Linlithgow and District | 3 | 2 | 3 | 3 | 11 | 2 | |
Deeside Caledonia | 6 | 4 | 1 | 2 | 13 | 3 | |
City of Brechin Mercury Signs and Designs | 2 | 5 | 6 | 6 | 19 | 4 | |
City of Edinburgh | 5 | 3 | 10 | 4 | 22 | 5 EP | |
Lanark and District | 4 | 7 | 2 | 9 | 22 | 6 | |
GSPC Milngavie | 7 | 6 | 4 | 8 | 25 | 7 | |
Coalburn IOR | 8 | 8 | 11 | 5 | 32 | 8 | |
Greater Manchester Fire and Rescue Service | 11 | 10 | 5 | 7 | 33 | 9 | |
Royal Burgh of Annan | 10 | 9 | 7 | 11 | 37 | 10 | |
City of St. Andrews | 9 | 11 | 9 | 10 | 39 | 11 |
Grade 3B
Piping Adjudicator 1: A Wright
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: A Ronaldson
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Methil and District | 7 | 1 | 2 | 1 | 11 | 1 | |
Tweedvale | 3 | 5 | 3 | 2 | 13 | 2 | |
101 Northumbrian Regiment R.A | 1 | 7 | 6 | 6 | 20 | 3 | |
Royal Burgh of Stirling | 2 | 11 | 5 | 3 | 21 | 4 | |
Black Bottle Isle of Islay | 9 | 2 | 12 | 5 | 28 | 5 | |
Turriff and District | 15 | 3 | 10 | 4 | 32 | 6 EP | |
Rothesay and District | 5 | 4 | 13 | 10 | 32 | 7 EP | |
Badenoch and Strathspey | 10 | 8 | 1 | 13 | 32 | 8 | |
Ayr Pipe Band Society | 4 | 6 | 16 | 11 | 37 | 9 | |
Troon Blackrock | 6 | 12 | 11 | 9 | 38 | 10 | |
Kirkcaldy and District | 14 | 13 | 4 | 8 | 39 | 11 | |
Bucksburn and District | 13 | 9 | 14 | 7 | 43 | 12 EP | |
Penicuik and District | 8 | 15 | 8 | 12 | 43 | 13 | |
East Kilbride | 12 | 10 | 9 | 14 | 45 | 14 | |
Bo'ness RBLS | 11 | 14 | 7 | 15 | 47 | 15 | |
7th Battalion Royal Regiment of Scotland | 16 | 16 | 15 | 16 | 63 | 16 |
Grade 4A
Piping Adjudicator 1: A Wright
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: A Ronaldson
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Letterkenny and District | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 1 | |
Quinn Memorial | 4 | 4 | 2 | 4 | 14 | 2 | |
Matt Boyd Memorial | 6 | 2 | 5 | 3 | 16 | 3 | |
Arbroath RBLS | 3 | 3 | 11 | 2 | 19 | 4 | |
Stamperland | 5 | 6 | 7 | 6 | 24 | 5 | |
Stockbridge | 7 | 9 | 6 | 5 | 27 | 6 EP | |
Dunoon Argyll | 2 | 7 | 8 | 10 | 27 | 7 | |
Culter and District | 8 | 5 | 9 | 8 | 30 | 8 | |
Buchan | 10 | 8 | 4 | 11 | 33 | 9 | |
Welsh Piping Society | 9 | 10 | 10 | 7 | 36 | 10 EP | |
Burntisland and District | 12 | 12 | 3 | 9 | 36 | 11 | |
Oldmeldrum RBL | 11 | 11 | 12 | 12 | 46 | 12 |
Grade 4A Qual 1
Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J McInnes
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Matt Boyd Memorial | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | |
Stamperland | 2 | 0 | 3 | 0 | 5 | 2 | |
Letterkenny and District | 5 | 0 | 1 | 0 | 6 | 3 | |
Buchan | 4 | 0 | 4 | 0 | 8 | 4 | |
Culter and District | 3 | 0 | 7 | 0 | 10 | 5 | |
Arbroath RBLS | 8 | 0 | 5 | 0 | 13 | 6 | |
Wolverhampton | 9 | 0 | 6 | 0 | 15 | 7 EQ | |
Kilsyth Thistle | 7 | 0 | 8 | 0 | 15 | 7 EQ | |
Dr. Wright Memorial | 6 | 0 | 9 | 0 | 15 | 7 EQ |
Grade 4A Qual 2
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: G Craig
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Stockbridge | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 EQ | |
Quinn Memorial | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 EQ | |
Dunoon Argyll | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | 3 | |
Burntisland and District | 4 | 0 | 4 | 0 | 8 | 4 | |
Welsh Piping Society | 5 | 0 | 6 | 0 | 11 | 5 EQ | |
Oldmeldrum RBL | 6 | 0 | 5 | 0 | 11 | 5 EQ | |
Chorley | 7 | 0 | 7 | 0 | 14 | 7 |
Grade 4B
Piping Adjudicator 1: A Wright
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: A Ronaldson
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Thiepval Memorial | 5 | 2 | 2 | 2 | 11 | 1 | |
Glen Mor | 2 | 1 | 10 | 1 | 14 | 2 | |
Perth and District | 3 | 4 | 6 | 3 | 16 | 3 | |
Denny and Dunipace | 1 | 6 | 3 | 8 | 18 | 4 | |
Fraserburgh RBL | 4 | 3 | 5 | 7 | 19 | 5 | |
City of Newcastle | 10 | 8 | 1 | 4 | 23 | 6 | |
Irvine and District | 7 | 7 | 7 | 5 | 26 | 7 EP | |
Kilmarnock | 6 | 5 | 9 | 6 | 26 | 8 | |
Camelon and District | 11 | 9 | 4 | 9 | 33 | 9 | |
Wallacestone and District | 8 | 10 | 8 | 11 | 37 | 10 | |
Alyth and District | 9 | 11 | 11 | 10 | 41 | 11 | |
Methil and District | 12 | 12 | 12 | 12 | 48 | 12 |
Grade 4B Qual 1
Piping Adjudicator 1: C Edgar
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Thiepval Memorial | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | |
Perth and District | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | 2 | |
Denny and Dunipace | 5 | 0 | 2 | 0 | 7 | 3 | |
Wallacestone and District | 4 | 0 | 4 | 0 | 8 | 4 | |
Glen Mor | 3 | 0 | 6 | 0 | 9 | 5 | |
Irvine and District | 8 | 0 | 5 | 0 | 13 | 6 | |
Williamwood | 6 | 0 | 9 | 0 | 15 | 7 | |
Vale of Clyde | 9 | 0 | 8 | 0 | 17 | 8 | |
West Linton and District | 7 | 0 | 11 | 0 | 18 | 9 EQ | |
Lochmaben Royal Burgh Society | 11 | 0 | 7 | 0 | 18 | 9 EQ | |
Essex Caledonia | 10 | 0 | 12 | 0 | 22 | 11 | |
Kilbarchan | 13 | 0 | 10 | 0 | 23 | 12 | |
Bo'ness RBLS | 12 | 0 | 13 | 0 | 25 | 13 | |
Muirkirk and District | 14 | 0 | 14 | 0 | 28 | 14 |
Grade 4B Qual 2
Piping Adjudicator 1: A Grant
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J McInnes
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
City of Newcastle | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | |
Kilmarnock | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 2 | |
Camelon and District | 4 | 0 | 3 | 0 | 7 | 3 EQ | |
Fraserburgh RBL | 3 | 0 | 4 | 0 | 7 | 3 EQ | |
Alyth and District | 7 | 0 | 6 | 0 | 13 | 5 AP | |
Methil and District | 8 | 0 | 5 | 0 | 13 | 5 AP | |
Uddingston Strathclyde | 6 | 0 | 7 | 0 | 13 | 7 | |
Renfrew North Youth | 5 | 0 | 9 | 0 | 14 | 8 | |
Clyde Valley | 9 | 0 | 8 | 0 | 17 | 9 | |
College of Piping Training and Development | 10 | 0 | 10 | 0 | 20 | 10 |
Grade Juv
Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: L Ingram
Drumming Adjudicator: J McInnes
Ensemble Adjudicator: T Dear
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
George Watsons College | 4 | 1 | 1 | 1 | 7 | 1 | |
Dollar Academy | 2 | 3 | 4 | 2 | 11 | 2 EP | |
Robert Malcolm Memorial | 1 | 4 | 3 | 3 | 11 | 3 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 3 | 2 | 2 | 5 | 12 | 4 | |
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl | 5 | 5 | 5 | 4 | 19 | 5 |
Grade Nov
Piping Adjudicator 1: A Grant
Piping Adjudicator 2: C Edgar
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: R Shepherd
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
George Watsons College | 1 | 2 | 1 | 2 | 6 | 1 | |
Oban High School | 2 | 1 | 9 | 1 | 13 | 2 | |
Seafield and District | 8 | 7 | 3 | 3 | 21 | 3 EP | |
Kintyre Schools | 3 | 5 | 6 | 7 | 21 | 4 | |
Dumbarton and District | 5 | 3 | 10 | 4 | 22 | 5 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 11 | 8 | 2 | 5 | 26 | 6 EP | |
1st Troon Boys Brigade | 6 | 6 | 5 | 9 | 26 | 7 | |
Dunoon Grammar School | 10 | 4 | 7 | 6 | 27 | 8 | |
North Lanarkshire Schools | 7 | 12 | 4 | 11 | 34 | 9 | |
Johnstone | 4 | 11 | 11 | 10 | 36 | 10 | |
Inverclyde Juveniles | 9 | 9 | 12 | 8 | 38 | 11 | |
Stirling and District Schools | 12 | 10 | 8 | 12 | 42 | 12 |
Grade Nov Qual 1
Piping Adjudicator 1: J Wilson
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: G Craig
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
North Lanarkshire Schools | 2 | 0 | 3 | 0 | 5 | 1 EQ | |
Oban High School | 1 | 0 | 4 | 0 | 5 | 1 EQ | |
Dumbarton and District | 3 | 0 | 2 | 0 | 5 | 1 EQ | |
Johnstone | 8 | 0 | 1 | 0 | 9 | 4 | |
Kintyre Schools | 5 | 0 | 5 | 0 | 10 | 5 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 4 | 0 | 7 | 0 | 11 | 6 | |
Inveraray and District | 6 | 0 | 8 | 0 | 14 | 7 | |
Mackenzie Caledonian | 9 | 0 | 6 | 0 | 15 | 8 | |
Lochgelly High School | 7 | 0 | 9 | 0 | 16 | 9 | |
GSPC Milngavie | 10 | 0 | 10 | 0 | 20 | 10 | |
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl | 11 | 0 | 11 | 0 | 22 | 11 |
Grade Nov Qual 2
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: A Aitken
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
George Watsons College | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | |
Seafield and District | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 2 | |
1st Troon Boys Brigade | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | 3 | |
Dunoon Grammar School | 4 | 0 | 5 | 0 | 9 | 4 EQ | |
Stirling and District Schools | 5 | 0 | 4 | 0 | 9 | 4 EQ | |
Inverclyde Juveniles | 6 | 0 | 6 | 0 | 12 | 6 | |
Dingwall Junior RBL | 8 | 0 | 7 | 0 | 15 | 7 EQ | |
Craigmount High School | 7 | 0 | 8 | 0 | 15 | 7 EQ | |
Inverkeithing High School | 9 | 0 | 9 | 0 | 18 | 9 |