« Back to 2009 Band Contests

Dunbar 2009

Saturday 9th May

Grade 1

Piping Adjudicator 1: P Snaddon
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Baxter
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Fife Constabulary 1 0 2 0 4 1
Torphichen and Bathgate 2 0 1 0 5 2
Buchan 2 3 0 3 0 9 3

Grade 2

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Dumfries and Galloway Const. 1 0 1 0 3 1
Buchan 2 0 5 0 9 2 PP
George Watsons College Juv 3 0 3 0 9 3
MacKenzie Caledonia 4 0 2 0 10 4
Boghall and Bathgate Caledonia Juv 5 0 6 0 16 5
City of Edinburgh 3 7 0 4 0 18 6
Greater Manchester Fire and Rescue Service 3 6 0 8 0 20 7
East Kilbride 3 8 0 9 0 25 8 PP
The Royal Scots Borderers 9 0 7 0 25 9

Grade 3

Piping Adjudicator 1: P Snaddon
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Baxter
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Linlithgow and District 1 0 1 0 3 1
City of Edinburgh 3 0 2 0 8 2
Methil and District 2 0 7 0 11 3
Greater Manchester Fire and Rescue Service 5 0 3 0 13 4
City of St. Andrews 4 0 6 0 14 5
Stockbridge 4 6 0 5 0 17 6
Tweedvale 7 0 9 0 23 7
East Kilbride 8 0 10 0 26 8 PP
Bo'ness RBLS 9 0 8 0 26 9 PP
Lanark and District 11 0 4 0 26 10
Fraserburgh RBL 4 10 0 11 0 31 11

Grade 4

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Stockbridge 1 0 1 0 3 1
Buchan 3 0 2 0 8 2
Perth and District 7 0 7 0 21 3
Burntisland and District 5 0 12 0 22 4
Dunbar and District 2 0 19 0 23 5
Stow 4 0 20 0 28 6
West Linton and District 9 0 11 0 29 7
Denny and Dunipace 10 0 10 0 30 8 PP
City of Newcastle 13 0 4 0 30 9
Camelon and District 6 0 24 0 36 10
Fraserburgh RBL 8 0 22 0 38 11
Newtongrange 18 0 3 0 39 12
Ampleforth Highlanders 14 0 14 0 42 13 PP
Chorley 17 0 8 0 42 14
Tranent and District 19 0 6 0 44 15
Kinross and District 16 0 13 0 45 16 PP
Galashiels Ex-Service 20 0 5 0 45 17
Methil and District 11 0 25 0 47 18 PP
Dunfermline and District 12 0 23 0 47 19 PP
Wallacestone and District 15 0 17 0 47 20
Glencorse 23 0 9 0 55 21
Alyth and District 21 0 15 0 57 22
Peebles Ex Service 22 0 18 0 62 23
Bo'ness RBLS 24 0 16 0 64 24
East Kilbride 25 0 21 0 71 25

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: P Snaddon
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Baxter
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watsons College 1 0 1 0 3 1
Boghall and Bathgate Caledonia 2 0 2 0 6 2
Boghall and Bathgate Caledonia Nov 3 0 3 0 9 3
Seafield and District Nov 4 0 4 0 12 4

Grade Nov

Piping Adjudicator 1: P Snadden
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Baxter
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watsons College 1 0 2 0 4 1
Seafield and District 3 0 1 0 7 2
MacKenzie Caledonia 2 0 8 0 12 3 PP
George Watsons College Junior 4 0 4 0 12 4
Boghall and Bathgate Caledonia 6 0 3 0 15 5
Erskine Stewarts Melville Schools 5 0 6 0 16 6
Galashiels Ex-Service 7 0 5 0 19 7
Craigmount High School 8 0 7 0 23 8
Inverkeithing High School 9 0 9 0 27 9

Scroll to Top