« Back to 2009 Band Contests

Melrose 2009

Saturday 22nd August

Grade 2

Piping Adjudicator 1: J Hutcheon
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Denny and Dunipace Gleneagles 1 0 3 0 5 1
George Watsons College Juv 3 0 1 0 7 2
Boghall and Bathgate Caledonia Juv 4 0 2 0 10 3
Coalburn IOR 3 2 0 7 0 11 4
Royal Burgh of Annan 3 5 0 4 0 14 5
City of Edinburgh 3 6 0 6 0 18 6
Tweedvale 3 7 0 5 0 19 7
Penicuik and District 3 8 0 8 0 24 8

Grade 3

Piping Adjudicator 1: J Hutcheon
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Boghall and Bathgate Caledonia Juv 1 0 2 0 4 1
George Watsons College Juv 2 0 1 0 5 2
Coalburn IOR 3 0 7 0 13 3
City of Edinburgh 4 0 6 0 14 4
Royal Burgh of Annan 6 0 3 0 15 5
Stockbridge 4 5 0 8 0 18 6 PP
Tweedvale 7 0 4 0 18 7
Bo'ness RBLS 9 0 5 0 23 8
Boghall and Bathgate Caledonia Nov 8 0 9 0 25 9
Seafield and District Nov 10 0 11 0 31 10
Penicuik and District 11 0 10 0 32 11

Grade 4

Piping Adjudicator 1: J Hutcheon
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Stockbridge 1 0 1 0 3 1
Hawick 2 0 7 0 11 2 PP
Denny and Dunipace 3 0 5 0 11 3
West Linton and District 5 0 3 0 13 4
Glencorse 4 0 6 0 14 5
Morpeth and District 6 0 10 0 22 6 PP
Bo'ness RBLS 7 0 8 0 22 7 PP
City of Newcastle 9 0 4 0 22 8 PP
Newtongrange 10 0 2 0 22 9
Peebles Ex Service 8 0 11 0 27 10
Galashiels Ex-Service 11 0 9 0 31 11
Annan RBLS Juvenile Pipes and Drums 12 0 12 0 36 12

Grade Nov

Piping Adjudicator 1: J Hutcheon
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watsons College 1 0 1 0 3 1
Seafield and District 2 0 3 0 7 2
Boghall and Bathgate Caledonia 3 0 2 0 8 3
George Watsons College Junior 4 0 5 0 13 4
Craigmount High School 5 0 4 0 14 5
Galashiels Ex-Service 6 0 6 0 18 6

Scroll to Top