Scottish Championships 2009
Saturday 16th May
Grade 1
Piping Adjudicator 1: A Wright
Piping Adjudicator 2: J Wark
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: A Aitken
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Field Marshal Montgomery | 1 | 1 | 3 | 1 | 6 | 1 | |
St. Laurence O'Toole | 2 | 2 | 1 | 3 | 8 | 2 | |
The House of Edgar Shotts and Dykehead | 4 | 3 | 2 | 5 | 14 | 3 | |
Strathclyde Police | 3 | 4 | 5 | 6 | 18 | 4 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 7 | 6 | 7 | 2 | 22 | 5 | |
Scottish Power | 5 | 9 | 6 | 4 | 24 | 6 | |
Fife Constabulary | 6 | 7 | 8 | 7 | 28 | 7 | |
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl | 13 | 5 | 9 | 8 | 35 | 8 | |
Cullybackey | 10 | 8 | 10 | 10 | 38 | 9 | |
Ballycoan | 11 | 13 | 4 | 11 | 39 | 10 | |
Lothian and Borders Police | 8 | 12 | 11 | 9 | 40 | 11 | |
Torphichen and Bathgate | 9 | 10 | 12 | 12 | 43 | 12 | |
Tayside Police | 12 | 11 | 13 | 13 | 49 | 13 |
Grade 2
Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: I Wood
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: R Shepherd
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Inveraray and District | 1 | 1 | 1 | 8 | 11 | 1 | |
University of Bedfordshire | 5 | 6 | 2 | 4 | 17 | 2 | |
Dumfries and Galloway Const. | 4 | 2 | 6 | 6 | 18 | 3 | |
Ravara | 2 | 8 | 7 | 9 | 26 | 4 | |
Seven Towers | 8 | 9 | 9 | 1 | 27 | 5 | |
Lomond and Clyde | 14 | 7 | 5 | 7 | 33 | 6 | |
Dumbarton and District | 15 | 4 | 10 | 5 | 34 | 7 | |
Killeen | 6 | 5 | 18 | 10 | 39 | 8 | |
Phoenix Honda Glasgow Skye | 11 | 12 | 3 | 18 | 44 | 9 | |
MacKenzie Caledonia | 12 | 19 | 11 | 3 | 45 | 10 EP | |
Strathclyde Fire and Rescue | 9 | 13 | 12 | 11 | 45 | 11 | |
Mauchline and District Caledonia | 13 | 17 | 4 | 12 | 46 | 12 EP | |
Grampian Police | 3 | 11 | 16 | 16 | 46 | 13 | |
Bucksburn and District | 7 | 3 | 20 | 19 | 49 | 14 | |
The Pipes and Drums of Central Scotland Police | 17 | 16 | 15 | 2 | 50 | 15 | |
Lochgelly High School | 20 | 14 | 8 | 13 | 55 | 16 | |
Denny and Dunipace Gleneagles | 16 | 15 | 13 | 14 | 58 | 17 | |
Clydebank | 18 | 10 | 14 | 17 | 59 | 18 | |
Johnstone | 10 | 18 | 19 | 20 | 67 | 19 | |
Buchan | 19 | 20 | 17 | 15 | 71 | 20 |
Grade 3A
Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: D Clark
Drumming Adjudicator: C Mordaunt
Ensemble Adjudicator: J Noble
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Aughintober | 1 | 1 | 1 | 2 | 5 | 1 | |
Howard Memorial | 2 | 2 | 4 | 1 | 9 | 2 | |
Williamwood | 7 | 3 | 3 | 5 | 18 | 3 | |
Linlithgow and District | 6 | 6 | 2 | 6 | 20 | 4 | |
City of Brechin Mercury Signs and Designs | 4 | 7 | 7 | 3 | 21 | 5 | |
Cottown | 3 | 4 | 11 | 4 | 22 | 6 EP | |
Killen | 5 | 5 | 5 | 7 | 22 | 7 | |
Beeston and District | 8 | 8 | 6 | 11 | 33 | 8 | |
Deeside Caledonia | 10 | 10 | 12 | 8 | 40 | 9 | |
City of Edinburgh | 9 | 11 | 13 | 9 | 42 | 10 EP | |
Lanark and District | 11 | 9 | 9 | 13 | 42 | 11 | |
City of St. Andrews | 12 | 14 | 8 | 10 | 44 | 12 | |
GSPC Milngavie | 13 | 12 | 14 | 12 | 51 | 13 EP | |
Greater Manchester Fire and Rescue Service | 14 | 13 | 10 | 14 | 51 | 14 |
Grade 3B
Piping Adjudicator 1: G Lawrie
Piping Adjudicator 2: J McCarlie
Drumming Adjudicator: J MacInnes
Ensemble Adjudicator: J Baxter
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Castlerock | 2 | 2 | 1 | 1 | 6 | 1 | |
Badenoch and Strathspey | 1 | 3 | 2 | 4 | 10 | 2 | |
Methil and District | 3 | 1 | 7 | 3 | 14 | 3 | |
Troon Blackrock | 10 | 7 | 3 | 2 | 22 | 4 | |
Turriff and District | 7 | 5 | 4 | 8 | 24 | 5 | |
Black Bottle Isle of Islay | 4 | 4 | 11 | 9 | 28 | 6 | |
Tweedvale | 5 | 9 | 10 | 5 | 29 | 7 | |
Kirkcudbright and District | 12 | 10 | 5 | 6 | 33 | 8 EP | |
Ayr Pipe Band Society | 8 | 6 | 12 | 7 | 33 | 9 | |
East Kilbride | 6 | 12 | 8 | 10 | 36 | 10 | |
Penicuik and District | 9 | 8 | 13 | 11 | 41 | 11 | |
Kirkcaldy and District | 13 | 13 | 6 | 12 | 44 | 12 EP | |
Bo'ness RBLS | 11 | 11 | 9 | 13 | 44 | 13 |
Grade 4A
Piping Adjudicator 1: G Lawrie
Piping Adjudicator 2: J McCarlie
Drumming Adjudicator: J MacInnes
Ensemble Adjudicator: J Baxter
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Letterkenny and District | 1 | 2 | 4 | 1 | 8 | 1 | |
Quinn Memorial | 2 | 3 | 2 | 2 | 9 | 2 | |
Dunoon Argyll | 3 | 1 | 5 | 9 | 18 | 3 | |
Stockbridge | 8 | 9 | 1 | 4 | 22 | 4 | |
University of Bedfordshire | 7 | 4 | 7 | 5 | 23 | 5 | |
Buchan | 11 | 5 | 6 | 3 | 25 | 6 | |
Stamperland | 10 | 7 | 3 | 8 | 28 | 7 | |
Stow | 6 | 6 | 12 | 6 | 30 | 8 EP | |
Burntisland and District | 4 | 11 | 8 | 7 | 30 | 9 | |
Arbroath RBLS | 5 | 10 | 11 | 10 | 36 | 10 | |
RAF Leuchars | 9 | 8 | 9 | 11 | 37 | 11 | |
Morpeth and District | 12 | 12 | 10 | 12 | 46 | 12 |
Grade 4A Qual 1
Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Noble
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Letterkenny and District | 3 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 EQ | |
Stockbridge | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | 1 EQ | |
Quinn Memorial | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 1 EQ | |
Arbroath RBLS | 4 | 0 | 4 | 0 | 8 | 4 | |
Stow | 5 | 0 | 6 | 0 | 11 | 5 EQ | |
Burntisland and District | 6 | 0 | 5 | 0 | 11 | 5 EQ | |
Hawick | 7 | 0 | 7 | 0 | 14 | 7 | |
Welsh Piping Society | 8 | 0 | 8 | 0 | 16 | 8 |
Grade 4A Qual 2
Piping Adjudicator 1: J Wark
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
University of Bedfordshire | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | |
Dunoon Argyll | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 2 | |
Buchan | 4 | 0 | 3 | 0 | 7 | 3 | |
RAF Leuchars | 3 | 0 | 5 | 0 | 8 | 4 | |
Stamperland | 7 | 0 | 4 | 0 | 11 | 5 | |
Morpeth and District | 5 | 0 | 8 | 0 | 13 | 6 AP | |
Oldmeldrum RBL | 6 | 0 | 7 | 0 | 13 | 7 | |
Newtongrange | 8 | 0 | 6 | 0 | 14 | 8 |
Grade 4B
Piping Adjudicator 1: G Lawrie
Piping Adjudicator 2: J McCarlie
Drumming Adjudicator: J MacInnes
Ensemble Adjudicator: J Baxter
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Thiepval Memorial | 4 | 1 | 1 | 1 | 7 | 1 | |
Ballyboley | 2 | 3 | 3 | 3 | 11 | 2 | |
Fraserburgh RBL | 5 | 2 | 5 | 6 | 18 | 3 | |
Denny and Dunipace | 3 | 8 | 4 | 4 | 19 | 4 | |
Portlethen and District | 6 | 7 | 9 | 2 | 24 | 5 EP | |
Perth and District | 1 | 5 | 8 | 10 | 24 | 6 | |
City of Newcastle | 11 | 10 | 2 | 5 | 28 | 7 EP | |
Williamwood | 9 | 4 | 7 | 8 | 28 | 8 | |
West Linton and District | 8 | 6 | 10 | 7 | 31 | 9 | |
Camelon and District | 10 | 11 | 6 | 9 | 36 | 10 | |
Methil and District | 7 | 9 | 11 | 11 | 38 | 11 | |
City of Brechin Mercury Signs and Designs | 12 | 12 | 12 | 12 | 48 | 12 |
Grade 4B Qual 1
Piping Adjudicator 1: D Clark
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: C Mordaunt
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Thiepval Memorial | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | |
Portlethen and District | 4 | 0 | 2 | 0 | 6 | 2 | |
Perth and District | 3 | 0 | 5 | 0 | 8 | 3 EQ | |
City of Newcastle | 2 | 0 | 6 | 0 | 8 | 3 EQ | |
City of Brechin Mercury Signs and Designs | 5 | 0 | 4 | 0 | 9 | 5 EQ | |
Camelon and District | 6 | 0 | 3 | 0 | 9 | 5 EQ | |
Alyth and District | 9 | 0 | 8 | 0 | 17 | 7 | |
Glen Mor | 11 | 0 | 7 | 0 | 18 | 8 EQ | |
Vale of Clyde | 7 | 0 | 11 | 0 | 18 | 8 EQ | |
Annan RBLS Juvenile Pipes and Drums | 8 | 0 | 10 | 0 | 18 | 8 EQ | |
East Kilbride | 10 | 0 | 9 | 0 | 19 | 11 |
Grade 4B Qual 2
Piping Adjudicator 1: R Shepherd
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ballyboley | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | 1 | |
Denny and Dunipace | 5 | 0 | 2 | 0 | 7 | 2 | |
Williamwood | 3 | 0 | 5 | 0 | 8 | 3 | |
West Linton and District | 9 | 0 | 1 | 0 | 10 | 4 | |
Methil and District | 7 | 0 | 4 | 0 | 11 | 5 EQ | |
Fraserburgh RBL | 2 | 0 | 9 | 0 | 11 | 5 EQ | |
Isle of Cumbrae RBLS | 4 | 0 | 10 | 0 | 14 | 7 EQ | |
Irvine and District | 6 | 0 | 8 | 0 | 14 | 7 EQ | |
Nottinghamshire Police | 8 | 0 | 7 | 0 | 15 | 9 | |
Ashbourne and District | 11 | 0 | 6 | 0 | 17 | 10 | |
Dunfermline and District | 10 | 0 | 11 | 0 | 21 | 11 |
Grade Juv
Piping Adjudicator 1: A Wright
Piping Adjudicator 2: J Wark
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: A Aitken
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
George Watsons College | 2 | 1 | 1 | 2 | 6 | 1 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 3 | 3 | 2 | 1 | 9 | 2 EP | |
Kintyre Schools | 1 | 2 | 3 | 3 | 9 | 3 | |
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl | 4 | 4 | 4 | 4 | 16 | 4 |
Grade Nov
Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: D Clark
Drumming Adjudicator: C Mordaunt
Ensemble Adjudicator: J Noble
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
George Watsons College | 1 | 2 | 1 | 1 | 5 | 1 | |
Johnstone | 4 | 1 | 6 | 2 | 13 | 2 | |
North Lanarkshire Schools | 8 | 3 | 7 | 5 | 23 | 3 | |
Oban High School | 6 | 4 | 11 | 3 | 24 | 4 EP | |
Kintyre Schools | 3 | 5 | 9 | 7 | 24 | 5 | |
Seafield and District | 9 | 10 | 2 | 4 | 25 | 6 | |
Inveraray and District | 10 | 7 | 4 | 6 | 27 | 7 | |
Ross and Cromarty Pipes and Drums | 2 | 8 | 12 | 9 | 31 | 8 | |
Dumbarton and District | 5 | 9 | 10 | 8 | 32 | 9 EP | |
MacKenzie Caledonia | 7 | 6 | 8 | 11 | 32 | 10 | |
Lochgelly High School | 11 | 11 | 5 | 10 | 37 | 11 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 12 | 12 | 3 | 12 | 39 | 12 |
Grade Nov Qual 1
Piping Adjudicator 1: I McLellan
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: J Hutton
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Johnstone | 2 | 0 | 3 | 0 | 5 | 1 | |
Inveraray and District | 4 | 0 | 2 | 0 | 6 | 2 EQ | |
Lochgelly High School | 5 | 0 | 1 | 0 | 6 | 2 EQ | |
Kintyre Schools | 1 | 0 | 5 | 0 | 6 | 2 EQ | |
North Lanarkshire Schools | 3 | 0 | 6 | 0 | 9 | 5 | |
Boghall and Bathgate Caledonia | 7 | 0 | 4 | 0 | 11 | 6 | |
1st Troon Boys Brigade | 6 | 0 | 8 | 0 | 14 | 7 | |
Craigmount High School | 10 | 0 | 7 | 0 | 17 | 8 | |
GSPC Milngavie | 8 | 0 | 10 | 0 | 18 | 9 | |
Dunoon Grammar School | 11 | 0 | 9 | 0 | 20 | 10 EQ | |
Inverclyde Juveniles | 9 | 0 | 11 | 0 | 20 | 10 EQ |
Grade Nov Qual 2
Piping Adjudicator 1: A Wright
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: A Aitken
Ensemble Adjudicator: Non Applicable
Band | Piping 1 Place | Piping 2 Place | Drumming Place | Ensemble Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Oban High School | 2 | 0 | 3 | 0 | 5 | 1 | |
Ross and Cromarty Pipes and Drums | 1 | 0 | 5 | 0 | 6 | 2 | |
Seafield and District | 6 | 0 | 1 | 0 | 7 | 3 EQ | |
George Watsons College | 5 | 0 | 2 | 0 | 7 | 3 EQ | |
Dumbarton and District | 4 | 0 | 4 | 0 | 8 | 5 | |
MacKenzie Caledonia | 3 | 0 | 7 | 0 | 10 | 6 | |
Paisley | 8 | 0 | 6 | 0 | 14 | 7 | |
Stirling and District Schools | 7 | 0 | 8 | 0 | 15 | 8 | |
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl | 9 | 0 | 9 | 0 | 18 | 9 |