« Back to 2010 Band Contests

LandB Indoor Solos and Mini Bands 2010

Saturday 24th April

Grade 2

Piping Adjudicator 1: D Barnes
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: A Aitken
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Boghall and Bathgate Caledonia Juv 1 0 2 0 4 1
George Watsons College Juv A 2 0 3 0 7 2
George Watsons College Juv B 4 0 1 0 9 3
City of Edinburgh A 3 0 4 0 10 4
Stockbridge A 6 0 5 0 17 5
Seafield and District A 5 0 8 0 18 6
Seafield and District B 7 0 6 0 20 7
Stockbridge B 8 0 7 0 23 8

Grade 3

Piping Adjudicator 1: G Wilson
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Seafield and District A 1 0 1 0 3 1
Stockbridge A 2 0 4 0 8 2
Seafield and District B 3 0 5 0 11 3 PP
Stockbridge B 4 0 3 0 11 4
City of Edinburgh B 5 0 2 0 12 5
Stow 6 0 8 0 20 6
Annan RBLS Juvenile Pipes and Drums 7 0 7 0 21 7
Glencorse B 8 0 6 0 22 8

Grade 4

Piping Adjudicator 1: J McCarlie
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Kinross and District A 1 0 7 0 9 1
Bo'ness RBLS B 3 0 6 0 12 2 PP
Newtongrange B 4 0 4 0 12 3 PP
West Linton and District 5 0 2 0 12 4
Bo'ness RBLS 7 0 5 0 19 5
Stow A 2 0 16 0 20 6
Peebles Ex Service B 6 0 9 0 21 7
Newtongrange A 10 0 3 0 23 8
Glencorse B 12 0 1 0 25 9
Alyth and District 8 0 15 0 31 10
Kinross and District B 13 0 8 0 34 11
Stockbridge B 9 0 17 0 35 12
Stockbridge A 11 0 14 0 36 13
Prestonpans RBLS A 15 0 13 0 43 14
Prestonpans RBLS B 17 0 12 0 46 15 PP
Peebles Ex Service A 18 0 10 0 46 16
Annan RBLS Juvenile Pipes and Drums B 14 0 19 0 47 17
Glencorse A 19 0 11 0 49 18
Annan RBLS Juvenile Pipes and Drums A 16 0 18 0 50 19

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: D Barnes
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: A Aitken
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watsons College A 1 0 3 0 5 1
George Watsons College B 3 0 1 0 7 2
Boghall and Bathgate Caledonia A 2 0 4 0 8 3
Boghall and Bathgate Caledonia B 4 0 2 0 10 4
Boghall and Bathgate Caledonia Novice A 5 0 6 0 16 5
George Heriot's School B 7 0 5 0 19 6
Boghall and Bathgate Caledonia Novice B 6 0 8 0 20 7
George Heriot's School A 8 0 7 0 23 8

Grade Nov

Piping Adjudicator 1: G Wilson
Piping Adjudicator 2: Non Applicable
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watsons College B 1 0 1 0 3 1
Boghall and Bathgate Caledonia A 3 0 2 0 8 2
George Watsons College A 4 0 3 0 11 3
George Heriot's School A 2 0 8 0 12 4
Boghall and Bathgate Caledonia B 5 0 7 0 17 5 PP
George Heriot's School B 6 0 5 0 17 6
Stirling and District Schools 7 0 4 0 18 7
George Watsons College Junior 8 0 9 0 25 8

Scroll to Top