« Back to 2010 Band Contests

Shotts 2010

Saturday 5th June

Grade 1

Piping Adjudicator 1: C Edgar
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Inveraray and District 1 1 1 1 4 1
Johnstone 2 3 2 2 2 9 2
Strathclyde Fire and Rescue 2 2 4 5 4 15 3
Dumbarton and District 2 4 3 6 3 16 4
Lomond and Clyde 2 6 6 3 5 20 5 EP
Phoenix Honda Glasgow Skye 2 5 5 4 6 20 6
Denny and Dunipace Gleneagles 2 7 7 7 7 28 7

Grade 2

Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: G Wilson
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Lomond and Clyde 1 1 1 1 4 1
Johnstone 5 2 3 2 12 2
Strathclyde Fire and Rescue 2 6 4 3 15 3 EP
Dumbarton and District 3 3 5 4 15 4 EP
Phoenix Honda Glasgow Skye 4 4 2 5 15 5
Denny and Dunipace Gleneagles 7 5 6 7 25 6
Linlithgow and District 3 6 7 7 6 26 7
First Scottish Milngavie 3 8 8 8 8 32 8

Grade 3

Piping Adjudicator 1: C Edgar
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Coalburn IOR 1 1 3 1 6 1
Linlithgow and District 2 2 1 2 7 2
Rothesay and District 4 3 2 3 12 3
First Scottish Milngavie 3 4 4 4 15 4
Cowal Pipe Band 5 5 5 5 20 5
Stamperland 4 6 6 6 6 24 6

Grade 4

Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: G Wilson
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Stamperland 2 3 3 1 9 1 EP
Denny and Dunipace 4 1 2 2 9 2 EP
Kilsyth Thistle 3 2 1 3 9 3
Williamwood 1 4 5 4 14 4
Lanark and District 5 5 4 7 21 5
Vale of Clyde 6 6 6 6 24 6
Strathendrick 7 7 7 5 26 7

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: G Wilson
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Johnstone 3 2 1 2 8 1
North Lanarkshire Schools Nov 4 3 2 1 10 2 EP
Oban High School Nov 1 1 5 3 10 3
Inveraray and District Nov 2 4 3 4 13 4
Paisley Nov 5 5 4 5 19 5
Milngavie Nov 6 6 6 6 24 6

Grade Nov

Piping Adjudicator 1: C Edgar
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
North Lanarkshire Schools 2 2 1 2 7 1
Oban High School 1 1 5 1 8 2
Dunoon Grammar School 5 4 3 3 15 3 EP
Inveraray and District 4 3 4 4 15 4
Paisley 6 5 2 6 19 5
Milngavie 3 6 8 5 22 6
Rothesay and District 7 7 7 7 28 7
Dumbarton and District 8 8 6 8 30 8

Scroll to Top