« Back to 2011 Band Contests

Gourock 2011

Sunday 8th May

Grade 1

Piping Adjudicator 1: P Hunt
Piping Adjudicator 2: T Brown
Drumming Adjudicator: P Turner
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Scottish Power 1 1 2 1 5 1
The House of Edgar - Shotts and Dykehead 2 2 1 2 7 2
Robert Wiseman Dairies Vale of Atholl 3 3 3 4 13 3
Torphichen and Bathgate 4 4 4 3 15 4
Lomond and Clyde 2 5 5 5 5 20 5

Grade 2

Piping Adjudicator 1: J Wark
Piping Adjudicator 2: R McShannon
Drumming Adjudicator: M O'Neill
Ensemble Adjudicator: A Aitken

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Strathclyde Fire and Rescue 2 3 2 3 10 1
Williamwood 1 1 7 2 11 2
Dollar Academy Juv 4 2 5 1 12 3
Denny and Dunipace Gleneagles 3 11 1 4 19 4 EP
Lomond and Clyde 6 5 3 5 19 5
Dumbarton and District 5 8 4 7 24 6
Oban 3 7 6 6 8 27 7
Johnstone 9 7 8 6 30 8
Oban High School Juv 8 4 10 10 32 9
Troon Blackrock 3 11 9 11 9 40 10 EP
North Lanarkshire Schools Juv 10 10 9 11 40 11

Grade 3

Piping Adjudicator 1: P Hunt
Piping Adjudicator 2: T Brown
Drumming Adjudicator: P Turner
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Oban 2 2 1 1 6 1 EP
The Pipes and Drums of Central Scotland Police 1 1 2 2 6 2
Stamperland 3 3 3 7 16 3
Cowal 5 5 7 3 20 4 EP
Rothesay and District 6 4 4 6 20 4
Troon Blackrock 4 8 6 4 22 5
Peter Vardy Glenrothes and District - 2010 7 6 5 5 23 6
First Scottish Milngavie 8 7 8 8 31 7

Grade 4

Piping Adjudicator 1: J Wark
Piping Adjudicator 2: R McShannon
Drumming Adjudicator: M O'Neill
Ensemble Adjudicator: A Aitken

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Kinross and District 2 1 2 3 8 1
Kilsyth Thistle 6 2 1 4 13 2
Williamwood 4 3 4 5 16 3
East Kilbride 8 4 6 2 20 4
Irvine and District 1 7 5 8 21 5
Johnstone 3 9 9 1 22 6
Strathendrick 5 8 10 6 29 7
Kilmarnock 10 5 8 7 30 8 EP
Morpeth 7 6 7 10 30 9
Lanark and District 9 10 3 9 31 10
Vale of Clyde 11 11 11 11 44 11
Kilbarchan 12 12 12 12 48 12

Grade 4 MSR

Piping Adjudicator 1: P Hunt
Piping Adjudicator 2: T Brown
Drumming Adjudicator: P Turner
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Denny and Dunipace 3 2 2 1 8 1
Johnstone 1 1 5 3 10 2
East Kilbride 2 4 3 2 11 3
Morpeth 4 3 4 4 15 4
Kilsyth Thistle 5 5 1 5 16 5

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: J Wark
Piping Adjudicator 2: R McShannon
Drumming Adjudicator: M O'Neill
Ensemble Adjudicator: A Aitken

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Dollar Academy 1 1 1 1 4 1
Oban High School 3 2 5 2 12 2
North Lanarkshire Schools 4 4 3 3 14 3 EP
Kintyre Schools Nov 2 3 4 5 14 4
Paisley Nov 5 6 2 6 19 5
Inveraray and District 6 5 6 4 21 6

Grade Nov

Piping Adjudicator 1: P Hunt
Piping Adjudicator 2: T Brown
Drumming Adjudicator: P Turner
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Heriot's School 1 1 1 2 5 1
Paisley 4 2 2 3 11 2
Kintyre Schools 2 6 4 1 13 3
Oban High School 3 3 7 4 17 4
Dumbarton and District 5 5 3 6 19 5
Rothesay and District 6 4 5 5 20 6
Inverclyde Juvenile 7 7 6 7 27 7

Scroll to Top