« Back to 2011 Band Contests

North Berwick 2011

Saturday 6th August

Grade 1

Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: J Semple
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Boghall and Bathgate Caledonia 1 1 1 1 4 1
Oran Mor 2 2 4 2 10 2
Canterbury Caledonia Society 3 3 2 3 11 3
Dysart and Dundonald 4 4 3 4 15 4

Grade 1 MSR

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: P Snadden
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: J Noble

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Boghall and Bathgate Caledonia 1 1 1 1 4 1
Dysart and Dundonald 2 2 3 3 10 2
Canterbury Caledonia Society 3 6 2 2 13 3
St Thomas Alumni Pipe Band 2 4 4 5 4 17 4 EP
Oran Mor 5 3 4 5 17 5
University of Bedfordshire 2 6 5 6 6 23 6

Grade 2

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: P Snadden
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: J Noble

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St Thomas Alumni Pipe Band 1 1 2 1 5 1
George Watson's College Juv 2 3 1 2 8 2
University of Bedfordshire 4 2 3 3 12 3
Boghall and Bathgate Caledonia Juv 3 4 5 4 16 4
Silver Thistle Pipes and Drums 3 5 5 4 5 19 5
Stockbridge 3 6 6 6 6 24 6

Grade 3

Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: J Semple
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
City of Edinburgh 1 1 3 1 6 1
Coalburn I.O.R 2 2 1 2 7 2
Pasadena Scottish Pipes and Drums 4 3 4 3 14 3 EP
Linlithgow and District 3 4 2 5 14 4
Silver Thistle Pipes and Drums 5 5 5 4 19 5
Stockbridge 6 6 6 6 24 6
Morpeth 4 7 7 7 7 28 7
North Berwick 4 8 8 8 8 32 8

Grade 4

Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: J Semple
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Ogden Legion 1 1 3 1 6 1
Bo'ness 2 2 1 3 8 2
Pryde of East Lothian 3 3 4 8 18 3
Prestonpans Royal British Legion 6 7 8 2 23 4 EP
Williamwood 7 6 6 4 23 5 EP
Newtongrange 8 8 2 5 23 6
Stockbridge 4 4 10 7 25 7
Morpeth 5 5 9 9 28 8
Glencorse 12 9 5 6 32 9
Vienna Pipes and Drums 10 10 12 11 43 10
1st Royal Tank Regiment 11 12 11 10 44 11
Strathroy Legion 13 13 7 12 45 12
North Berwick 9 11 13 13 46 13

Grade 4 MSR

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: P Snadden
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: J Noble

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watson's College Nov 1 1 5 1 8 1
Newtongrange 5 4 1 3 13 2
Pryde of East Lothian 3 5 7 2 17 3 EP
Bo'ness 7 2 2 6 17 4
Morpeth 2 3 9 4 18 5
Boghall and Bathgate Caledonia Nov 4 6 4 5 19 6
Glencorse 9 9 3 7 28 7
Stockbridge 6 8 8 8 30 8 EP
1st Royal Tank Regiment 8 7 6 9 30 9
North Berwick 10 10 10 10 40 10

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: J Nevans
Piping Adjudicator 2: J Semple
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: D Clark

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watson's College 1 1 1 1 4 1
Boghall and Bathgate Caledonia 3 3 2 2 10 2 EP
North West - White Spot United 2 2 3 3 10 3
George Heriot's School Nov 4 4 4 4 16 4

Grade Nov

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: P Snadden
Drumming Adjudicator: W Goodall
Ensemble Adjudicator: J Noble

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watson's College 1 1 3 1 6 1
George Heriot's School 2 2 2 2 8 2
Erskine Stewarts Melville Schools 3 4 1 3 11 3
Boghall and Bathgate Caledonia 4 3 5 5 17 4
George Watson's College Junior 5 5 4 4 18 5
North Berwick 6 6 6 6 24 6

Scroll to Top