« Back to 2011 Band Contests

Portrush 2011

Saturday 20th August

Grade 1

Piping Adjudicator 1: W Pollock
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cullybackey 1 1 1 1 4 1
Seven Towers 2 2 3 2 2 9 2
Ravara 2 3 2 3 3 11 3
Cottown 2 4 4 4 4 16 4

Grade 2

Piping Adjudicator 1: N Russell
Piping Adjudicator 2: S Young
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: D Cardwell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Ravara 1 1 4 1 7 1
Seven Towers 2 2 2 2 8 2
Cottown 3 3 3 3 12 3
Aughintober 4 4 1 4 13 4

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: W Pollock
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Quinn Memorial 1 1 2 1 5 1
Manor Cunningham 2 3 1 2 8 2
Police Service of Northern Ireland 6 2 3 3 14 3
Raffrey 7 4 4 4 19 4
Gortaclare 3 6 5 6 20 5
McNeillstown 4 5 7 5 21 6
Augharan 5 7 6 7 25 7

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: N Russell
Piping Adjudicator 2: S Young
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: D Cardwell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Gransha 2 3 1 2 8 1
Moneygore 3 1 2 3 9 2
Matt Boyd Memorial 1 7 7 1 16 3 EP
Letterkenny and District 4 5 3 4 16 4
Augharonan 6 4 4 5 19 5 EP
Marlacoo and District 5 2 6 6 19 6
Ballydonaghy 7 6 5 7 25 7

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: W Pollock
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Thiepval Memorial 4 1 1 1 7 1
Ballybriest 1 6 3 5 15 2
Upper Crossgare 5 2 6 3 16 3
Syerla and District 9 4 4 2 19 4
Cullybackey 3 3 10 4 20 5 EP
Bready Ulster Scots 2 5 5 8 20 6
William Kerr Memorial 8 9 2 6 25 7
Tullylagan 6 7 7 7 27 8
Major Sinclair Memorial 7 8 8 10 33 9
Tullintrain 11 10 11 9 41 10
Cleland Memorial 12 11 9 11 43 11
Tamlaght O'Crilly 10 12 12 12 46 12

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: N Russell
Piping Adjudicator 2: S Young
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: D Cardwell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Closkelt 1 1 3 1 6 1
Bellaghy 2 2 2 2 8 2
Fivemiletown 4 5 1 3 13 3
Clogher and District 3 8 4 4 19 4
Whitewater 5 10 5 5 25 5
Battlehill 6 4 11 6 27 6
Clontibret 10 3 13 9 35 7
McDonald Memorial 8 15 7 8 38 8 EP
Lisnamulligan 12 6 6 14 38 9
Garvagh 9 11 12 7 39 10
Kilrea 7 7 15 11 40 11
Marlacoo and District 16 9 8 13 46 12
Sgt Walker Memorial 13 12 9 15 49 13
Waringsford 14 16 10 10 50 14
McNeillstown Academy 11 13 16 12 52 15
Gilnahirk 15 14 14 16 59 16

Scroll to Top