« Back to 2013 Band Contests

Portrush 2013

Saturday 24th August

Grade 1

Piping Adjudicator 1: N Russell
Piping Adjudicator 2: J Wark
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: J Moles

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cullybackey 1 1 1 1 4 1
Ravara 2 2 2 2 8 2
Seven Towers 3 3 3 3 12 3

Grade 2

Piping Adjudicator 1: N Russell
Piping Adjudicator 2: J Wark
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: J Moles

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Bleary and District 2 1 2 1 6 1
Police Service of Northern Ireland Pipes and Drums 1 2 3 2 8 2
Manorcunningham - Eire 4 4 1 3 12 3
Aughintober 3 3 4 4 14 4

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: C Edgar
Piping Adjudicator 2: C Moffett
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: D Cardwell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Killeen 2 2 1 2 7 1
Raffrey 3 1 4 1 9 2
Ballybriest 1 3 5 3 12 3
Moneygore 4 4 6 4 18 4 EP
Gortaclare 6 5 2 5 18 5
Gransha 5 6 3 6 20 6

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: N Russell
Piping Adjudicator 2: J Wark
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: J Moles

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Tullylagen 4 3 2 1 10 1
Syerla and District 3 5 1 2 11 2 EP
Upper Crossgare 1 1 3 6 11 3
Thiepval Memorial - Eire 2 2 4 4 12 4
Matt Boyd Memorial 6 4 6 3 19 5
Colmcille 5 6 5 5 21 6

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: N Russell
Piping Adjudicator 2: J Wark
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: J Moles

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cullybackey 1 2 1 3 7 1
Tullintrain 4 5 2 1 12 2
McNeillstown 2 4 7 6 19 3
Closkelt 6 9 5 2 22 4 EP
Marlacoo and District 8 7 3 4 22 5 EP
Cloughfin 3 6 6 7 22 6
Manorcunningham - Eire 5 3 8 8 24 7
Cleland Memorial 9 8 4 5 26 8 EP
Bready Ulster Scots 7 1 9 9 26 9

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: C Edgar
Piping Adjudicator 2: C Moffett
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: D Cardwell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Letterkenny and District - Eire 1 4 4 1 10 1
Battlehill 2 2 6 2 12 2
Derryclavin 3 1 8 3 15 3
Raphoe Pipe Band - Eire 4 8 1 4 17 4
Ballydonaghy 5 5 3 5 18 5
Whitewater 9 3 7 8 27 6
Bellaghy 8 6 10 6 30 7
Killen and District 6 7 5 13 31 8
Gilnahirk 10 10 2 12 34 9
Clontibret 11 9 9 9 38 10
McDonald Memorial 7 14 15 7 43 11
Topp Star of the North 12 15 11 10 48 12
Sgt Walker Memorial 14 12 14 11 51 13
Garvagh 13 11 13 15 52 14
Kilrea 15 13 12 14 54 15
Ulster Scots Juvenile Nov 16 16 16 16 64 16

Scroll to Top