« Back to 2015 Band Contests

Dunbar 2015

Saturday 16th May

Grade 1

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: J MacInnes

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Police Scotland Fife 1 1 1 1 4 1
Denny and Dunipace Gleneagles 2 2 2 2 8 2

Grade 2

Piping Adjudicator 1: D MacPhee
Piping Adjudicator 2: J Nevans
Drumming Adjudicator: A Dudgeon
Ensemble Adjudicator: P Snaddon

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
City of Edinburgh 1 1 2 1 5 1
101 Northumbrian Regiment R.A (v) 2 2 1 3 8 2
George Watson's College - Juvenile Juv 4 3 3 4 14 3
Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia Juv 3 8 7 2 20 4
Preston Lodge High School Juv 6 6 5 6 23 5
George Heriot's School Juv 7 5 9 5 26 6
West Lothian Schools Juv 8 4 8 8 28 7
Prestonpans Royal British Legion 3 9 10 4 7 30 8
Portlethen and District 3 5 7 10 9 31 9
Wallacestone and District 3 11 11 6 11 39 10
Stockbridge 3 10 9 11 10 40 11

Grade 3

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: J MacInnes

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Portlethen and District 1 1 4 1 7 1
Wallacestone and District 3 4 2 2 11 2 EP
Ramage City of Newcastle 4 2 1 4 11 3
Stockbridge 2 3 5 3 13 4
Prestonpans Royal British Legion 5 5 3 5 18 5

Grade 4

Piping Adjudicator 1: D MacPhee
Piping Adjudicator 2: J Nevans
Drumming Adjudicator: A Dudgeon
Ensemble Adjudicator: P Snaddon

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Dunbar Royal British Legion 6 1 3 2 12 1 EP
Denny and Dunipace Gleneagles 1 6 2 3 12 2
Stockbridge 4 3 6 6 19 3
Hawick Pipe Band 3 2 7 8 20 4
Northumberland Scottish Pipes and Drums 2 5 13 1 21 5 EP
Royal Burgh of Stirling 8 8 1 4 21 6
Davidson's Mains and District 7 4 5 7 23 7
Camelon and District 5 7 12 5 29 8
Tranent and District 12 13 4 12 41 9
Carnoustie and District 9 10 14 9 42 10 EP
Houghton-Le-Spring 10 9 10 13 42 11
College of Piping (Edinburgh) Youth Pipe Band 14 11 11 10 46 12
City of St. Andrews 15 12 9 14 50 13
Peebles Ex-Servicemen's 11 14 15 11 51 14 EP
The Royal Dragoon Guards 13 15 8 15 51 15

Grade 4 MSR

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: J MacInnes

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Denny and Dunipace Gleneagles 3 1 1 1 6 1
Stockbridge 4 2 2 2 10 2
Northumberland Scottish Pipes and Drums 1 3 5 3 12 3
Camelon and District 2 4 4 4 14 4
Davidson's Mains and District 5 5 3 5 18 5

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: D MacPhee
Piping Adjudicator 2: J Nevans
Drumming Adjudicator: A Dudgeon
Ensemble Adjudicator: P Snaddon

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Watson's College - Juvenile 1 1 1 1 4 1
Preston Lodge High School 2 4 2 4 12 2
Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia 5 2 4 2 13 3
West Lothian Schools 3 3 3 5 14 4
George Heriot's School 4 5 5 3 17 5
Erskine Stewarts Melville Schools 6 6 6 6 24 6

Grade Nov

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: J Campbell
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: J MacInnes

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
George Heriot's School 1 1 2 1 5 1
Erskine Stewarts Melville Schools 2 2 1 3 8 2
George Watson's College - Junior 5 5 3 2 15 3 EP
Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia 4 3 4 4 15 4
Preston Lodge High School 3 4 5 5 17 5
George Heriot's School Junior 6 6 6 6 24 6
Davidson's Mains and District Junior 7 7 7 7 28 7

Scroll to Top