« Back to 2015 Band Contests

Turriff 2015

Sunday 2nd August

Grade 1

Piping Adjudicator 1: D MacKay
Piping Adjudicator 2: Not Applicable
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: Not Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Buchan Peterson 2 1 0 1 0 3 1
Bucksburn and District 2 2 0 2 0 6 2

Grade 2

Piping Adjudicator 1: D MacKay
Piping Adjudicator 2: Not Applicable
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: Not Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Buchan Peterson 1 0 1 0 3 1
Bucksburn and District 2 0 2 0 6 2
2622 (Highland) Squadron R.A.F 3 3 0 5 0 11 3 PP
Turriff and District 3 4 0 3 0 11 4
Fraserburgh Royal British Legion 3 5 0 4 0 14 5

Grade 3

Piping Adjudicator 1: D MacKay
Piping Adjudicator 2: Not Applicable
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: Not Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
2622 (Highland) Squadron R.A.F 1 0 1 0 3 1
Turriff and District 2 0 2 0 6 2
Granite City 4 3 0 3 0 9 3
Fraserburgh Royal British Legion 4 0 4 0 12 4

Grade 4

Piping Adjudicator 1: D MacKay
Piping Adjudicator 2: Not Applicable
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: Not Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Royal Army of Oman - Oman 1 0 4 0 6 1
Bucksburn and District Juniors 3 0 3 0 9 2 PP
Elgin and District 4 0 1 0 9 3
Culter and District 2 0 7 0 11 4
Ellon and District Royal British Legion 6 0 2 0 14 5
Granite City 5 0 5 0 15 6
Fraserburgh Royal British Legion 7 0 6 0 20 7
Deeside Caledonia 8 0 9 0 25 8
Rubislaw 9 0 8 0 26 9

Grade 4 MSR

Piping Adjudicator 1: D MacKay
Piping Adjudicator 2: Not Applicable
Drumming Adjudicator: W Black
Ensemble Adjudicator: Not Applicable

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Bucksburn and District Juniors 1 0 2 0 4 1
Granite City 2 0 3 0 7 2 PP
Elgin and District 3 0 1 0 7 3
Rubislaw 4 0 4 0 12 4

Scroll to Top