« Back to 2016 Band Contests

Cookstown 2016

Saturday 4th June

Grade 1

Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: I Wood
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Ravara 1 2 2 1 6 1
Pipes and Drums of the Police Service of Northern Ireland 2 3 1 2 8 2
Closkelt 3 1 3 3 10 3

Grade 2

Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: I Wood
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: C Mordaunt

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Pipes and Drums of the Police Service of Northern Ireland 1 1 1 1 4 1
Closkelt 2 2 4 3 11 2
Thiepval Memorial - Eire 3 3 2 4 12 3
Aughintober 4 4 3 2 13 4
Colmcille 5 5 5 5 20 5
Drumlough 6 6 6 6 24 6

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: I Wood
Piping Adjudicator 2: Not Applicable
Drumming Adjudicator: C Mordaunt
Ensemble Adjudicator: Not Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Aughintober 1 0 2 0 4 1
Colmcille 3 0 1 0 7 2
Drumlough 2 0 4 0 8 3
New Ross and District - Eire 4 0 5 0 13 4
Matt Boyd Memorial 5 0 9 0 19 5 PP
Raffrey 8 0 3 0 19 6
Ballybriest 6 0 8 0 20 7 PP
Syerla 7 0 6 0 20 8
Upper Crossagre 9 0 7 0 25 9

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: Not Applicable
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: Not Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Marlacoo and District 1 0 4 0 6 1 PP
Matt Boyd Memorial 2 0 2 0 6 2
Tullintrain 4 0 1 0 9 3
Finvoy 3 0 5 0 11 4
Major Sinclair Memorial 5 0 3 0 13 5
Portavogie 6 0 6 0 18 6

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: I Wood
Piping Adjudicator 2: Not Applicable
Drumming Adjudicator: C Mordaunt
Ensemble Adjudicator: Not Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Battlehill 1 0 1 0 3 1
Tamlght O'Crilly 3 0 3 0 9 2
McNeilstown 2 0 8 0 12 3
Cleland Memorial 4 0 7 0 15 4
McDonald Memorial 7 0 4 0 18 5
Portavogie 6 0 9 0 21 6
Cloughfin 5 0 13 0 23 7
Whitewater 10 0 6 0 26 8 PP
Tullylagan 12 0 2 0 26 9
Cullybackey 8 0 11 0 27 10 PP
Raphoe - Eire 11 0 5 0 27 11
Augharan 9 0 10 0 28 12
St Lawrence - Howth - Eire 13 0 12 0 38 13

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: J Moles
Piping Adjudicator 2: Not Applicable
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: Not Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Gilnahirk 2 0 2 0 6 1
Kildoag 3 0 4 0 10 2
St Marys, Derrytrasna 1 0 11 0 13 3 PP
Sgt. Walker Memorial 5 0 3 0 13 4
Bessbrook Crimson Arrow Pipe Band 4 0 6 0 14 5
Clontibret 7 0 1 0 15 6
Willam Kerr Memorial 6 0 10 0 22 7
Gransha 8 0 7 0 23 8 PP
Ballydonaghy 9 0 5 0 23 9
Ballyboley 10 0 8 0 28 10
Major Sinclair Memorial 11 0 14 0 36 11
Gillygooley 14 0 9 0 37 12
Harry Ferguson Memorial 13 0 12 0 38 13
Augharonan 12 0 15 0 39 14
Kirkistown 16 0 13 0 45 15
Joseph Forde Memorial 15 0 16 0 46 16

Scroll to Top