« Back to 2016 Band Contests

Enniskillen 2016

Saturday 28th May

Grade 1

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: P Turner

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Bleary and District 1 1 1 1 4 1

Grade 2

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: P Turner

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Thiepval Memorial - Eire 1 1 1 1 4 1
Drumlough 3 3 2 2 10 2 EP
Colmcille 2 2 3 3 10 3

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: W Pollock
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: P Turner

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Colmcille 1 2 2 1 6 1
Aughintober 3 1 1 2 7 2
Drumlough 2 5 4 6 17 3
Ballybriest 5 3 6 4 18 4
Raffrey 6 7 3 3 19 5
Matt Boyd Memorial 4 4 8 5 21 6
Upper Crossgare 7 6 7 8 28 7
Syerla 9 9 5 7 30 8
Tralee Pipes and Drums - Eire 8 8 9 9 34 9

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: Not Applicable
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: Not Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Marlacoo and District 1 0 3 0 5 1
St Joseph's Clondalkin 3 0 2 0 8 2
Matt Boyd Memorial 2 0 5 0 9 3
Major Sinclair Memorial 4 0 4 0 12 4
Tullintrain 6 0 1 0 13 5
Tralee Pipes and Drums - Eire 5 0 6 0 16 6

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: T Brown
Piping Adjudicator 2: Not Applicable
Drumming Adjudicator: S Steele
Ensemble Adjudicator: Not Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Portavogie 1 0 6 0 8 1
Tamlght O'Crilly 4 0 2 0 10 2
Cleland Memorial 2 0 7 0 11 3 PP
Battlehill 3 0 5 0 11 4
McNeilstown 6 0 1 0 13 5
Tullylagan 7 0 3 0 17 6
Cloughfin 5 0 10 0 20 7
McDonald Memorial 9 0 4 0 22 8
Augharan 8 0 8 0 24 9
Raphoe - Eire 10 0 9 0 29 10
Gorey - Eire 11 0 11 0 33 11

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: W Pollock
Piping Adjudicator 2: Not Applicable
Drumming Adjudicator: P Turner
Ensemble Adjudicator: Not Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Kildoag 1 0 2 0 4 1
Clontibret - Eire 2 0 1 0 5 2
Gilnahirk 4 0 3 0 11 3
Wicklow 3 0 6 0 12 4
Killen and District 5 0 5 0 15 5
Augharonan 7 0 4 0 18 6
Harry Ferguson Memorial 6 0 7 0 19 7
Joseph Forde Memorial 8 0 9 0 25 8
Moybrone 9 0 8 0 26 9

Scroll to Top