« Back to 2018 Band Contests

British Championships 2018

Saturday 19th May

Grade 1

Piping Adjudicator 1: Peter Hunt
Piping Adjudicator 2: Robert Shaw
Drumming Adjudicator: Lee Innes
Ensemble Adjudicator: Robert Mathieson

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Scottish Power 3 1 2 1 7 1 EP
Inveraray and District 2 2 1 2 7 2
Field Marshal Montgomery 1 4 5 6 16 3
St Laurence O'Toole - Eire 5 7 3 5 20 4
Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia 6 8 6 3 23 5 EP
Police Scotland Fife 8 3 4 8 23 6
Glasgow Police 7 5 10 4 26 7 EP
Shotts and Dykehead Caledonia 4 6 9 7 26 8
Johnstone 11 10 7 9 37 9
Vale of Atholl 9 9 8 12 38 10
The Glasgow Skye Association 10 11 11 11 43 11
Lomond and Clyde 12 12 12 10 46 12
Pipes and Drums of the Police Service of Northern Ireland 13 13 13 13 52 13

Grade 2

Piping Adjudicator 1: James Semple
Piping Adjudicator 2: Robert Worrall
Drumming Adjudicator: Ciaran Mordaunt
Ensemble Adjudicator: David Brown

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Closkelt 1 1 3 4 9 1
Mackenzie Caledonian 4 4 4 2 14 2
Ravara 3 3 9 1 16 3
Manorcunningham - Eire 2 2 5 8 17 4
Bucksburn and District 7 9 6 3 25 5
Grampian Police Scotland 5 5 12 5 27 6
City of Discovery 8 6 10 6 30 7
Kilchoman Distillery Isle of Islay 6 7 11 7 31 8
New Ross and District - Eire 13 12 1 9 35 9 EP
Royal Burgh of Stirling 12 11 2 10 35 10
Scottish Fire and Rescue Services Pipe Band 9 8 8 11 36 11
Balagan - Denmark 10 10 14 12 46 12
City of London 14 14 7 13 48 13
Wallacestone and District 11 13 13 14 51 14

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: Ross Walker
Piping Adjudicator 2: Harry Stevenson
Drumming Adjudicator: Brian Martin
Ensemble Adjudicator: Jim Baxter

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Royal Burgh of Annan 2 2 6 1 11 1
The Highlanders (4 Scots) 1 1 10 3 15 2 EP
2622 (Highland) Squadron R.A.F 3 4 2 6 15 3
St Joseph's - Eire 5 5 4 2 16 4
Portlethen and District 4 3 8 5 20 5 EP
Uddingston Strathclyde 6 6 1 7 20 6
Coalburn I.O.R. 11 14 5 4 34 7
Stockbridge 10 13 9 8 40 8 EP
Quinn Memorial 15 12 3 10 40 9 EP
Ramage City of Newcastle 7 8 12 13 40 10 EP
Beinn an Tuirc Kintyre 8 7 11 14 40 11
City of Inverness 9 9 13 11 42 12
Deeside Caledonia 13 15 7 9 44 13
Vale of Atholl 14 10 14 12 50 14
Ross and Cromarty Pipes and Drums School 12 11 15 15 53 15

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: Alvis Kerr
Piping Adjudicator 2: John Connor
Drumming Adjudicator: William Black
Ensemble Adjudicator: Peter Snaddon QVRM

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Johnstone 1 1 2 1 5 1
St Marys, Derrytrasna 2 2 1 2 7 2
Clogher and District 3 4 3 3 13 3
University of Bedfordshire 6 3 6 8 23 4
Scottish Borders 5 7 10 5 27 5 EP
Turriff and District 4 5 7 11 27 6
Raffrey 7 9 8 6 30 7 EP
Lanark and District 12 6 5 7 30 8
Denny and Dunipace Gleneagles 11 8 4 9 32 9
Carnoustie and District 8 11 12 4 35 10
Ayr Pipe Band Society 10 10 9 12 41 11
Greater Manchester Fire and Rescue Service 9 12 11 10 42 12
Milngavie 13 13 13 13 52 13

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: Ross Walker
Piping Adjudicator 2: Harry Stevenson
Drumming Adjudicator: Brian Martin
Ensemble Adjudicator: Jim Baxter

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Dunbar Royal British Legion 2 2 5 2 11 1 EP
Lochryan 3 4 1 3 11 2
Methil and District 1 1 18 4 24 3
Williamwood 15 8 2 1 26 4 EP
R.A.F. Central Scotland Pipes and Drums 6 5 10 5 26 5
Tweedvale 4 3 12 15 34 6
Kilmarnock 12 16 3 6 37 7 EP
Clontibret - Eire 11 11 7 8 37 8
Royal Burgh of Stirling 5 6 17 11 39 9
Glenrothes and District 2010 13 14 4 9 40 10 EP
Elgin and District 10 7 11 12 40 11
Davidson's Mains and District 16 15 9 7 47 12 EP
Kirkcudbright and District 7 13 13 14 47 13
Fraserburgh Royal British Legion 8 19 6 19 52 14
Penicuik and District 19 18 8 10 55 15 EP
Irvine and District 17 10 15 13 55 16
Northern Constabulary Community 9 12 19 17 57 17
Ullapool and District 14 17 14 16 61 18 EP
Perth and District 18 9 16 18 61 19
Gatwick Caledonian 20 20 20 20 80 20

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: William Garrett
Piping Adjudicator 2: James Wark
Drumming Adjudicator: Gregory Dinsdale
Ensemble Adjudicator: James Campbell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Mid Argyll 2 2 2 1 7 1
Lower Clyde Pipes and Drums 3 3 4 3 13 2
Rothesay and District 6 1 7 4 18 3
Stockbridge 4 13 1 2 20 4
Camelon and District 1 6 10 9 26 5
Culter and District 10 7 3 7 27 6
Sgt. Walker Memorial 7 4 12 10 33 7
2622 (Highland) Squadron R.A.F 11 9 14 5 39 8 EP
Deeside Caledonia 16 11 6 6 39 9 EP
Kelty and Blairadam 8 10 9 12 39 10
Grampian District Pipes and Drums 9 14 8 11 42 11 EP
Vale of Atholl 5 5 19 13 42 12
Badenoch and Strathspey 12 8 11 14 45 13
Isle of Skye 15 15 13 8 51 14
Kilbarchan 13 12 17 15 57 15
Peebles Ex-Servicemen's 18 20 5 18 61 16
Edradour Pitlochry and Blair Atholl 14 17 15 16 62 17
Uddingston Strathclyde 17 18 18 19 72 18
Tulliallan 19 21 16 17 73 19
Ullapool and District Junior 21 16 20 21 78 20
Greyfriars Pipes and Drums 20 19 21 20 80 21

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: Peter Hunt
Piping Adjudicator 2: Robert Shaw
Drumming Adjudicator: Lee Innes
Ensemble Adjudicator: Robert Mathieson

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Dollar Academy 1 1 1 1 4 1
George Watson's College - Juvenile 2 2 4 2 10 2
North Lanarkshire Schools 6 5 2 3 16 3 EP
West Lothian Schools 3 3 6 4 16 4
Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia 5 4 5 5 19 5
George Heriot's School 4 7 3 6 20 6
Preston Lodge High School 7 6 7 7 27 7

Grade Nov A

Piping Adjudicator 1: William Garrett
Piping Adjudicator 2: James Wark
Drumming Adjudicator: Gregory Dinsdale
Ensemble Adjudicator: James Campbell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Dollar Academy (No. 2) 4 4 2 1 11 1 EP
Lochalsh Junior 1 3 3 4 11 2
Oban High School 2 1 5 5 13 3
George Watson's College - Novice 5 5 4 2 16 4 EP
George Heriot's School 6 6 1 3 16 5
Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia 3 2 6 6 17 6

Grade Nov B

Piping Adjudicator 1: William Garrett
Piping Adjudicator 2: James Wark
Drumming Adjudicator: Gregory Dinsdale
Ensemble Adjudicator: James Campbell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
North Lanarkshire Schools 2 1 1 1 5 1
Bucksburn and District Novice 3 4 4 2 13 2
Renfrewshire Schools 5 2 3 6 16 3
Lochgelly High School 1 3 11 3 18 4
Mackenzie Caledonian Juvenile 7 12 2 4 25 5 EP
Kintyre Schools 8 5 5 7 25 6
Scottish Fire and Rescue Service 4 6 10 10 30 7
1st Troon Boys Brigade 6 9 13 5 33 8
Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia 11 7 8 8 34 9 EP
Dumbarton and District 10 8 7 9 34 10
Preston Lodge High School Pipe Band 9 11 6 11 37 11
Burntisland and District 13 13 9 12 47 12 EP
High School of Dundee 12 10 12 13 47 13

Scroll to Top