« Back to 2019 Band Contests

World Championships 2019

Friday 16th & Saturday 17th August

Grade 1 Overall

Band MSR FRI Total MSR FRI Place MED FRI Total MED FRI Place MSR Total MSR Place MED Total MED Place Final Total Final Position
Inveraray and District 9 2 9 1 10 2 13 3 41 1
Field Marshal Montgomery 13 3 11 2 6 1 14 4 44 2
St Laurence O'Toole - Eire 6 1 15 4 16 4 21 5 EP 58 3
Scottish Power 18 4 13 3 21 5 13 2 EP 65 4
Simon Fraser University - Canada 23 6 19 6 14 3 12 1 68 5
Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia 25 7 19 5 EP 22 6 27 8 93 6
Police Scotland Fife 23 5 EP 29 7 30 7 26 7 108 7
Shotts and Dykehead Caledonia 31 8 36 8 32 8 21 6 120 8
Glasgow Police 47 13 45 11 36 9 48 12 EP 176 9
Johnstone 42 10 40 9 51 13 EP 44 10 177 10
78th Fraser Highlanders - Canada 47 12 EP 44 10 49 12 41 9 181 11
Canterbury Caledonian Society - New Zealand 40 9 47 12 47 11 48 11 EP 182 12
Lomond and Clyde 45 11 48 13 43 10 49 14 185 13
The Glasgow Skye Association 52 14 49 14 51 14 48 13 200 14
Pipes and Drums of the Police Service of Northern Ireland 59 15 56 15 52 15 55 15 222 15

Grade 1 MED

Piping Adjudicator 1: Colin Moffett BEM
Piping Adjudicator 2: Peter Snaddon QVRM
Drumming Adjudicator: William Black
Ensemble Adjudicator: Paul Turner

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Simon Fraser University - Canada 3 1 5 3 12 1
Scottish Power 6 5 1 1 13 2 EP
Inveraray and District 4 3 2 4 13 3
Field Marshal Montgomery 2 4 6 2 14 4
St Laurence O'Toole - Eire 5 8 3 5 21 5 EP
Shotts and Dykehead Caledonia 1 2 9 9 21 6
Police Scotland Fife 7 6 7 6 26 7
Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia 9 7 4 7 27 8
78th Fraser Highlanders - Canada 8 11 10 12 41 9
Johnstone 15 13 8 8 44 10
Canterbury Caledonian Society - New Zealand 12 14 11 11 48 11 EP
Glasgow Police 11 9 15 13 48 12 EP
The Glasgow Skye Association 10 10 14 14 48 13
Lomond and Clyde 14 12 13 10 49 14
Pipes and Drums of the Police Service of Northern Ireland 13 15 12 15 55 15

Grade 1 MED FRI

Piping Adjudicator 1: Alvis Kerr
Piping Adjudicator 2: James Wark
Drumming Adjudicator: Brian Martin
Ensemble Adjudicator: John Moles

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Inveraray and District 1 3 2 3 9 1
Field Marshal Montgomery 2 1 7 1 11 2
Scottish Power 5 2 4 2 13 3
St Laurence O'Toole - Eire 4 4 3 4 15 4
Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia 3 6 5 5 19 5 EP
Simon Fraser University - Canada 6 5 1 7 19 6
Police Scotland Fife 8 7 6 8 29 7
Shotts and Dykehead Caledonia 7 14 9 6 36 8
Johnstone 11 11 8 10 40 9
78th Fraser Highlanders - Canada 10 13 10 11 44 10
Glasgow Police 9 9 15 12 45 11
Canterbury Caledonian Society - New Zealand 13 12 13 9 47 12
Lomond and Clyde 12 10 12 14 48 13
The Glasgow Skye Association 14 8 14 13 49 14
Pipes and Drums of the Police Service of Northern Ireland 15 15 11 15 56 15

Grade 1 MSR

Piping Adjudicator 1: William Garrett
Piping Adjudicator 2: Gordon Lawrie BEM
Drumming Adjudicator: Mark Wilson
Ensemble Adjudicator: David Brown

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Field Marshal Montgomery 1 1 2 2 6 1
Inveraray and District 2 2 5 1 10 2
Simon Fraser University - Canada 3 4 3 4 14 3
St Laurence O'Toole - Eire 4 5 1 6 16 4
Scottish Power 5 3 10 3 21 5
Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia 7 6 4 5 22 6
Police Scotland Fife 8 8 7 7 30 7
Shotts and Dykehead Caledonia 6 7 11 8 32 8
Glasgow Police 10 9 8 9 36 9
Lomond and Clyde 12 13 6 12 43 10
Canterbury Caledonian Society - New Zealand 9 12 15 11 47 11
78th Fraser Highlanders - Canada 13 10 13 13 49 12
Johnstone 14 14 9 14 51 13 EP
The Glasgow Skye Association 11 11 14 15 51 14
Pipes and Drums of the Police Service of Northern Ireland 15 15 12 10 52 15

Grade 1 MSR FRI

Piping Adjudicator 1: Barry Donaldson
Piping Adjudicator 2: Ronnie McShannon
Drumming Adjudicator: Gordon Craig
Ensemble Adjudicator: James Campbell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St Laurence O'Toole - Eire 2 2 1 1 6 1
Inveraray and District 1 1 4 3 9 2
Field Marshal Montgomery 3 3 5 2 13 3
Scottish Power 6 6 2 4 18 4
Police Scotland Fife 7 8 3 5 23 5 EP
Simon Fraser University - Canada 4 4 8 7 23 6
Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia 5 5 7 8 25 7
Shotts and Dykehead Caledonia 10 9 6 6 31 8
Canterbury Caledonian Society - New Zealand 8 7 15 10 40 9
Johnstone 12 12 9 9 42 10
Lomond and Clyde 11 10 12 12 45 11
78th Fraser Highlanders - Canada 13 11 10 13 47 12 EP
Glasgow Police 9 13 11 14 47 13
The Glasgow Skye Association 14 14 13 11 52 14
Pipes and Drums of the Police Service of Northern Ireland 15 15 14 15 59 15

Grade 2

Piping Adjudicator 1: Kenneth Eller
Piping Adjudicator 2: Peter Hunt
Drumming Adjudicator: Alexander Steele
Ensemble Adjudicator: Nathaniel Russell GC OAM

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St Thomas Alumni - U.S.A. 1 1 7 1 10 1
Closkelt 3 2 6 3 14 2
The Pipe Band Club - Australia 4 6 3 2 15 3
Celtic (Nelson) - New Zealand 2 3 10 5 20 4
Peel Regional Police - Canada 5 4 11 4 24 5
Uddingston Strathclyde 10 7 5 6 28 6 EP
Manorcunningham - Eire 6 10 4 8 28 7
Worcester Kiltie - U.S.A. 7 5 9 9 30 8
Royal Burgh of Annan 8 8 8 7 31 9
Ravara 11 11 1 10 33 10
Los Angeles Scots - U.S.A 12 12 2 12 38 11
Portlethen and District 9 9 12 11 41 12

Grade 2 Qual 1

Piping Adjudicator 1: Alan Ronaldson
Piping Adjudicator 2: Thomas Brown
Drumming Adjudicator: Duncan Millar
Ensemble Adjudicator: Anthony Sloane

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St Thomas Alumni - U.S.A. 1 1 2 1 5 1
The Pipe Band Club - Australia 4 4 1 2 11 2
Closkelt 3 3 6 3 15 3 EP
Uddingston Strathclyde 5 2 4 4 15 4
Manorcunningham - Eire 2 5 7 5 19 5
Portlethen and District 7 6 9 6 28 6 EP
North Stratton - Canada 6 8 5 9 28 7
Hawthorn - Australia 11 7 3 8 29 8
City of Discovery 10 11 8 7 36 9
New Ross and District - Eire 12 12 11 10 45 10 EP
Bucksburn and District 13 9 12 11 45 11 EP
City of London 9 10 14 12 45 12
Scottish Fire and Rescue Services 8 13 13 13 47 13
Colmcille 14 15 10 14 53 14
Wallacestone and District 15 14 15 15 59 15

Grade 2 Qual 2

Piping Adjudicator 1: Alvis Kerr
Piping Adjudicator 2: James Semple
Drumming Adjudicator: Gordon Parkes
Ensemble Adjudicator: Cameron Edgar

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Ravara 2 2 2 1 7 1
Celtic (Nelson) - New Zealand 1 1 6 4 12 2
Peel Regional Police - Canada 3 3 3 5 14 3
Los Angeles Scots - U.S.A 7 6 1 2 16 4
Royal Burgh of Annan 6 7 8 3 24 5
Worcester Kiltie - U.S.A. 5 5 9 6 25 6
Kilchoman Distillery Isle of Islay 4 4 10 8 26 7
Mackenzie Caledonian 8 8 14 10 40 8
Buchan Peterson 11 11 5 14 41 10
Oban 12 9 13 7 41 9 EP
Highland Granite Pipes and Drums 9 13 11 9 42 11 EP
MacMillan -USA 13 14 4 11 42 12
Midlothian Scottish - USA 10 10 15 12 47 13
Great Lakes - USA 14 12 12 13 51 14
Royal Burgh of Stirling 15 15 7 15 52 15

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: Alan Ronaldson
Piping Adjudicator 2: Thomas Brown
Drumming Adjudicator: Duncan Millar
Ensemble Adjudicator: Anthony Sloane

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
St Joseph's - Eire 11 3 2 1 17 1 EP
Stockbridge 7 7 1 2 17 2
St Marys, Derrytrasna 2 5 4 8 19 3
City of Inverness 3 2 15 3 23 4 EP
Beinn an Tuirc Kintyre 1 4 7 11 23 5
The Highlanders (4 Scots) 4 1 18 4 27 6
Clogher and District 9 11 3 5 28 7
City of Chicago - USA 5 8 8 13 34 8
Deeside Caledonia 6 6 11 17 40 10
Quinn Memorial 12 9 5 14 40 9 EP
Matt Boyd Memorial 10 10 14 9 43 11
Battlehill 14 19 6 6 45 12
Ramage City of Newcastle 13 12 13 10 48 13
Johnstone 15 13 9 12 49 14
Coalburn I.O.R. 8 15 10 18 51 15
Mackenzie Caledonian 16 14 16 7 53 16
Thiepval Memorial - Eire 17 16 12 15 60 17
Vale of Atholl 18 18 17 16 69 18
Lewis 19 20 20 20 79 19 EP
Ross and Cromarty Pipes and Drums School 20 17 21 21 79 20
Prestonpans Royal British Legion 21 21 19 19 80 21

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: Terry Lee
Piping Adjudicator 2: George Wilson
Drumming Adjudicator: Alexander Russell
Ensemble Adjudicator: Gordon Craig

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Tullylagan 1 2 2 4 9 1
Oban High School 2 1 9 2 14 2
McNeillstown 6 5 8 1 20 3
Kilmarnock 7 3 13 3 26 4
Dunbar Royal British Legion 12 8 5 10 35 5
Belgian Blend - Belgium 10 10 10 6 36 6 EP
North Coast - U.S.A. 8 11 4 13 36 7
Major Sinclair Memorial 16 9 3 9 37 8
Scottish Borders 4 6 15 18 43 10
Milngavie 3 12 20 8 43 9 EP
Arbroath 5 4 19 19 47 11
Turriff and District 11 13 12 12 48 12
Cross Borders - Spain 18 15 7 11 51 13 EP
Lanark and District 13 7 16 15 51 14
Denny and Dunipace Gleneagles 15 18 17 5 55 15
Perth and District 21 20 11 7 59 16
Williamwood 22 21 1 16 60 17
Ayr Pipe Band Society 19 19 6 17 61 18
Tweedvale 14 17 21 14 66 19
Lochryan 20 16 14 20 70 20
Cleland Memorial 9 22 18 22 71 21
Silver Thistle Pipes and Drums - U.S.A. 17 14 22 21 74 22

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: Alvis Kerr
Piping Adjudicator 2: James Semple
Drumming Adjudicator: Gordon Parkes
Ensemble Adjudicator: Cameron Edgar

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Glenrothes and District 2010 2 2 1 3 8 1
Methil and District 1 1 8 1 11 2
Edradour Pitlochry and Blair Atholl 3 3 5 2 13 3
McDonald Memorial 4 5 4 7 20 4
Augharan 6 4 3 8 21 5
Lower Clyde Pipes and Drums 8 6 9 4 27 6
Cullen - Eire 5 7 11 5 28 7
Kildoag 10 11 6 6 33 8
Cullybackey 12 10 2 10 34 9
12 Wing RCAF - Canada 9 9 7 11 36 10
Greater Victoria Police - Canada 7 8 12 12 39 11
Bessbrook Crimson Arrow Pipe Band 11 12 10 9 42 12

Grade 4A Qual 1

Piping Adjudicator 1: Kenneth Eller
Piping Adjudicator 2: Peter Hunt
Drumming Adjudicator: Alexander Steele
Ensemble Adjudicator: Nathaniel Russell GC OAM

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Augharan 2 4 1 2 9 1
McDonald Memorial 3 3 2 4 12 2 EP
Cullen - Eire 1 1 4 6 12 3
Methil and District 4 2 5 5 16 4
Kildoag 5 6 6 1 18 5
Bessbrook Crimson Arrow Pipe Band 6 5 9 3 23 6
Mid Argyll 7 7 7 9 30 7
Gransha 13 10 3 7 33 8
Cloughfin 8 8 10 8 34 9
R.A.F. Central Scotland Pipes and Drums 9 11 13 10 43 10 EP
Penicuik and District 11 13 8 11 43 11 EP
Royal High 10 9 11 13 43 12
Stockbridge 12 14 12 14 52 13
Kinross and District 15 12 14 12 53 14
North Coast - U.S.A 14 15 15 15 59 15

Grade 4A Qual 2

Piping Adjudicator 1: Brian Switalla
Piping Adjudicator 2: Ross Walker
Drumming Adjudicator: Paul Brown
Ensemble Adjudicator: Ciaran Mordaunt

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cullybackey 3 2 2 1 8 1
Glenrothes and District 2010 2 1 3 4 10 2
12 Wing RCAF - Canada 1 5 5 2 13 3
Greater Victoria Police - Canada 4 4 6 3 17 4
Edradour Pitlochry and Blair Atholl 9 8 1 6 24 5
Lower Clyde Pipes and Drums 7 3 10 5 25 6 EP
Raphoe Ulster Scots- Eire 5 6 7 7 25 7
Kelty and Blairadam 6 7 9 8 30 8 EP
Rothesay and District 8 9 4 9 30 9
Royal Burgh of Stirling 14 13 8 10 45 10
Elgin and District 10 14 11 12 47 11
Kirkcaldy and District 12 10 15 11 48 12
Kirkcudbright and District 13 11 13 13 50 13
High Desert - Albuquerque - USA 11 12 14 15 52 14
Fraserburgh Royal British Legion 15 15 12 14 56 15

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: Brian Switalla
Piping Adjudicator 2: Ross Walker
Drumming Adjudicator: Paul Brown
Ensemble Adjudicator: Ciaran Mordaunt

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Sri Dasmesh - Malaysia 1 1 1 4 7 1
Culter and District 3 6 2 1 12 2
Camelon and District 4 4 5 3 16 3
Vale of Atholl 2 2 3 11 18 4
Mountjoy 6 5 6 5 22 5 EP
William Kerr Memorial 7 3 4 8 22 6
Broughshane and District 8 9 7 2 26 7
Ballyboley 9 7 8 6 30 8 EP
Celtic (Nelson) - New Zealand 5 8 10 7 30 9
Uddingston Strathclyde 12 12 9 9 42 10
Strathendrick 11 10 12 10 43 11
Black Raven - Eire 10 11 11 12 44 12

Grade 4B Qual 1

Piping Adjudicator 1: John Connor
Piping Adjudicator 2: James Wark
Drumming Adjudicator: Brian Martin
Ensemble Adjudicator: James Campbell

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Black Raven - Eire 4 3 2 3 12 1
Broughshane and District 1 1 6 5 13 2
Uddingston Strathclyde 2 8 3 1 14 3
Vale of Atholl 3 4 5 6 18 4
Culter and District 6 10 1 2 19 5
Strathendrick 8 5 4 4 21 6
Major Sinclair Memorial 5 2 14 9 30 7
Dumfries 7 9 7 8 31 8
Kilbarchan 12 6 12 7 37 9
Badenoch and Strathspey 9 7 13 10 39 10
Peebles Ex-Servicemen's 11 11 8 11 41 11
Troon Blackrock 10 12 11 12 45 12
City of St. Andrews 13 13 16 13 55 13
Tulliallan 15 18 9 15 57 14
East Kilbride 17 15 10 16 58 15
Letterkenny and District - Eire 14 17 15 17 63 16
1st Largs Boys Brigade 18 16 17 14 65 17
St Anthony's High School (Celtic Friars) - U.S.A 20 14 19 18 71 18
North Coast - U.S.A 16 19 18 20 73 19
Swiss Highland Pipers - Switzerland 19 20 20 19 78 20

Grade 4B Qual 2

Piping Adjudicator 1: Harry Stevenson
Piping Adjudicator 2: Samuel Young
Drumming Adjudicator: Lee Innes
Ensemble Adjudicator: John Moles

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Celtic (Nelson) - New Zealand 2 3 4 1 10 1 EP
Sri Dasmesh - Malaysia 3 2 1 4 10 2
William Kerr Memorial 1 1 5 6 13 3
Camelon and District 4 4 3 3 14 4
Ballyboley 5 5 6 5 21 5
Mountjoy 7 7 7 2 23 6
Carlow - Eire 8 8 2 7 25 7
Vienna Pipes and Drums - Austria 6 6 11 8 31 8
Oldmeldrum Royal British Legion 9 9 10 9 37 9
Granite City 13 12 8 10 43 10
Grande Prairie and District - Canada 10 10 15 13 48 11 EP
Reading Scottish 11 11 12 14 48 12
Claddagh Mhor - U.S.A 12 13 13 12 50 13
Grampian District Pipes and Drums 14 15 9 18 56 14
3rd Barrhead and District 17 16 14 11 58 15
The Sons of Scotland - Canada 16 17 17 17 67 16
Stockbridge 15 14 19 20 68 17
Scotch Watch - Switzerland 19 19 16 15 69 18
Coupar Angus Burgh 20 20 18 16 74 19
Greyfriars Pipes and Drums 18 18 20 19 75 20

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: Colin Moffett BEM
Piping Adjudicator 2: Peter Snaddon QVRM
Drumming Adjudicator: William Black
Ensemble Adjudicator: Paul Turner

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Dollar Academy 1 2 3 1 7 1 EP
George Watson's College - Juvenile 2 1 1 3 7 2
George Heriot's School 4 5 2 2 13 3
St Thomas Episcopal School - U.S.A. 6 4 4 4 18 4
Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia 5 3 6 5 19 5
Preston Lodge High School 3 6 5 6 20 6

Grade Nov A

Piping Adjudicator 1: William Garrett
Piping Adjudicator 2: Gordon Lawrie BEM
Drumming Adjudicator: Mark Wilson
Ensemble Adjudicator: David Brown

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
North Lanarkshire Schools 2 1 1 1 5 1
West Lothian Schools 1 2 2 2 7 2
George Watson's College - Novice 4 3 6 3 16 3 EP
Dollar Academy 3 4 5 4 16 4
Stirling and District Schools 6 5 3 5 19 5
Lochalsh Junior 5 6 4 6 21 6
George Heriot's School 7 7 8 7 29 7
Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia 8 8 7 8 31 8

Grade Nov B

Piping Adjudicator 1: Ronnie McShannon
Piping Adjudicator 2: Maurice Rhodes
Drumming Adjudicator: Gregory Dinsdale
Ensemble Adjudicator: Jennifer Hutcheon

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Capital District Youth Pipe Band - USA 3 2 1 1 7 1
Renfrewshire Schools 1 1 4 2 8 2
North Lanarkshire Schools 4 4 3 3 14 3
Kintyre Schools 2 3 8 4 17 4
Lochgelly High School 5 6 11 5 27 5
Bucksburn and District Novice 7 9 12 6 34 6
1st Troon Boys Brigade 6 5 16 8 35 7
High School of Dundee 10 8 13 7 38 8
Lord Selkirk Robert Fraser Memorial - Canada 12 15 5 9 41 9
Peoples Ford - Boghall and Bathgate Caledonia 13 11 7 13 44 10
West Lothian Schools 11 7 15 12 45 11
Preston Lodge High School Pipe Band 14 18 2 15 49 12
Oban High School 9 10 17 14 50 13
Sgoil Lionacleit 8 14 18 11 51 14
Mackenzie Caledonian Juvenile 15 17 14 10 56 15
Dunoon Grammar School 16 19 6 17 58 16 EP
Scottish Fire and Rescue Service 17 13 10 18 58 17
Burntisland and District 19 16 9 19 63 18
Stirling and District Schools Junior 18 12 19 16 65 19
Tynecastle 20 20 20 21 81 20
Garnock Valley 21 21 21 20 83 21

Scroll to Top