« Back to 2022 Band Contests

Newcastle, Co Down 2022

Saturday 6th August

Grade 1 Overall

Band MSR Total MSR Place MED Total MED Place Final Total Final Position
Field Marshal Montgomery 4 1st 4 1st 8 1
St Laurence O\'Toole - Eire 8 2nd 8 2nd 16 2
Closkelt 12 3rd 12 3rd 24 3

Grade 1 MED

Piping Adjudicator 1: K Eller
Piping Adjudicator 2: M Faloon
Drumming Adjudicator: G Parks
Ensemble Adjudicator: N Russell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Field Marshal Montgomery 1 1 1 1 4 1st
St Laurence O\'Toole - Eire 2 2 2 2 8 2nd
Closkelt 3 3 3 3 12 3rd

Grade 1 MSR

Piping Adjudicator 1: D MacPhee
Piping Adjudicator 2: C Moffett
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Field Marshal Montgomery 1 1 1 1 4 1st
St Laurence O\'Toole - Eire 2 2 2 2 8 2nd
Closkelt 3 3 3 3 12 3rd

Grade 2

Piping Adjudicator 1: K Eller
Piping Adjudicator 2: M Faloon
Drumming Adjudicator: G Parks
Ensemble Adjudicator: N Russell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Augharan 1 1 1 1 4 1st
Kildoag 2 2 2 2 8 2nd
Cullybackey 4 3 5 3 15 3rd
Major Sinclair Memorial 3A 5 5 3 4 17 4th
Ballyboley 3A 3 6 4 5 18 5th
Cleland Memorial 3A 6 4 6 6 22 6th

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: D MacPhee
Piping Adjudicator 2: C Moffett
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Matt Boyd Memorial 1 3 2 3 9 1st
Clogher and District 2 7 1 1 11 2nd
Colmcille 3 1 6 4 14 3rd
Tullylagan 5 5 3 2 15 4th
Major Sinclair Memorial 4 2 5 5 16 5th
McNeillstown 6 4 4 6 20 6th
Augharan 8 6 9 8 31 7th
Drumlough 9 8 8 7 32 8th EP
Battlehill 7 9 7 9 32 9th

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: K Eller
Piping Adjudicator 2: M Faloon
Drumming Adjudicator: G Parks
Ensemble Adjudicator: N Russell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Augharan 2 3 1 2 8 1st EP
Kildoag 4A 1 1 3 3 8 2nd
Cullybackey 5 2 4 1 12 3rd
Major Sinclair Memorial 3 4 2 5 14 4th
Ballyboley 4A 4 5 5 4 18 5th
Cleland Memorial 6 6 6 6 24 6th

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: D MacPhee
Piping Adjudicator 2: C Moffett
Drumming Adjudicator: G Parkes
Ensemble Adjudicator: J Baxter

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Kildoag 1 2 1 1 5 1st
Raphoe Ulster Scots - Eire 3 5 2 2 12 2nd
Cloughfin 2 1 7 3 13 3rd
Ballyboley 4 3 5 6 18 4th
Gransha 5 7 3 5 20 5th
William Kerr Memorial 6 4 4 7 21 6th
McDonald Memorial 7 6 6 4 23 7th

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: K Eller
Piping Adjudicator 2: M Faloon
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: N Russell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Syerla and District 1 2 1 1 5 1 st
Black Raven - Eire 2 1 3 2 8 2 nd
Altnaveigh Memorial 6 3 4 4 17 3 rd
Irvine Memorial 4 4 2 10 20 4 th
Bready Ulster Scots 3 5 9 5 22 5 th
Major Sinclair Memorial 5 7 5 7 24 6 th
Down Academy 7 9 6 3 25 7 th
McDonald Academy 8 6 7 8 29 8 th
Hollymount 9 8 8 6 31 9 th
Kirkistown 10 10 10 9 39 10 th

Scroll to Top