« Back to 2022 Band Contests

Ulster Championship, Ballymena 2022

Saturday 23rd July

Grade 1 Overall

Band MSR Total MSR Place MED Total MED Place Final Total Final Position
Closkelt 4 1st 4 1st 8 1

Grade 1 MED

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: G Lawrie
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: J Moles

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Closkelt 1 1 1 1 4 1st

Grade 1 MSR

Piping Adjudicator 1: J McCarlie
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: P Turner

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Closkelt 1 1 1 1 4 1st

Grade 2

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: G Lawrie
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: J Moles

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Ravara 1 1 1 1 4 1st
Manorcunningham - Eire 2 2 2 2 8 2nd
St Marys, Derrytrasna 3 3 5 3 14 3rd
Clogher and District 3A 4 5 3 4 16 4th
Matt Boyd Memorial 3A 5 4 4 5 18 5th
Colmcille 3A 6 6 6 6 24 6th

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: J McCarlie
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: P Turner

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Clogher and District 2 2 1 1 6 1st
Matt Boyd Memorial 3 1 3 2 9 2nd
Tullylagan 4 3 2 3 12 3rd
Augharan 3B 1 5 5 5 16 4th
McNeillstown 9 4 4 4 21 5th
Broughshane and District 5 6 6 6 23 6th
Colmcille 6 9 7 8 30 7th
Major Sinclair Memorial 3B 8 8 8 7 31 8th
Battlehill 7 7 9 9 32 9th

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: G Lawrie
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: J Moles

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cullybackey 1 1 2 1 5 1st
Major Sinclair Memorial 3 3 3 2 11 2nd
Kildoag 4A 4 4 1 3 12 3rd
Ballyboley 4A 2 2 6 4 14 4th
Augharan 5 5 4 5 19 5th
Cleland Memorial 6 6 5 6 23 6th

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: J Campbell
Piping Adjudicator 2: G Lawrie
Drumming Adjudicator: H Russell
Ensemble Adjudicator: J Moles

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Kildoag 1 1 1 1 4 1st
Cloughfin 2 3 7 2 14 2nd
William Kerr Memorial 3 2 4 6 15 3rd
Raphoe Ulster Scots - Eire 5 4 3 4 16 4th
Gransha 6 6 2 3 17 5th
Ballyboley 4 5 6 5 20 6th
McDonald Memorial 7 7 5 7 26 7th

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: J McCarlie
Piping Adjudicator 2: W Garrett
Drumming Adjudicator: A Hoy
Ensemble Adjudicator: P Turner

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Syerla and District 3 1 1 1 6 1st
McDonald Academy 1 3 6 3 13 2nd
Hollymount 4 6 3 2 15 3rd
Altnaveigh Memorial 6 2 2 6 16 4th
Bready Ulster Scots 2 5 5 5 17 5th
Irvine Memorial 8 4 4 7 23 6th
Down Academy 5 8 8 4 25 7th
Major Sinclair Memorial 9 7 7 8 31 8th
Tullylagan 7 9 9 9 34 9th

Scroll to Top