Results

« Back to 2024 Band Contests

Gourock 2024

Sunday 12th May

Grade 1

Piping Adjudicator 1: J Wilson
Piping Adjudicator 2: B Donaldson
Drumming Adjudicator: A Craig
Ensemble Adjudicator: C Edgar

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Shotts and Dykehead Caledonia 1 2 2 2 1 7 1
Peoples Ford Boghall and Bathgate Caledonia 1 3 3 1 2 9 2 EP
Scottish Power 1 1 1 4 3 9 3 EP
Johnstone 1 4 4 5 4 17 4
Police Scotland and Federation 1 5 5 3 5 18 5

Grade 2

Piping Adjudicator 1: J Connor
Piping Adjudicator 2: R Walker
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: G Lawrie

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Coalburn I.O.R. 2 1 1 5 1 8 1
Oban 3A 3 3 2 2 10 2
Denny and Dunipace Pipe Band Association 3A 2 2 4 5 13 3
Livingston Caledonia 3A 6 5 1 7 19 4
City of Newcastle 3A 4 7 6 3 20 5
Ayr Pipe Band Society 3B 8 4 9 6 27 6 EP
Lower Clyde Pipes and Drums 3B 7 9 3 8 27 7 EP
Wallacestone and District 3B 5 6 7 9 27 8
Kilbarchan 3B 9 8 8 4 29 9

Grade 3

Piping Adjudicator 1: J Wilson
Piping Adjudicator 2: B Donaldson
Drumming Adjudicator: A Craig
Ensemble Adjudicator: C Edgar

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Denny and Dunipace Pipe Band Association 3A 1 1 2 1 5 1
City of Newcastle 3A 2 3 6 2 13 2
Oban 3A 3 2 7 3 15 3
Wallacestone and District 3B 4 5 5 4 18 4
Lower Clyde Pipes and Drums 3B 5 6 4 6 21 5
Ayr Pipe Band Society 3B 6 4 8 5 23 6
Uddingston Strathclyde 3B 7 7 3 7 24 7
Livingston Caledonia 3A 9 9 1 8 27 8
Kilbarchan 3B 8 8 9 9 34 9

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: J Connor
Piping Adjudicator 2: R Walker
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: G Lawrie

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Renfrewshire Schools (1225) Nov A 1 1 2 1 5 1
St Columba\'s School - Kilmacolm Nov A 2 2 3 5 12 2
Strathendrick 4A 4 3 6 2 15 3
Oban High School Nov A 3 4 5 4 16 4
Camelon and District 4A 6 7 4 3 20 5 EP
George Heriot's School 935 Nov A 5 5 1 9 20 6
Alma College – USA 4A 7 9 7 7 30 7
Stockbridge 4A 8 8 9 6 31 8
Troon Blackrock 4A 9 6 8 8 31 9

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: J Wilson
Piping Adjudicator 2: B Donaldson
Drumming Adjudicator: A Craig
Ensemble Adjudicator: C Edgar

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Govan Community 4B 2 2 3 1 8 1 EP
Dunoon Argyll 4B 1 1 4 2 8 2
Barrhead and District 4B 3 3 5 3 14 3
Paisley and District R.B.L 4B 4 4 2 5 15 4
2 Scots Pipes, Drums & Bugles 4B 5 8 1 4 18 5
Uddingston Strathclyde 4B 6 5 6 6 23 6
Kilbarchan 4B 7 6 8 8 29 7
Tulliallan 4B 8 7 9 7 31 8
Greyfriars Pipes and Drums 4B 9 9 7 9 34 9

Grade Juv

Piping Adjudicator 1: J Wilson
Piping Adjudicator 2: B Donaldson
Drumming Adjudicator: A Craig
Ensemble Adjudicator: C Edgar

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Renfrewshire Schools (1225) Nov A 1 1 1 1 4 1
George Heriot's School 935 Nov A 2 2 2 2 8 2

Grade Nov B

Piping Adjudicator 1: J Connor
Piping Adjudicator 2: R Walker
Drumming Adjudicator: A Cook
Ensemble Adjudicator: G Lawrie

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Kintyre Schools Nov B 1 1 7 1 10 1
Falkirk Schools Nov B 2 2 8 3 15 2
Oban High School Nov B 5 4 3 4 16 3
North Lanarkshire Schools Nov B 6 5 2 5 18 4
Burntisland and District Nov B 8 8 1 2 19 5
Dunoon Grammar School Nov B 4 6 4 7 21 6
Renfrewshire Schools Development Pipe Band Nov B 3 3 9 8 23 7
St Columbas School - Kilmacolm Nov B 9 7 6 6 28 8
George Heriot's School Nov B 7 9 5 9 30 9

Scroll to Top