Results

« Back to 2024 Band Contests

Mid Ulster Section Championship - Cookstown 2024

Saturday 1st June

Grade 1

Piping Adjudicator 1: Colin Moffett
Piping Adjudicator 2: David Middleton
Drumming Adjudicator: Adrian Hoy
Ensemble Adjudicator: Jim Campbell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Closkelt 1 1 1 1 1 4 1st
Tullylagan 2 2 2 2 2 8 2nd

Grade 2

Piping Adjudicator 1: Richard Parkes MBE
Piping Adjudicator 2: John Reville
Drumming Adjudicator: Gordon Parkes
Ensemble Adjudicator: Paul Turner

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Ravara 2 1 1 1 2 5 1st
Manorcunningham - Eire 2 2 2 2 3 9 2nd
Tullylagan 2 3 3 3 1 10 3rd
Major Sinclair Memorial 3a 4 4 4 4 16 4th

Grade 3a

Piping Adjudicator 1: Richard Parkes MBE
Piping Adjudicator 2: John Reville
Drumming Adjudicator: Gordon Parkes
Ensemble Adjudicator: Paul Turner

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Kildoag 3a 4 1 4 3 12 1st EP
McNeillstown 3a 1 2 5 4 12 2nd
Clogher and District 3a 3 4 3 5 15 3rd
Major Sinclair Memorial 3a 8 6 1 1 16 4th
Matt Boyd Memorial 3a 5 7 2 6 20 5th
Cloughfin 3b 2 3 9 8 22 6th
Syerla 3b 9 8 6 2 25 7th
Battlehill 3a 7 5 7 7 26 8th
Cullybackey 3a 6 9 8 9 32 9th

Grade 3b

Piping Adjudicator 1: Colin Moffett
Piping Adjudicator 2: David Middleton
Drumming Adjudicator: Adrian Hoy
Ensemble Adjudicator: Jim Campbell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Cloughfin 3b 1 1 6 1 9 1st
Syerla and District 3b 6 2 1 5 14 2nd
Irvine Memorial 4a 2 3 7 3 15 3rd
William Kerr Memorial 4a 5 7 4 2 18 4th
Drumlough 3b 7 5 3 4 19 5th
Cleland Memorial 3b 4 6 5 6 21 6th
Ballyboley 3b 3 4 8 7 22 7th
Gransha 3b 9 9 2 8 28 8th
New Ross and District - Eire 4a 8 8 9 9 34 9th

Grade 4a

Piping Adjudicator 1: Richard Parkes MBE
Piping Adjudicator 2: John Reville
Drumming Adjudicator: Gordon Parkes
Ensemble Adjudicator: Paul Turner

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Upper Crossgare 4a 1 1 1 2 5 1st
Ballyboley 4a 2 2 4 1 9 2nd
Irvine Memorial 4a 3 3 2 3 11 3rd
William Kerr Memorial 4a 4 5 3 4 16 4th
Broughshane and District 4a 5 7 5 6 23 5th
Gransha 4a 6 4 7 8 25 6th
Raphoe Ulster Scots - Eire 4a 8 8 6 5 27 7th
New Ross and District - Eire 4a 7 6 8 9 30 8th
Thiepval Memorial - Eire 4a 9 9 9 7 34 9th

Grade 4b

Piping Adjudicator 1: Colin Moffett
Piping Adjudicator 2: David Middleton
Drumming Adjudicator: Adrian Hoy
Ensemble Adjudicator: Jim Campbell

Band Actual Grade Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Altnaveigh Memorial 4b 1 2 1 1 5 1st
Moneygore 4b 2 4 2 4 12 2nd
Letterkenny and District - Eire 4b 3 1 8 2 14 3rd
McDonald Memorial 4b 8 5 4 3 20 4th
Tullylagan 4b 5 9 3 5 22 5th EP
Bready Ulster Scots 4b 7 3 5 7 22 6th
Down Academy 4b 6 6 6 8 26 7th
Raffrey 4b 10 8 10 6 34 8th
Hollymount 4b 11 7 9 9 36 9th EP
Joseph Forde Memorial 4b 4 10 11 11 36 10th
Queen Elizabeth 4b 9 11 7 12 39 11th
Kirkistown 4b 12 12 12 10 46 12th

Scroll to Top