« Back to 2016 Drum Major Contests

Bangor 2016

Saturday 14th May

Grade Adult Final

Dress Adjudicator: N/A
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: A Patterson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Lauren Hanna Drumlough 0 2 1 0 0 3 1
Alicia Dickson Hamilton Matt Boyd Memorial 0 1 3 0 0 4 2
David Brownlee Derryclavin 0 3 2 0 0 5 3
PAula Braiden Cullybackey 0 4 4 0 0 8 4
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 5 5 0 0 10 5

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: A Patterson
M&D Adjudicator 1: A Patterson
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Paula Braiden Cullybackey 0 2 1 0 0 3 1
Lauren Hanna Drumlough 1 1 2 0 0 4 2
Alicia Dickson Hamilton Matt Boyd Memorial 0 3 5 0 0 8 3 MD
David Brownlee Derryclavin 0 5 3 0 0 8 4
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 4 6 0 0 10 5 MD
Joanne Graham Bleary and District 0 6 4 0 0 10 6
Erinn McIlwaine Cullybackey 1 7 7 0 0 15 7
Vikki Singer McDonald Memorial 0 8 8 0 0 16 8

Grade Junior

Dress Adjudicator: A McBride
M&D Adjudicator 1: A Patterson
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jamie Cupples Killeen 0 2 1 0 0 3 1
Kathryn McKeown Battlehill 0 1 3 0 0 4 2
Rachel Lowry Armaghbreague 0 4 2 0 0 6 3
Jason Nicholl Tullylagan 0 5 4 0 0 9 4
Lucas Adamson Gilnahirk 0 3 8 0 0 11 5
Abigail Wenlock Cullybackey 0 6 6 0 0 12 6
Emily Crooks McNeillstown 0 8 5 0 0 13 7
Rebecca Hamilton Tullylagan 0 7 10 0 0 17 8 MD
Kathy Hunter Manorcunningham 0 10 7 0 0 17 9
Kara Gilmour Finvoy 0 9 9 0 0 18 10
Katie Bicker Marlacoo 0 12 11 0 0 23 11
Tyrone Graham William Kerr Memorial 0 13 12 0 0 25 12
Charlotte Ruddock Battlehill 0 11 15 0 0 26 13
Melissa Burrows Drumlough 0 14 14 0 0 28 14 EP
Ellie Tremlett RSPBA 0 15 13 0 0 28 15

Grade Juvenile

Dress Adjudicator: A Patterson
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: A Patterson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Lauren Abraham Ballybriest 0 1 2 0 0 3 1 MD
Lana Gibson Ballyboley 0 2 1 0 0 3 2
James Kennedy Whitewater 0 3 3 0 0 6 3
Gemma McDowell Tullylagan 0 5 4 0 0 9 4
Lauren Freeburn Marlacoo & District 0 4 6 0 0 10 5
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 6 5 0 0 11 6

Grade Novice

Dress Adjudicator: A Patterson
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: A Patterson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Benjamin Walker Battlehill 0 1 2 0 0 3 1
Lee Nicholl Tullylagan 0 3 1 0 0 4 2
Louise Smitton Closkelt 0 2 5 0 0 7 3
Zara Cupples Cullybackey 0 5 4 0 0 9 4 MD
Louis Anderson Crozier Memorial 0 6 3 0 0 9 5
Leanne Crooks Syerla and District 0 4 6 0 0 10 6
Carys Graham Upper Crossgare 0 7 8 0 0 15 7
Katie Clarke RSPBA 0 8 9 0 0 17 8 MD
Hannah Donald Gillygooley 1 9 7 0 0 17 9

Scroll to Top