« Back to 2016 Drum Major Contests

British Championships 2016

Saturday 21st May

Grade Adult Final

Dress Adjudicator: N/A
M&D Adjudicator 1: H Finlay
Flourish Adjudicator 1: R Young
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Lauren Hanna Drumlough 0 1 2 0 0 3 1
Geertjan Van Rooij Balagan - Denmark 0 2 4 0 0 6 2 MD
Alicia Dickson Hamilton Matt Boyd Memorial 0 3 3 0 0 6 3 MD
Joanne Graham Bleary and District 0 5 1 0 0 6 4
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 4 5 0 0 9 5
Richard Henderson Lochmaben 0 6 6 0 0 12 6

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: K Calvin
M&D Adjudicator 1: R Young
Flourish Adjudicator 1: H Finlay
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Lauren Hanna Drumlough 0 3 3 0 0 6 1
Alicia Dickson Hamilton Matt Boyd Memorial 0 2 7 0 0 9 2
Andrea McKeown Gibson Battlehill 1 1 8 0 0 10 3 MD
Joanne Graham Bleary and District 0 5 5 0 0 10 4
Richard Henderson Lochmaben 0 10 2 0 0 12 5
Geertjan Van Rooij Balagan - Denmark 1 8 4 0 0 13 6
Vikki Singer McDonald Memorial 0 4 10 0 0 14 7 MD
Liam Renton Inveraray and District 2 11 1 0 0 14 8
Graham Wilson Craigmount Caledonia 1 6 9 0 0 16 9 MD
Paula Braiden Cullybackey 1 9 6 0 0 16 10
William Jordan Scottish Power 1 7 11 0 0 19 11
Thomas Richard Lorenzen Police Scotland Fife 1 12 12 0 0 25 12
Michael Binder Stockbridge 2 13 14 0 0 29 13
Mike Spain Kinross and District 2 14 15 0 0 31 14 MD
Andy Lyon Royal Burgh of Stirling 3 15 13 0 0 31 15
Iona Burns Spirit of Scotland 1 16 17 0 0 34 16
Kevan Renton Johnstone 2 17 16 0 0 35 17
Tony McBain Methil and District 4 18 18 0 0 40 18

Grade Junior Final

Dress Adjudicator: H Finlay
M&D Adjudicator 1: R Young
Flourish Adjudicator 1: K Calvin
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jamie Cupples Killeen 0 1 1 0 0 2 1
Abigail Wenlock Cullybackey 2 2 2 0 0 6 2
Jason Nicholl Tullylagan 1 4 5 0 0 10 3
Kathy Hunter Manorcunningham - Eire 1 5 6 0 0 12 4
Rachel Lowry Armaghbreague 3 3 7 0 0 13 5
Zara Cupples Cullybackey 0 11 4 0 0 15 6 MD
Tyrone Graham William Kerr Memorial 0 12 3 0 0 15 7
Emily Crooks McNeillstown 2 7 8 0 0 17 8
Kathryn McKeown Battlehill 1 6 11 0 0 18 9
Kara Gilmour Finvoy 3 8 9 0 0 20 10
Lee Nicholl Tullylagan 2 10 10 0 0 22 11
Lucas Adamson Gilnahirk 2 9 14 0 0 25 12
Becky Cox Troon Blackrock 0 14 12 0 0 26 13
Rowan Murdoch Denny & Dunipace Gleneagles 3 13 13 0 0 29 14
Leah Harrower Cassells Royal Burgh of Stirling 4 15 15 0 0 34 15 MD
Eve Llewellyn Camelon & District 2 16 16 0 0 34 16

Grade Juvenile Final

Dress Adjudicator: R Young
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: H Finlay
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Caitlin Graham Upper Crossgare 1 1 3 0 0 5 1 MD
Gibb Fraser Coalburn IOR 2 2 1 0 0 5 2
Emma Barr Field Marshall Montgomery 1 3 2 0 0 6 3
Lana Gibson Ballyboley 2 4 4 0 0 10 4

Scroll to Top