« Back to 2016 Drum Major Contests

European Championships 2016

Saturday 25th June

Grade Adult Final

Dress Adjudicator: 0
M&D Adjudicator 1: R Young
Flourish Adjudicator 1: J Noble
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 2 3 0 0 5 1 MD
Paula Braiden Cullybackey 0 4 1 0 0 5 2
Lauren Hanna Drumlough 0 1 5 0 0 6 3
Alicia Dickson Hamilton Matt Boyd Memorial 0 3 4 0 0 7 4 MD
Liam Renton Inveraray and District 0 5 2 0 0 7 5
Iona Burns Spirit of Scotland 0 6 6 0 0 12 6

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: J Noble
M&D Adjudicator 1: J Noble
Flourish Adjudicator 1: R Young
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Liam Renton Inveraray and District 1 3 3 0 0 7 1 MD
Paula Braiden Cullybackey 1 4 2 0 0 7 2 MD
Andrea McKeown Gibson Battlehill 1 5 1 0 0 7 3
Lauren Hanna Drumlough 2 2 4 0 0 8 4
Alicia Dickson Hamilton Matt Boyd Memorial 2 1 6 0 0 9 5
Iona Burns Spirit of Scotland 1 6 10 0 0 17 6
Geertjan Van Rooij Balagan ? Denmark 3 8 7 0 0 18 7
Joanne Graham Bleary and District 2 12 5 0 0 19 8
Michael Leitch Portlethen and District 1 7 12 0 0 20 9 MD
David Brownlee Derryclavin 2 10 8 0 0 20 10
Michael Binder Stockbridge 0 9 18 0 0 27 11 MD
Thomas Richard Lorenzen Police Scotland Fife 2 11 14 0 0 27 12
Vikki Singer McDonald Memorial 1 14 13 0 0 28 13 MD
Kevan Renton Johnstone 1 16 11 0 0 28 14
Richard Henderson Lochmaben Royal Burgh 1 20 9 0 0 30 15
William Jordan Scottish Power 2 13 17 0 0 32 16
Erinn McIlwaine Cullybackey 3 15 16 0 0 34 17
Graham Wilson City of Edinburgh 1 19 15 0 0 35 18
Andy Lyon Royal Burgh of Stirling 2 17 20 0 0 39 19 MD
Mike Spain Kinross and District 2 18 19 0 0 39 20
Tony McBain Methil and District 5 21 21 0 0 47 21

Grade Junior Final

Dress Adjudicator: R Young
M&D Adjudicator 1: R Young
Flourish Adjudicator 1: J Noble
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jason Nicholl Tullylagan 1 3 2 0 0 6 1
Kathy Hunter Manorcunningham ? Eire 1 5 1 0 0 7 2
Kara Gilmour Finvoy 1 4 3 0 0 8 3
Kathryn McKeown Battlehill 1 1 7 0 0 9 4
Abigail Wenlock Cullybackey 1 2 8 0 0 11 5
Rebecca Hamilton Tullylagan 2 6 4 0 0 12 6
Zara Cupples Cullybackey 1 7 6 0 0 14 7
Lee Nicholl Tullylagan 2 8 5 0 0 15 8
Rowan Murdoch Denny and Dunipace Gleneagles 2 9 9 0 0 20 9
Tyrone Graham William Kerr Memorial 3 10 11 0 0 24 10
Becky Cox Troon Blackrock 2 11 12 0 0 25 11
Beth Turner College of Piping 4 12 10 0 0 26 12
Eve Llewellyn Camelon and District 4 13 13 0 0 30 13

Grade Juvenile Final

Dress Adjudicator: R Young
M&D Adjudicator 1: R Young
Flourish Adjudicator 1: J Noble
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Emma Barr Field Marshal Montgomery 2 1 2 0 0 5 1
Caitlin Graham Upper Crossgare 1 2 4 0 0 7 2
James Kennedy Whitewater 2 3 3 0 0 8 3 MD
Gibb Fraser Coalburn IOR 3 4 1 0 0 8 4
Angus Laurie Knox Grammar School 3 ? Australia 5 5 6 0 0 16 5 MD
Zachary Wyatt Knox Grammar School 2 ? Australia 5 6 5 0 0 16 6
William Tingey Knox Grammar School 3 ? Australia 4 7 7 0 0 18 7

Scroll to Top