« Back to 2017 Drum Major Contests

Enniskillen 2017

Saturday 27th May

Grade Adult Final

Dress Adjudicator: N/A
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: A Patterson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Lauren Hanna Lomond and Clyde 0 2 1 0 0 3 1
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 1 5 0 0 6 2 MD
Alicia Dickson Hamilton Matt Boyd Memorial 0 3 3 0 0 6 3 MD
Jason Price Ravara 0 4 2 0 0 6 4
David Brownlee Derryclavin 0 5 4 0 0 9 5

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: A Patterson
M&D Adjudicator 1: A Patterson
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Lauren Hanna Lomond and Clyde 0 1 2 0 0 3 1
Jason Price Ravara 0 3 1 0 0 4 2
Alicia Dickson Hamilton Matt Boyd Memorial 0 2 3 0 0 5 3
Andrea McKeown Gibson Battlehill 1 4 4 0 0 9 4
David Brownlee Derryclavin 1 5 5 0 0 11 5
Gemma McDowell Tullylagan 0 8 6 0 0 14 6
Erinn McIlwaine Closkelt 0 6 9 0 0 15 7
Joanne Graham Bleary and District 1 7 8 0 0 16 8 MD
Vikki Singer McDonald Memorial 0 9 7 0 0 16 9

Grade Junior Final

Dress Adjudicator: A Patterson
M&D Adjudicator 1: A Patterson
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jamie Cupples Aughintober 0 1 1 0 0 2 1
Kara Gilmour Finvoy 0 2 2 0 0 4 2
Lucas Adamson Gilnahirk 0 3 3 0 0 6 3
Abigail Wenlock Shotts and Dykehead 0 5 5 0 0 10 4 MD
Rachael Lowry Armaghbreague 0 6 4 0 0 10 5
Kathy Hunter Manorcunningham 0 4 10 0 0 14 6
Lee Nicholl Clontibret 1 7 8 0 0 16 7
Tyrone Graham William Kerr Memorial 0 10 7 0 0 17 8
Charlotte Ruddock Battlehill 1 11 6 0 0 18 9
Katie Bicker Marlacoo and District 0 9 11 0 0 20 10
Melissa Burrows Drumlough 0 12 9 0 0 21 11
Zara Cupples Cullybackey 0 8 14 0 0 22 12
Rebecca Hamilton Tullylagan 0 13 12 0 0 25 13
Courtney Wilson RSPBA 1 14 13 0 0 28 14

Grade Juvenile Final

Dress Adjudicator: B Wilson
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: A Patterson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 1 2 0 0 3 1
Emily Crooks McNeillstown 0 4 1 0 0 5 2
James Kennedy Closkelt 1 3 3 0 0 7 3
Jason Nicholl Tullylagan 1 2 6 0 0 9 4 MD
Lana Gibson Ballyboley 0 5 4 0 0 9 5
Kathryn McKeown Battlehill 1 6 5 0 0 12 6
Lauren Freeburn Marlacoo and District 1 7 8 0 0 16 7 MD
Andrea Stevenson Gransha 1 8 7 0 0 16 8
Ellie Tremlett RSPBA 1 9 9 0 0 19 9

Grade Novice Final

Dress Adjudicator: B Wilson
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: A Patterson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Leanne Crooks Syerla and District 1 1 2 0 0 4 1
Benjamin Walker Battlehill 1 3 1 0 0 5 2
Louis Anderson Crozier Memorial 0 2 4 0 0 6 3
Louise Smiton Closkelt 0 4 3 0 0 7 4
Carys Graham Upper Crossgare 0 5 5 0 0 10 5
Hannah Donald Gillygooley 0 6 9 0 0 15 6 MD
Katie Clarke RSPBA 1 8 6 0 0 15 7
Harry Mills Syerla and District 1 10 7 0 0 18 8
Jamie-Lee Wilson Joseph Forde Memorial 2 7 10 0 0 19 9
Mia Buckley Joseph Forde Memorial 1 11 8 0 0 20 10
Rachel McCann RSPBA 1 9 11 0 0 21 11

Scroll to Top