« Back to 2017 Drum Major Contests

Lisburn 2017

Saturday 5th August

Grade Adult Final

Dress Adjudicator: N/A
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: K Calvin
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 1 2 0 0 3 1
David Brownlee Derryclavin 0 3 1 0 0 4 2
Vikki Singer McDonald Memorial 0 2 3 0 0 5 3
Lauren Hanna Lomond and Clyde 0 4 4 0 0 8 4
Lauren Abraham Ballybriest 0 5 5 0 0 10 5

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: K Calvin
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 1 2 0 0 3 1
Lauren Hanna Lomond and Clyde 0 3 1 0 0 4 2
David Brownlee Derryclavin 2 2 5 0 0 9 3
Lauren Abraham Ballybriest 0 4 6 0 0 10 4
Vikki Singer McDonald Memorial 0 5 7 0 0 12 5 MD
Alicia Dickson Hamilton Matt Boyd Memorial 2 6 4 0 0 12 6
Gemma McDowell Tullylagan 2 9 3 0 0 14 7
Joanne Graham Bleary and District 2 7 8 0 0 17 8 MD
Erinn McIlwaine Closkelt 0 8 9 0 0 17 9
Dennis Ducsik Worcester Kiltie ? USA 2 10 10 0 0 22 10

Grade Junior Final

Dress Adjudicator: K Calvin
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Rebecca Hamilton Tullylagan 0 2 1 0 0 3 1
Kathy Hunter Manorcunningham 0 1 4 0 0 5 2
Lucas Adamson Gilnahirk 1 3 3 0 0 7 3
Abigail Wenlock Shotts and Dykehead 0 5 5 0 0 10 4
Charlotte Ruddock Battlehill 0 4 7 0 0 11 5 MD
Kara Gilmour Finvoy 1 8 2 0 0 11 6
Melissa Burrows Drumlough 0 6 9 0 0 15 7 MD
Zara Cupples Cullybackey 0 7 8 0 0 15 8 MD
Lee Nicholl Clontibret 0 9 6 0 0 15 9
Katie Bicker Marlacoo and District 1 10 11 0 0 22 10
Tyrone Graham William Kerr Memorial 2 11 10 0 0 23 11
Emily Johnstone Lisnamulligan 1 13 13 0 0 27 12
Courtney Wilson RSPBA 1 12 15 0 0 28 13
Grace Thompson RSPBA 1 14 14 0 0 29 14 MD
Rachael Lowry Armaghbreague 2 15 12 0 0 29 1

Grade Juvenile Final

Dress Adjudicator: B Wilson
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: K Calvin
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 1 1 0 0 2 1
Kathryn McKeown Battlehill 0 3 3 0 0 6 2
Jason Nicholl Tullylagan 1 2 4 0 0 7 3
James Kennedy Closkelt 0 6 2 0 0 8 4
Lana Gibson Ballyboley 1 4 5 0 0 10 5
Emily Crooks McNeillstown 1 5 6 0 0 12 6
Lauren Freeburn Marlacoo and District 0 7 7 0 0 14 7
Callum Thomson Auckland and District 1 8 9 0 0 18 8
Ellie Tremlett RSPBA 1 9 10 0 0 20 9 MD
Andrea Stevenson Gransha 2 10 8 0 0 20 10

Grade Novice Final

Dress Adjudicator: B Wilson
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: K Calvin
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Leanne Crooks Syerla and District 1 1 2 0 0 4 1
Louise Smiton Closkelt 0 2 3 0 0 5 2 MD
Carys Graham Upper Crossgare 1 3 1 0 0 5 3
Louis Anderson Crozier Memorial 1 4 4 0 0 9 4
Katie Clarke RSPBA 1 5 6 0 0 12 5
Mia Buckley Joseph Forde Memorial 0 6 7 0 0 13 6
Jamie-Lee Wilson Joseph Forde Memorial 2 7 5 0 0 14 7
Hannah Donald Gillygooley 0 8 8 0 0 16 8

Scroll to Top