« Back to 2017 Drum Major Contests

Lurgan 2017

Saturday 17th June

Grade Adult Final

Dress Adjudicator: N/A
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: R Young
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jason Price Ravara 0 2 1 0 0 3 1
David Brownlee Derryclavin 0 1 3 0 0 4 2
Alicia Dickson Hamilton Matt Boyd Memorial 0 3 2 0 0 5 3
Lauren Hanna Lomond and Clyde 0 4 4 0 0 8 4
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 5 5 0 0 10 5

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: A McBride
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: R Young
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jason Price Ravara 0 1 1 0 0 2 1
Lauren Hanna Lomond and Clyde 0 2 2 0 0 4 2
Alicia Dickson Hamilton Matt Boyd Memorial 0 3 4 0 0 7 3 MD
David Brownlee Derryclavin 0 4 3 0 0 7 4
Andrea McKeown Gibson Battlehill 0 5 6 0 0 11 5
Joanne Graham Bleary and District 0 8 5 0 0 13 6
Erinn McIlwaine Closkelt 0 6 8 0 0 14 7 MD
Vikki Singer McDonald Memorial 0 7 7 0 0 14 8

Grade Junior Final

Dress Adjudicator: A McBride
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: R Young
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jamie Cupples Aughintober 0 1 2 0 0 3 1
Rachael Lowry Armaghbreague 0 3 1 0 0 4 2
Kathy Hunter Manorcunningham 0 2 3 0 0 5 3
Abigail Wenlock Shotts and Dykehead 0 5 5 0 0 10 4
Rebecca Hamilton Tullylagan 1 4 6 0 0 11 5
Lucas Adamson Gilnahirk 1 7 4 0 0 12 6
Zara Cupples Cullybackey 0 6 7 0 0 13 7
Charlotte Ruddock Battlehill 1 8 9 0 0 18 8 MD
Lee Nicholl Clontibret 1 9 8 0 0 18 9
Tyrone Graham William Kerr Memorial 1 10 11 0 0 22 10
Katie Bicker Marlacoo and District 1 12 10 0 0 23 11
Grace Thompson RSPBA 1 11 13 0 0 25 12
Melissa Burrows Drumlough 2 13 12 0 0 27 13
Courtney Wilson RSPBA 1 14 14 0 0 29 14

Grade Juvenile Final

Dress Adjudicator: R Young
M&D Adjudicator 1: R Young
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Emma Barr Field Marshal Montgomery 1 1 1 0 0 3 1
Lana Gibson Ballyboley 2 2 2 0 0 6 2
Emily Crooks McNeillstown 1 4 3 0 0 8 3
Jason Nicholl Tullylagan 2 3 4 0 0 9 4
James Kennedy Closkelt 2 5 5 0 0 12 5
Lauren Freeburn Marlacoo and District 1 6 8 0 0 15 6 MD
Kathryn McKeown Battlehill 1 8 6 0 0 15 7
Caitlin Jane Graham Closkelt 3 7 7 0 0 17 8
Lauren Kerr RSPBA 3 9 9 0 0 21 9 MD
Ellie Tremlett RSPBA 1 10 10 0 0 21 10

Grade Novice Final

Dress Adjudicator: R Young
M&D Adjudicator 1: R Young
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2: N/A
Flourish Adjudicator 2: N/A

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Louis Anderson Crozier Memorial 1 1 1 0 0 3 1
Carys Graham Upper Crossgare 1 2 4 0 0 7 2 MD
Leanne Crooks Syerla and District 1 4 2 0 0 7 3
Benjamin Walker Battlehill 2 5 3 0 0 10 4
Louise Smiton Closkelt 2 3 7 0 0 12 5
Jamie-Lee Wilson Joseph Forde Memorial 2 6 5 0 0 13 6
Hannah Donald Gillygooley 2 7 6 0 0 15 7
Mia Buckley Joseph Forde Memorial 2 8 8 0 0 18 8
Katie Clarke RSPBA 2 9 9 0 0 20 9
Alexandra Dean McDonald Memorial 3 10 11 0 0 24 10 MD
Harry Mills Syerla and District 3 11 10 0 0 24 11

Scroll to Top