« Back to 2022 Drum Major Contests

Antrim & Newtonabbey 2022

Saturday 18th June

Grade Adult Final

Dress Adjudicator:
M&D Adjudicator 1: G Aicken
Flourish Adjudicator 1: K Calvin
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Lauren Hanna Lomond and Clyde 0 1 1 0 0 2 1
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 2 3 0 0 5 2
Jamie Cupples Mackenzie Caledonian 0 4 2 0 0 6 3
Jason Price Ravara 0 3 4 0 0 7 4
Kathryn McKeown Battlehill 0 5 5 0 0 10 5

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: G Aicken
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: G Aicken
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jamie Cupples Lomond and Clyde 0 2 3 0 0 5 1
Kathryn McKeown Field Marshal Montgomery 0 1 6 0 0 7 2 MD
Emma Barr Mackenzie Caledonian 0 3 4 0 0 7 3
Jason Price Ravara 1 6 2 0 0 9 4 MD
Lauren Hanna Battlehill 1 7 1 0 0 9 5
Kara Gilmour Police Scotland and Federation 0 4 7 0 0 11 6 MD
Andrea McKeown Battlehill 1 5 5 0 0 11 7
Katie Bicker Marlacoo and District 1 8 8 0 0 17 8
Andrea Stevenson Gransha 1 9 9 0 0 19 9

Grade Junior Final

Dress Adjudicator: G Aicken
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: G Aicken
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Carys Graham The Glasgow Skye Association 0 1 1 0 0 2 1
Rafaela Fields Augharan 3 2 2 0 0 7 2
Ellie Gilmore 2 4 3 0 0 9 3
Debbie Gilmore 2 3 5 0 0 10 4
Molly Mcbride 3 5 4 0 0 12 5

Grade Juvenile Final

Dress Adjudicator: K Calvin
M&D Adjudicator 1: G Aicken
Flourish Adjudicator 1: K Calvin
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Abigail Wenlock Shotts and Dykehead Caledonia 0 1 3 0 0 4 1 MD
Charlotte Ruddock Battlehill 1 2 1 0 0 4 2
Kathy Hunter Manorcunningham - Eire 0 3 2 0 0 5 3
Louise Smiton Closkelt 0 4 4 0 0 8 4
Ben Dickson Drumlough 0 5 7 0 0 12 5
Jamie-lee Wilson Letterkenny and District - Eire 1 6 6 0 0 13 6
Grace Thompson Broughshane and District 1 8 5 0 0 14 7
Jamie Livingston Joseph Forde Memorial 1 7 8 0 0 16 8
Louis Anderson New Ross and District - Eire 0 9 9 0 0 18 9

Grade Novice Final

Dress Adjudicator: K Calvin
M&D Adjudicator 1: G Aicken
Flourish Adjudicator 1: K Calvin
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jorja Turkington Matt Boyd Memorial 1 1 1 0 0 3 1
Willow-rose Elliot 1 2 3 0 0 6 2 MD
Mia-lily Frazer William Kerr Memorial 1 3 2 0 0 6 3

Scroll to Top