« Back to 2022 Drum Major Contests

Cookstown 2022

Saturday 4th June

Grade Adult Final

Dress Adjudicator:
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Lauren Hanna Lomond and Clyde 0 1 3 0 0 4 1ST M&D
Jamie Cupples Mackenzie Caledonian 0 2 2 0 0 4 2ND M&D
Kara Gilmour Police Scotland and Federation 0 3 1 0 0 4 3RD
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 4 4 0 0 8 4TH
Jason Price Ravara 0 5 5 0 0 10 5TH

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: K Calvin
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: K Calvin
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Kara Gilmour Police Scotland and Federation 0 1 1 0 0 2 1ST
Lauren Hanna Lomond and Clyde 0 3 3 0 0 6 2ND M&D
Jamie Cupples Mackenzie Caledonian 0 4 2 0 0 6 3RD
Emma Barr Field Marshal Montgomery 1 2 4 0 0 7 4TH
Jason Price Ravara 1 5 5 0 0 11 5TH
Kathryn McKeown Battlehill 1 6 6 0 0 13 6TH
Andrea McKeown Battlehill 1 7 7 0 0 15 7TH
Katie Bicker Marlacoo and District 1 8 8 0 0 17 8TH

Grade Junior Final

Dress Adjudicator: K Calvin
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: K Calvin
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Mia Buckley Joseph Forde Memorial 0 1 2 0 0 3 1st M&D
Carys Graham The Glasgow Skye Association 0 2 1 0 0 3 2ND
Debbie Gilmore 1 3 4 0 0 8 3RD
Ellie Gilmore 2 4 3 0 0 9 4TH
Molly Mcbride 2 5 5 0 0 12 5TH

Grade Juvenile Final

Dress Adjudicator: A McBride
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Louis Anderson New Ross and District - Eire 0 1 1 0 0 2 1st
Charlotte Ruddock Battlehill 1 2 2 0 0 5 2nd
Ben Dickson Drumlough 0 4 5 0 0 9 3rd M&D
Leanne Crooks Syerla and District 1 5 3 0 0 9 4TH
Grace Thompson Broughshane and District 1 3 6 0 0 10 5TH
Jamie Livingston Joseph Forde Memorial 1 7 4 0 0 12 6TH
Jamie-lee Wilson Letterkenny and District - Eire 1 6 7 0 0 14 7TH
Louise Smiton Closkelt 1 8 8 0 0 17 8TH

Grade Novice Final

Dress Adjudicator: A McBride
M&D Adjudicator 1: K Calvin
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jorja Turkington Matt Boyd Memorial 0 1 1 0 0 2 1st
Mia-lily Frazer McDonald Academy 0 2 2 0 0 4 2nd

Scroll to Top