« Back to 2022 Drum Major Contests
European Championships - Inverness 2022
Saturday 25th June
Grade Adult Final
Dress Adjudicator: 0
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: J Noble
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0
Drum Major | Band | Dress Faults | M&D 1 Place | Flourish 1 Place | M&D 2 Place | Flourish 2 Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kara Gilmour | Police Scotland and Federation | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | |
Lauren Hanna | Lomond and Clyde | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | |
Emma Barr | Field Marshal Montgomery | 0 | 2 | 4 | 0 | 0 | 6 | 3 | |
Andrea McKeown Gibson | Battlehill | 0 | 4 | 3 | 0 | 0 | 7 | 4 | |
Andrea Stevenson | Gransha | 0 | 5 | 5 | 0 | 0 | 10 | 5 | |
Michael Leitch | Portlethen and District | 0 | 6 | 6 | 0 | 0 | 12 | 6 |
Grade Adult Heat
Dress Adjudicator: J Noble
M&D Adjudicator 1: J Noble
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0
Drum Major | Band | Dress Faults | M&D 1 Place | Flourish 1 Place | M&D 2 Place | Flourish 2 Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lauren Hanna | Lomond and Clyde | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 5 | 1 MD | |
Andrea McKeown Gibson | Battlehill | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | |
Emma Barr | Field Marshal Montgomery | 1 | 1 | 4 | 0 | 0 | 6 | 3 MD | |
Kara Gilmour | Police Scotland and Federation | 1 | 4 | 1 | 0 | 0 | 6 | 4 | |
Andrea Stevenson | Gransha | 1 | 5 | 6 | 0 | 0 | 12 | 5 | |
Michael Leitch | Portlethen and District | 0 | 6 | 10 | 0 | 0 | 16 | 6 MD | |
Kevan Renton | Johnstone | 1 | 8 | 7 | 0 | 0 | 16 | 7 MD | |
Rowan Murdoch | Johnstone | 1 | 10 | 5 | 0 | 0 | 16 | 8 | |
Michael Binder | Royal High | 0 | 9 | 9 | 0 | 0 | 18 | 9 | |
Graham Wilson | Penicuik and District | 1 | 7 | 11 | 0 | 0 | 19 | 10 | |
Vikki Singer | McDonald Memorial | 2 | 11 | 8 | 0 | 0 | 21 | 11 | |
Gibb Fraser | Royal Burgh of Annan | 0 | 12 | 12 | 0 | 0 | 24 | 12 |
Grade Junior Final
Dress Adjudicator: A McBride
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: J Noble
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0
Drum Major | Band | Dress Faults | M&D 1 Place | Flourish 1 Place | M&D 2 Place | Flourish 2 Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jorja Turkington | Matt Boyd Memorial | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 MD | |
Carys Graham | The Glasgow Skye Association | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 |
Grade Juvenile Final
Dress Adjudicator: A McBride
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: J Noble
M&D Adjudicator 2: 0
Flourish Adjudicator 2: 0
Drum Major | Band | Dress Faults | M&D 1 Place | Flourish 1 Place | M&D 2 Place | Flourish 2 Place | Total | Final Position | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Louis Anderson | New Ross and District - Eire | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 MD | |
Louise Smiton | Closkelt | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | |
Grace Thompson | Broughshane and District | 1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 3 | |
Kathy Hunter | Manorcunningham - Eire | 0 | 4 | 4 | 0 | 0 | 8 | 4 | |
Beth Turner | Uddingston Strathclyde | 2 | 5 | 5 | 0 | 0 | 12 | 5 |