Results

« Back to 2023 Drum Major Contests

NI All Ireland Championship - Ballymena 2023

Saturday 1st July

Grade Adult Final

Dress Adjudicator: A Patterson
M&D Adjudicator 1: A Patterson
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Charlotte Ruddock Battlehill 0 1 3 0 0 4 1st M&D
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 2 2 0 0 4 2nd M&D
Jason Price Ravara 0 3 1 0 0 4 3rd
Kara Gilmour Police Scotland and Federation 0 4 4 0 0 8 4th
Andrea Gibson Battlehill 0 5 5 0 0 10 5th

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: A Patterson
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: A Patterson
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 2 1 0 0 3 1st
Jason Price Ravara 0 1 4 0 0 5 2nd
Andrea Gibson Battlehill 0 4 3 0 0 7 3rd
Charlotte Ruddock Battlehill 0 3 5 0 0 8 4th
Kara Gilmour Police Scotland and Federation 0 7 2 0 0 9 5th
Abigail Wenlock Shotts and Dykehead Caledonia 0 6 6 0 0 12 6th
Kathryn McKeown Battlehill 0 5 8 0 0 13 7th
Kathy Hunter Manorcunningham - Eire 0 8 7 0 0 15 8th
Katie Bicker Marlacoo and District 0 9 9 0 0 18 9th
Jamie Cupplies Mackenzie Caledonian 0 10 10 0 0 20 10th

Grade Junior

Dress Adjudicator: A Patterson
M&D Adjudicator 1: B Wilson
Flourish Adjudicator 1: A Patterson
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jorja Turkington Matt Boyd Memorial 0 1 2 0 0 3 1st M&D
Mia Buckley Marlacoo and District 0 2 1 0 0 3 2nd
Ellie Gilmore Battlehill 1 3 3 0 0 7 3rd
Molly McBride 1 4 4 0 0 9 4th

Grade Juvenile

Dress Adjudicator: B Wilson
M&D Adjudicator 1: A Patterson
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Louis Charles Anderson New Ross and District - Eire 0 1 1 0 0 2 1st
Leanna Crooks Syerla and District 0 2 3 0 0 5 2nd
Grace Thompson Gransha 0 4 2 0 0 6 3rd
Carys Graham The Glasgow Skye Association 1 3 4 0 0 8 4th
Louise Smiton Closkelt 1 5 6 0 0 12 5th M&D
Jamie Lee Wilson Bready Ulster Scots 1 6 5 0 0 12 6th
Ben Dickson Drumlough 1 7 7 0 0 15 7th
Rafaela Fields Syerla and District 0 8 8 0 0 16 8th
Debbie Gilmore Altnaveigh Memorial 2 9 9 0 0 20 9th
Jamie Livingston Joseph Forde Memorial 0 10 10 0 0 20 10th

Grade Novice

Dress Adjudicator: B Wilson
M&D Adjudicator 1: A Patterson
Flourish Adjudicator 1: B Wilson
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Harry Cupples Syerla and District 1 1 1 0 0 3 1st
Willow - Rose Elliott 1 2 2 0 0 5 2nd
Hollie Gracey 0 3 3 0 0 6 3rd
Hannah Cassells 1 4 4 0 0 9 4th
Molly Bell McDonald Academy 2 5 5 0 0 12 5th
Phoebe Jennett 1 6 8 0 0 15 6th
Heidi Poots 1 7 9 0 0 17 7th M&D
Eva Smyth 2 8 7 0 0 17 8th M&D
Annie Smyth 2 9 6 0 0 17 9th

Scroll to Top