Results

« Back to 2023 Drum Major Contests

NI - Heart O Down Championship 2023

Saturday 5th August

Grade Adult Final

Dress Adjudicator: Alan McBride
M&D Adjudicator 1: Alan McBride
Flourish Adjudicator 1: Alicia Dickson Hamilton
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Lauren Hanna Police Scotland Fife 0 3 1 0 0 4 1
Kara Gilmour Police Scotland and Federation 0 1 4 0 0 5 2 M&D
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 2 3 0 0 5 3
Jamie Cupples Mackenzie Caledonian 0 4 2 0 0 6 4
James Kennedy Closkelt 0 5 5 0 0 10 5

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: Alan McBride
M&D Adjudicator 1: Alicia Dickson Hamilton
Flourish Adjudicator 1: Alan McBride
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Kara Gilmour Police Scotland and Federation 0 1 1 0 0 2 1
Jamie Cupples Mackenzie Caledonian 0 2 2 0 0 4 2
Lauren Hanna Police Scotland Fife 0 3 3 0 0 6 3
Emma Barr Field Marshal Montgomery 0 4 4 0 0 8 4
James Kennedy Closkelt 0 5 5 0 0 10 5
Jason Price Ravara 0 6 6 0 0 12 6
Kathryn McKeown Battlehill 0 7 7 0 0 14 7
Charlotte Ruddock Battlehill 0 8 9 0 0 17 8
Abigail Wenlock Shotts and Dykehead Caledonia 0 9 8 0 0 17 9
Katie Bicker Marlacoo and District 0 10 10 0 0 20 10
Andrea Gibson Battlehill 0 11 11 0 0 22 11
Kathy Hunter Manorcunningham - Eire 0 12 12 0 0 24 12

Grade Junior

Dress Adjudicator: Alan McBride
M&D Adjudicator 1: Alicia Dickson Hamilton
Flourish Adjudicator 1: Alan McBride
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jorja Turkington Matt Boyd Memorial 0 1 1 0 0 2 1
Mia Buckley Marlacoo and District 0 2 3 0 0 5 2
Ellie Gilmore 0 4 2 0 0 6 3
Lydia Todd McNeillstown 0 3 4 0 0 7 4
Molly McBride 0 5 5 0 0 10 5

Grade Juvenile

Dress Adjudicator: Alicia Dickson Hamilton
M&D Adjudicator 1: Alan McBride
Flourish Adjudicator 1: Alicia Dickson Hamilton
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jamie lee Wilson Bready Ulster Scots 0 1 1 0 0 2 1
Carys Graham The Glasgow Skye Association 0 3 3 0 0 6 2
Ben Dickson Drumlough 0 2 6 0 0 8 3 M&D
Jamie Livingston Joseph Forde Memorial 0 4 4 0 0 8 4 M&D
Grace Thompson Gransha 0 6 2 0 0 8 5
Louise Smiton Closkelt 0 5 5 0 0 10 6
Rafaela Fields Syerla and District 0 7 7 0 0 14 7
Debbie Gilmore Altnaveigh Memorial 1 8 8 0 0 17 8

Grade Novice

Dress Adjudicator: Alicia Dickson Hamilton
M&D Adjudicator 1: Alan McBride
Flourish Adjudicator 1: Alicia Dickson Hamilton
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Willow-Rose Elliott 0 1 1 0 0 2 1
Mia-lily Frazer William Kerr Memorial 0 3 2 0 0 5 2
Charlotte Adamson 1 2 3 0 0 6 3
Molly Bell McDonald Academy 1 4 4 0 0 9 4
Eva Smyth 1 5 8 0 0 14 5 M&D
Annie Smyth 1 7 6 0 0 14 6
Heidi Poots 1 6 9 0 0 16 7
Phoebe Jennett 1 11 5 0 0 17 8
Hollie Gracey 0 8 10 0 0 18 9 M&D
Hannah Cassells 1 10 7 0 0 18 10
Eliza Compston 1 9 11 0 0 21 11

Scroll to Top