Results

« Back to 2023 Drum Major Contests

NI - TBC 2023

Saturday 17th June

Grade Adult Final

Dress Adjudicator: P Monahan
M&D Adjudicator 1: P Monahan
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Kara Gilmour Police Scotland and Federation 0 1 1 0 0 2 1 st
Jamie Cupplies Mackenzie Caledonian 0 2 2 0 0 4 2 nd
Kathy Hunter Manorcunningham - Eire 0 3 3 0 0 6 3 rd
Lauren Hanna Police Scotland Fife 0 4 4 0 0 8 4 th
Jason Price Ravara 0 5 5 0 0 10 5 th

Grade Adult Heat

Dress Adjudicator: P Monahan
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: P Monahan
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Kara Gilmour Police Scotland and Federation 0 1 1 0 0 2 1st
Jamie Cupplies Mackenzie Caledonian 0 2 2 0 0 4 2nd
Lauren Hanna Police Scotland Fife 0 3 3 0 0 6 3rd
Kathy Hunter Manorcunningham - Eire 0 4 5 0 0 9 4th
Jason Price Ravara 0 6 4 0 0 10 5th
Charlotte Ruddock Battlehill 1 5 7 0 0 13 6th
Abigail Wenlock Shotts and Dykehead Caledonia 0 8 6 0 0 14 7th
Katie Bicker Marlacoo and District 0 7 8 0 0 15 8th

Grade Junior

Dress Adjudicator: P Monahan
M&D Adjudicator 1: A McBride
Flourish Adjudicator 1: P Monahan
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Jorja Turkington Matt Boyd Memorial 0 1 2 0 0 3 1st M&D
Mia Buckley Marlacoo and District 0 2 1 0 0 3 2nd
Lydia Todd McNeillstown 0 3 3 0 0 6 3rd
Molly McBride 2 4 5 0 0 11 4th M&D
Ellie Gilmore Battlehill 2 5 4 0 0 11 5th

Grade Juvenile

Dress Adjudicator: A McBride
M&D Adjudicator 1: P Monahan
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Louis Charles Anderson New Ross and District - Eire 0 1 1 0 0 2 1st
Jamie Lee Wilson Bready Ulster Scots 0 2 2 0 0 4 2nd
Grace Thompson Gransha 0 3 3 0 0 6 3rd
Rafaela Fields Syerla and District 0 4 5 0 0 9 4th M&D
Debbie Gilmore Altnaveigh Memorial 0 5 4 0 0 9 5th
Louise Smiton Closkelt 0 6 7 0 0 13 6th M&D
Jamie Livingston Joseph Forde Memorial 0 7 6 0 0 13 7th

Grade Novice

Dress Adjudicator: A McBride
M&D Adjudicator 1: P Monahan
Flourish Adjudicator 1: A McBride
M&D Adjudicator 2:
Flourish Adjudicator 2:

Drum Major Band Dress Faults M&D 1 Place Flourish 1 Place M&D 2 Place Flourish 2 Place Total Final Position
Mia - lily Frazer William Kerr Memorial 0 1 2 0 0 3 1st M&D
Willow - Rose Elliott 0 2 1 0 0 3 2nd
Hollie Gracey 0 3 5 0 0 8 3rd M&D
Phoebe Jennett 0 4 4 0 0 8 4th M&D
Molly Bell McDonald Academy 0 5 3 0 0 8 5th
Hannah Cassells 0 6 6 0 0 12 6th
Harry Cupples Syerla and District 0 7 7 0 0 14 7th

Scroll to Top