« Back to 2004 Band Contests

Portrush 2004

Saturday 7th August

Grade 1

Piping Adjudicator 1: L Ingram
Piping Adjudicator 2: G Lawrie
Drumming Adjudicator: J Baxter
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Field Marshal Montgomery 1 1 1 0 3 1
Bleary and District 2 2 2 0 6 2
Ballycoan 3 3 3 0 9 3
Ravara 4 4 4 0 12 4

Grade 2

Piping Adjudicator 1: D McConnell
Piping Adjudicator 2: G Lawrie
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Ballinderry Bridge 1 2 2 0 5 1
Killeen 3 1 4 0 8 2 PP
Cullybackey 2 3 3 0 8 3
Howard Memorial 5 5 1 0 11 4
Upper Crossgare 4 4 6 0 14 5
Tullylagen 6 8 5 0 19 6
Killadeas 7 7 7 0 21 7
Syerla 8 6 8 0 22 8

Grade 3A

Piping Adjudicator 1: D McConnell
Piping Adjudicator 2: G Lawrie
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Finvoy 1 2 3 0 6 1
Quinn Memorial 2 3 7 0 12 2
Bready 4 4 5 0 13 3
Tullintrain 3 5 6 0 14 4
Woodgrange 5 7 4 0 16 5
North Belfast WMC 6 10 1 0 17 6
Bro Matt Boyd Memorial 7 1 10 0 18 7
Banbridge 10 8 2 0 20 8
Ballydonaghy 8 6 8 0 22 9
Frank Rainey Memorial 9 9 9 0 27 10

Grade 3B

Piping Adjudicator 1: D McConnell
Piping Adjudicator 2: G Lawrie
Drumming Adjudicator: M Wilson
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Seven Towers 2 1 3 0 6 1
Marlacoo 1 2 4 0 7 2
Leapoughs 4 3 2 0 9 3
Cottown 3 4 6 0 13 4
Augharonan 7 7 1 0 15 5
Killen 5 5 7 0 17 6 PP
Altnaveigh Memorial 6 6 5 0 17 7

Grade 4A

Piping Adjudicator 1: L Ingram
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: J Baxter
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
Gortaclare 2 2 4 0 8 1
Battlehill 1 1 12 0 14 2 PP
Queen Elizabeth 5 4 5 0 14 3
Aughintober 3 3 10 0 16 4
Gilnahirk 4 5 11 0 20 5 PP
Sgt Walker Memorial 7 10 3 0 20 6
Cullenfad 8 7 6 0 21 7 PP
Castlerock 11 8 2 0 21 8
Manor Cunningham 6 6 13 0 25 9 PP
Gransha 13 11 1 0 25 10
Saintfield 10 9 8 0 27 11
Dr Wright Memorial 9 12 9 0 30 12
Colmcille 12 14 7 0 33 13
Bellaghy 14 13 14 0 41 14

Grade 4B

Piping Adjudicator 1: L Ingram
Piping Adjudicator 2: H Stevenson
Drumming Adjudicator: J Baxter
Ensemble Adjudicator: Non Applicable

Band Piping 1 Place Piping 2 Place Drumming Place Ensemble Place Total Final Position
McNeillstown 1 1 3 0 5 1
Letterkenny and District 3 3 5 0 11 2
Cullybackey 2 2 10 0 14 3
Thiepval Memorial 5 6 8 0 19 4 PP
Bready Junior 6 7 6 0 19 5
Antrim 4 4 12 0 20 6
Monkstown Junior 8 12 1 0 21 7
Cleland Memorial 9 9 4 0 22 8
Kilrea 7 5 13 0 25 9
Banbridge Junior 11 13 2 0 26 10
Grove 10 8 9 0 27 11
Syerla and District 13 11 7 0 31 12
Ballydonaghy Junior 12 10 11 0 33 13

Scroll to Top